שישי 30 באוקטובר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  חדשות • 07.06.2016
  בואו נחלום על כימיה
  איריס בק־קודנר

  ילדים לא יכולים לחלום על מה שהם לא מכירים. הילד הישראלי לא יכול לחלום על עושר האפשרויות העצום שפותח בפניו מקצוע הכימיה. הוא לא מכיר את יכולתה המופלאה של הכימיה להשיק למגוון רחב של תחומים ולעמוד בבסיסן של תעשיות רבות ומגוונות - מאופנה, דרך מזון ועד תרופות ואלקטרוניקה. הוא לא מכיר את המקצועות הרבים, שדורשים ידע בכימיה ושדלתותיהם פתוחות בפני בוגרי המקצוע. הוא לא מכיר, ואנחנו אחראים לכך.

   

  חוסנם של המדע והתעשייה הישראליים, וכימיה בבסיסם, הם חלק משמעותי מחוסנה האסטרטגי של ישראל. סקטור הכימיקלים מהווה את אחד מענפי היצוא המרכזיים של ישראל לאיחוד האירופי (38% בשנת 2014), והכימיה תורמת לתעשייה מוצרים שונים ומגוונים - מדשנים, דרך תרופות ועד בתי הזיקוק.

   

  מעבר לחשיבותה הרבה לתעשייה, המצוינות הישראלית בכימיה סיפקה לנו עד כה גם לא מעט סיבות לגאווה: מוניטין בינלאומי בתעשייה הכימית והביולוגית ועמידה בחזית המחקר והפיתוח העולמית בתחום, עם רקורד מרשים של לא פחות משישה ישראלים זוכי פרס נובל בכימיה.

   

  אלא שמבט אל העתיד בהקשר זה מעורר דאגה. ההישגים האלו הם ביטוי לתשתית החינוכית שהונחה כאן בעשורים הקודמים, וכעת ניכר כי ישראל מאבדת חלק מיתרונות העבר. הכימיה אינה זוכה בישראל 2016 לתשומת הלב הראויה לה: מסקירת נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ל־2000־2014 עולה כי כימיה נלמדת פחות ממקצועות מדעיים אחרים כמו ביולוגיה ופיזיקה, וכי מספר בתי הספר שמלמדים כימיה הולך וקטן. מספר המורים לכימיה שהגיעו בעשור האחרון לגיל פרישה עלה באופן חד והגיע ב־2014 ל־17% (לעומת 7% מכלל המורים).

   

  אם לא יינקטו הפעולות הנדרשות על מנת לחזק את החינוך לכימיה, נתקשה לשמור על המובילות והמצוינות שידענו עד כה. עלינו להתחיל ביצירת התמריצים המתאימים בחינוך: עידוד מורים ללמד כימיה, ביסוס רצף לימודי וחשיפת הילדים לייחודיות שלה לעומת המקצועות המדעיים האחרים.

   

  טבע, כחברה ישראלית מובילה ששורשיה נטועים עמוק בישראל כבר למעלה מ־115 שנה, רואה בקידום המצוינות המדעית בכלל ובמקצוע הכימיה בפרט חלק ממחויבותה למדינה. בעשור האחרון השקיעה טבע כ־45 מיליון שקל בקידום החינוך המדעי כדי שיהיו יותר כימאים כחול־לבן בחברות המובילות וכדי להמשיך במצוינות המדעית שידענו עד כה.

   

  מתוך מחויבות זו יזמה טבע עם משרד החינוך מסלול ייחודי להרחבת הסמכתם של עשרות מורי ביולוגיה גם בתחום הכימיה, במטרה להגדיל את היצע המורים בתחום זה. בנוסף, חברת טבע מפעילה כבר למעלה מעשור את תוכנית “טבע הכימיה” לחטיבות הביניים, ביחד עם פר”ח, מכון ויצמן ומכון דוידסון. בתוכנית מציגים את היופי ואת הקסם שבכימיה לתלמידים בשיעורים המשלבים למידה חווייתית, ניסויים וסיורים במוזיאוני מדע, במעבדות ובמפעלי טבע. הפעילות מאפשרת לתלמידים לחוות, ללמוד ולחלום כימיה.

   

  השנה גם יזמנו את מסלול המדעים ב”מורה של המדינה” של “ידיעות אחרונות”, מתוך הבנה כי אין זה מספיק להשקיע בתלמידים. מורים טובים במדע הם אלו שיכשירו את הדור המדע הבא - דור שאנו מאמינים, ישמר את מעמדה המוביל של ישראל בתחום המדע. זוהי משימה לאומית ראשונה במעלה, ואנו גאים להיות שותפים לה. √

   

  איריס בק־קודנר היא סמנכ”לית קבוצה, שיווק ותקשורת תאגידית בטבע

   


  פרסום ראשון: 07.06.16 , 23:09