ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  AFP
  חדשות • 08.06.2016
  גברתי המועמדות
  כשדורותי רודהם, אמה של הילארי קלינטון, נולדה, לנשים בארה"ב עדיין לא הייתה זכות בחירה • אבל אתמול, רגע לפני פתיחת הקלפיות במרוץ הפריימריז האחרון, בתה עשתה היסטוריה • סוכנות אי־פי הכריזה כי היא השיגה את מספר הצירים הנדרש למועמדות — ולמעשה ניפצה את תקרת הזכוכית בדרכה להפוך לאישה הראשונה בתולדות ארה"ב שנבחרה כמועמדת לנשיאות מטעם אחת המפלגות הגדולות
  אורלי אזולאי

  לרגע הזה ציפתה הילארי קלינטון משך כל חייה הפוליטיים: לנפץ את תקרת הזכוכית הגבוהה של הסקסיזם האמריקאי. שעות ספורות לפני פתיחת הקלפיות אתמול בשש המדינות שבהן נערך מרוץ הפריימריז האחרון, קיבלה קלינטון את הבשורה כי עמדה במשימה. סוכנות אי־פי, שחישבה את תמיכת הצירים הדמוקרטים, הכריזה: קלינטון אספה את מספר הצירים הנדרש כדי להפוך למועמדת הדמוקרטים לנשיאות. הייתה זאת הפתעה חלקית: הילארי ציפתה לחגוג את ניצחונה — אך רק בלילה לאחר סגירת הקלפיות בקליפורניה, בניו־ג'רזי ובעוד ארבע המדינות.

   

  הכוכבים חוגגים עם המנצחת

   

   

  ארגזי השמפניה נשמרו והמסיבה שתוכננה להתקיים במטה הבחירות שלה בברוקלין המתינה עד הערב, לאחר סגירת הקלפיות בחוף המערבי. אף שקלינטון כנראה תוכתר רשמית כמועמדת רק בוועידת המפלגה בחודש הבא, היא למעשה עשתה כבר היסטוריה והפכה לאישה הראשונה בתולדות אמריקה שנבחרה למועמדת אחת משתי המפלגות הגדולות לנשיאות.

   

  "אני חייבת להודות, אנו נמצאים על סף רגע היסטורי וחסר תקדים", אמרה קלינטון המחויכת, שהתקשתה לשמור על איפוק והקרינה אושר רב, בקליפוניה. "אבל עדיין נותרה לנו עבודה רבה". ואכן, אף שסוכנות אי־פי דיווחה על כך שקלינטון אספה את 2,386 צירים — שלושה יותר מאשר היא צריכה כדי לזכות במועמדות — את התואר הרשמי תקבל עם סיום ספירת קולות הצירים בפילדלפיה בעוד ארבעה שבועות.

   

  במטה הבחירות שלה כינו את ההכרזה כ"אבן דרך משמעותית" אך ניסו לשדר עסקים כרגיל על מנת להתמקד במרוץ הפריימריז הצמוד שהיה לה אתמול בקליפורניה.

   

  למרות שקלינטון מצפה כעת, לאחר סיום הבחירות המקדימות, מברני סנדרס להרים דגל לבן, להצטרף אליה ולתאם כוונות נגד יריבם הרפובליקני המשותף דונלד טראמפ, במטה שלו לא מוותרים: "היום זהו היום החשוב ביותר במרוץ הפריימריז הדמוקרטי, ואנו מתכוונים לנצח בקליפורניה כדי לנצל את המומנטום עד לוועידה", הבטיח סנדרס. אך קלינטון כבר הושיטה יד לעברו. "אני יודעת מה ברני מרגיש ומה עובר על תומכיו", היא אמרה אתמול. "גם אני עברתי את זה. עכשיו המשימה החשובה היא לעצור את טראמפ ולבחור נשיא דמוקרטי".

   

   

  צילום: רויטרס

  צילום: רויטרס

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  נאום הזכייה של קלינטון

   

  קלינטון בהחלט מזדהה עימו: בשנת 2008 הייתה בנעלים שלו כאשר הפסידה לסנאטור הצעיר ברק אובמה. כאשר הבינה אז שהוא הצליח להשיג את מספר הצירים הנדרש עבור המועמדות, כינסה את תומכיה, הפצירה בהם לנגב את דמעות האכזבה — וקראה להתאחד סביב אובמה ולסייע לו לנצח. עכשיו היא מקווה שגם סנדרס ינהג באותה צורה כלפיה.

   

  מאחורי הקלעים מופעלים על הסנאטור מורמונט לחצים עצומים מצד ראשי המפלגה, וגם מכיוונו של הנשיא אובמה עצמו, שככל הנראה יכריז בקרוב על תמיכתו הפומבית בקלינטון.

   

  פרישתו של סנדרס קריטית לניצחונה מול טראמפ: אם סנדרס יפרוש, הפער הזעום שלה בסקרים מול יריבה הרפובליקני צפוי להתעצם באופן דרמטי ולזנק ליותר מ־8 אחוזים.

   

  תמיכתם של צעירי סנדרס לא תבוא לה בקלות: כדי להתחבר אליהם תצטרך לא רק להרעיף עליהם מילות חיבה כאילו היו ילדיה המאומצים — אלא גם להוכיח שהיא מאמצת חלקים מהאג'נדה הפרוגרסיבית שלו ולקדם צדק חברתי.

   

  כשדורותי רודהם, אמה של הילארי קלינטון, נולדה, לנשים בארה"ב עדיין לא הייתה את זכות הבחירה. אתמול בתה עשתה היסטוריה כאשר ניפצה את תקרת הזכוכית. גם אם לא תיבחר לנשיאות הראשונה בנובמבר — קלינטון כבר רשמה על שמה דף חדש בהיסטוריה האמריקאית.