ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  Jaap Buitendijk
  24 שעות • 08.06.2016
  רומן רוסי
  והנה עוד סרט על פי ספר של ג'ון לה קארה, כאילו המלחמה הקרה לא הסתיימה. והפעם: מותחן על המאפיה הרוסית בכיכובם של יואן מקגרגור ודמיאן לואיס מ"הומלנד". יצא סביר
  בנימין טוביאס

  המלחמה הקרה אמנם הסתיימה מזמן, אך זה לא מפריע לסופר מותחני הריגול האגדי ג'ון לה קארה להמשיך גם היום לנסות להתפרנס ממנה. ב"בוגד משלנו", שמבוסס על ספרו מ־2010, הוא חוזר לרוסיה העכשווית בה המאפיה החליפה את הקג"ב כאויב המרכזי, וגם זה לא ממש: בסרט כמו בספר מובהר כי המאפיה הרוסית נתמכת על ידי הממשלה וגופי הביון שלמעשה רק החליפו מקצוע. "ההבדל היחיד", אומר המאפיונר שרוצה לערוק למערב, "הוא שעכשיו המנהיגים הם אנשים בלי כבוד" – במין אבחנה לגבי משטר פוטין כיום.

   

   

  כנהוג בלא מעט מותחנים, מהיצ'קוק והלאה, גיבור הסרט הוא אזרח מערבי פשוט (יואן מקגרגור, סימפטי ולא יותר) שמסתבך במזימה שגדולה עליו בכמה מידות. הוא פוגש בחופשה איש מאפיה ססגוני (השחקן השוודי המצוין סטלן סקרסגרד בתפקיד נהדר) שמבקש שיסייע לו לערוק לבריטניה. הצלע השלישית, והחלשה בסרט, היא של סוכן הביון הבריטי הנלהב בגילום דמיאן לואיס מ"הומלנד", שחוטא במשחק מוגזם וצורם.

   

  ייאמר לזכותו של הסרט שהוא באמת מנסה לשמר את רוחו של לה קארה, שתמיד שאף לייצר את האנטי לג'יימס בונד: מותחני ריגול אינטליגנטיים, איטיים ובריטיים מאוד שנטועים עמוק באקטואליה העכשווית. הבמאית סוזנה ווייט, שמתמחה בעיקר בבימוי סדרות טלוויזיה מכובדות בבי־בי־סי סטייל "ג'יין אייר", מקפידה לביים את הסרט בטון מדוד ולא מתלהם, בסיוע התסריטאי הוותיק חוסיין אמיני ("כנפי היונה" ו"דרייב").

   

  אלא שקצת כמו ספריו של לה קארה, גם "בוגד משלנו" הוא סרט פחות אינטליגנטי ומאיר עיניים ממה שהוא מעמיד פנים, וזה ניכר גם בהידרדרות ההדרגתית של הסרט ככל שהוא מתקדם. הסרט נפתח בסצינת חיסול מצוינת ומצמררת בשלג הרוסי, שכולה מחווה מלאת עזוז ל"קונפורמיסט" של ברטולוצ'י. אך ככל שהסרט מתקדם, עולה התובנה המתסכלת שסצנת הפתיחה המועתקת הזו היא גם הדבר הכי טוב בסרט, והוא פונה לנתיבים צפויים ובנאליים יותר, גם אם הוא עשוי במקצועיות.

   

  התוצאה היא מותחן ביון לא אחיד ברמתו, שמהווה בילוי סביר אם לא באים עם יותר מדי ציפיות.

   

   


  פרסום ראשון: 08.06.16 , 20:13