ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  זאב אנגלמאיר
  24 שעות • 15.06.2016
  הילד הרע של הציור הישראלי
  לזאב אנגלמאיר, המאייר ואמן הקומיקס חסר המעצורים, יש תערוכה חדשה שהופכת את הדמויות שלו לפסלי ענק. "אין לי בעיה להשתמש בגסות ובוולגריות כדי להעביר מסרים", אומר האיש שלא מפחד לאייר סקס ואפילו מחלות סופניות
  לילית וגנר

  לתערוכה החדשה של המאייר ואמן הקומיקס זאב אנגלמאיר קוראים "הארץ המובתחת" — ומי שמכיר אותו יודע שאין פה שום טעות דפוס. "זה שם שאומר הכל", הוא מכריז. "זאת הארץ שהבטיחו לנו ותראו איך היא נראית היום. אני חי כאן וגר כאן ויוצר כאן, ורואה את כל מה שקורה סביבי. אני גם אוהב את העובדה שהתערוכה הזאת מוצגת ב'בית העיר', שזה בניין שמשקף את הארץ המובטחת ההיא ומזכיר לנו שפעם, כשדיזנגוף ישב בחדר הזה, ארץ ישראל נשאה איזו הבטחה של הארץ שתהיה".

   

  בגיל 54 הוא נחשב לילד הרע של האיור הישראלי, והוא לא מפסיק לבעוט. לפני כחודשיים הוציא את ספרו האחרון, "מסע לוולגריה", וכבר הוא שקוע כולו בתערוכה החדשה, שבה לראשונה הדמויות המיתולוגיות שלו – שושקה, הגמל המנשנש, הגעפילטע ודמויות מספר בראשית – יוצאות מדפי הקומיקס ומקבלות נפח כפסלי ענק תלת־ממדיים.

   

  "לראות את שושקה רכובה על סוס כמו דיזנגוף, או מכוסה בניאונים על הקיר ועומדת ומנופפת בידיה על חזית בית העיר, זה מראה מרגש שקשה לתאר", ולפני שאנחנו שוקעים בהתרגשות דביקה, הוא ממהר להוסיף שיהיו גם חדרי קונספט, כמו "חדר שושקה", "היכל הגעפילטע", "חדר אדום" למבוגרים, והולוגרמות, כמו זו של שרה אמנו, המעירה את יצחק עם "קום! אבא הולך לשחוט אותך!" וכן, יהיה גם חתול רחוב שיסתובב (מוצמד לאיי־רובוט) ויטריד את המבקרים ביללות. תוסיפו לזה קולאז' ענק של 18 מטרים, ויטראז'ים, קטעי וידיאו, תהלוכה עם להקת "מארש דונדורמה", אנגלמאיר עצמו בתחפושת ("ועוד הפתעות", הוא מבטיח), והרי לכם תערוכה מסוג שעוד לא נראה במחוזותינו.

   

  ולחשוב שכל זה התחיל רק כי אנגלמאיר הקטן הבין שפסנתרן גדול הוא לא יהיה. "אז התחלתי לעשות קולאז'ים וציורים", הוא נזכר. גם בתור סטודנט בבצלאל הוא נטש מהר מאוד את הציור הקלאסי הריאליסטי, כי "גיליתי שיש הרבה אנשים שיכולים לעשות את זה הרבה יותך טוב ממני, שאני לא באמת נמשך לזה ושיש דברים שאני מאוד נהנה מהם ועושה אותם בלי להתאמץ יותר מדי". ההורים, מצידם, הבינו שהבן שלהם כבר לא יהיה מעצב בוגר בצלאל. "נראה לי שעכשיו הם גם מתחילים ליהנות מהעבודות שלי".

   

  "הומור זה לא זלזול". אנגלמאיר ומבחר מעבודותיו
  "הומור זה לא זלזול". אנגלמאיר ומבחר מעבודותיו

   

   

  במשך שנים הוא מאייר כתבות וטורים בעיתונים, והיום אפשר למצוא עבודות שלו בתערוכות במוזיאוני קומיקס מהגדולים והחשובים בעולם. אנגלמאיר מודה שאין לו קווים אדומים. "אנחנו הרי מדברים על הכל", אומר מי שכתב ספרי קומיקס עתירי סקס, ואייר טורים על מחלות סופניות ועל השואה. "כשאתה משתמש בהומור אין בזה זלזול", הוא קובע. "דווקא להימנע מהתייחסות לנושא כלשהו זה בעייתי בעיניי, כי כשאני רואה משהו שהוא קו אדום, סימן שזה פצע, וזאת תהיה בריחה בעיניי לא לטפל בו".

   

  כשאומרים עליו שהוא "גס", "וולגרי", "חצוף", "משתלח", הוא לא נעלב. "אני לא גס. אני משתמש בגסות ובוולגריות כדי להעביר מסרים", הוא מדגיש.

   

  מה כן יעליב אותך?

   

  "שיגידו על העבודה שלי שהיא נחמדה".

   

  זאב אנגלמאיר
  זאב אנגלמאיר

   


  פרסום ראשון: 15.06.16 , 19:38