שישי 22 במרץ 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  מוטי קמחי
  חדשות • 26.06.2016
  הפוסט ועונשו
  הלוחם שכתב בפייסבוק נגד מפקד הפלוגה שהעיד נגד אלאור אזריה יעמוד לדין • הפוסט נחשף ב”ידיעות אחרונות”
  יוסי יהושוע

  הביקורת ועונשה: סמל ד', הלוחם שכתב בפוסט בפייסבוק כי מפקדו, רס"ן תום נעמן, שיקר בעדותו במשפט של אלאור אזריה, יישפט השבוע.

   

  ד' ביקש להישפט בבית־דין צבאי, אולם בצבא סירבו, בין היתר כדי להימנע ממשפט מתוקשר נוסף. לכן, לאחר שד' סירב להישפט בפני המג"ד שלו, נקבע שהוא יישפט בפני קצין בכיר אחר.

   

  כפי שנחשף ביום שישי ב"ידיעות אחרונות", בפוסט שפירסם ד', לוחם מהפלוגה המבצעית של גדוד שמשון בחטיבת כפיר אשר נכח בזירת הפיגוע בחברון, הוא טען כי מפקד הפלוגה תום נעמן, קצין מצטיין ומוערך, ראה שאזריה דורך את נשקו ומכוונו לעבר המחבל ולא עצר בעדו.

   

  בעוד שרס"ן נעמן טען בעדותו כי לא הבין תחילה מה קרה, ולאחר מכן גילה שהמחבל נפגע בראש כתוצאה מירי, כתב ד': "עמדת 3-2 מטרים מהמחבל, אלאור עמד מולך, מצהיר שהוא עומד לירות, דורך את הנשק, עומד, מכוון, המ"מ שלי מושך אותך לאחור כדי שלא תיפגע. אבל לא הבנת שהוא נורה. מעניין".

   

  על גרסת המ"פ שלפיה לא נשקפה סכנה מהמחבל, ושלאחר הירי אמר לו אזריה "המחבל היה חי והוא צריך למות", כתב ד': "הגעת כ־15-10 דקות מההקפצה. אני ועוד חייל חבשנו את החייל שנפצע. המ"מ שלי התקרב למחבלים והעיף מהם את הסכינים. אחר כך אני ועוד חייל רצים לבד אל מול אספסוף ערבי לפזר את ההתקהלות בשטח הפלסטיני. ואז יש לך את עזות המצח להגיע ולטעון שלא נשקפה מהמחבל סכנה כי הוא רק גילגל את עיניו? הוא לא רק גילגל עיניים, הוא גם זז קצת יותר מתנועות ראש — מה גם שבבירור בסרטון אלאור לא היה סמוך אליך כשעמדת ליד המחבל. אין לי שמץ איך אמר לך שהוא חייב למות”.

   

  בתגובה לגרסת המ”פ שלפיה לאחר הירי הוא לקח את אזריה הצידה והורה לו להישאר בעמדה ולא לזוז, טוען ד’: “כעסת עליו? מוזר. הזזת אותו הצידה? זכור לי שאחרי הירי אלאור הגיע לתוך השטח הפלסטיני, מעבר למחסום, יחד איתי ועם חבריי לפלוגה, כשווידאנו שאין התקהלות. לא היה חשש למטען? לא טרחת לבדוק אפילו — מה גם שהאזרחים הזהירו ממטענים, כולל החובשים. העיקר לא היה לך חשש".

   

  את הפוסט מסיים ד' בהאשמות קשות נגד מפקד פלוגתו. "כל מילה שיצאה לו מהפה רק מוכיחה את האינטרס שלו — דאגה לדרגה, עד כדי כך שהוא יהלל את עצמו ויציג את עצמו כמפקד אחראי, פיקודי ובעל קבלת החלטות מהירות — דבר שכל מי שראה את סרטון הירי יבין מיד שהוא שגוי. פשוט לא דמיינתי שככה הוא יבגוד בפקודו".

   

  מצה"ל נמסר: “מהחייל ד' נגבתה עדות במהלך החקירה. מדובר בחייל שלא ראה את הירי שביצע אלאור אזריה משום ששהה במשימה אחרת. מפני שמדובר במשפט מתנהל לא נרחיב לגופם של דברים".

   

  היום יימשך משפטו של אזריה בבית־הדין ביפו, וחוקרי מצ"ח צפויים להעיד מטעם התביעה.