חמישי 28 במאי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
הכי מטוקבקות
  צילום: אבי רוקח
  ממון • 27.06.2016
  כמה דמי הבראה מגיעים לכם?
  הקיץ הגיע ועימו הפתעה נעימה בתלוש השכר לעובדים רבים: דמי ההבראה השנתיים • אז מי זכאי לתוספת הזו, מה התעריפים ומה עושים אם לא שילמו לכם? • שאלות ותשובות
  מאת ליטל דוברוביצקי

  ביולי ובאוגוסט, חודשי החופש הגדול, רובנו יוצאים לחופשות, וחלק גדול מהמעסיקים משלמים לעובדים דמי הבראה. במה בדיוק מדובר? באמצעות עו"ד שרון הורנשטיין, עורך התוכן הראשי של אתר "כל זכות", הכנו מדריך המשיב לשאלות שכיחות הקשורות לדמי הבראה.

   

  מהם בכלל דמי הבראה?

   

  דמי הבראה נועדו במקור לממן לעובד שהייה בבית הבראה, כדי שיחזור לעבודה בכוחות מחודשים. עם השנים הפכו דמי ההבראה לעוד רכיב במשכורת, בלי קשר לעלות של הבראה או נופש. דמי הבראה רלוונטיים כמעט לכל העובדים במשק, מלבד מי שטרם השלים שנת עבודה אצל אותו המעסיק ובאותו מקום עבודה.

   

  ומי שפוטר או התפטר לפני חלוף שנת העבודה?

   

  אם ההעסקה הסתיימה בפועל לאחר תום שנת עבודה אחת, ייחשב העובד כמי שהשלים שנת עבודה מלאה, ויהיה זכאי לדמי הבראה, גם אם ההודעה המוקדמת לפיטורים או להתפטרות נמסרה בטרם חלפה שנה. אגב, עובדים בבתי מלון זכאים לדמי הבראה לאחר שהשלימו 10 חודשי עבודה.

   

  מהו תעריף דמי ההבראה ליום?

   

  דמי ההבראה מתקבלים לפי מכסה יומית המשתנה בהתאם לוותק של העובד. במגזר הפרטי עומדת עלות דמי ההבראה על 378 שקל ליום, ובציבורי 421 שקל ליום.

   

   

  כמה ימי הבראה מגיעים לכל עובד?

   

  מספר ימי ההבראה נקבעים לפי הסכמי השכר ומחושבים בהתאם לוותק של העובד במקום העבודה. הסכמים קיבוציים וחוזים אישיים יכולים להוסיף לתשלום דמי ההבראה, כך שכדאי להתעדכן מול מקום העבודה. מספר ימי ההבראה לעובדים במגזר הפרטי מפורט בטבלה למעלה.

   

  ומה קורה במגזר הציבורי?

   

  ככלל, מספר ימי הבראה של עובדים במגזר הציבורי זהה למספר הימים במגזר הפרטי (ההבדלים הם בתעריף ליום בין המגזרים). עם זאת, קיימים מגזרים מסוימים שבהם נחתמו הסכמים קיבוציים או צווי הרחבה המקנים לעובדים מספר גדול יותר של ימי הבראה.

   

  למה זכאים עובדי קבלן?

   

  גם עובדי קבלן (המועסקים דרך חברות כוח אדם) זכאים לדמי הבראה, גם אם הקבלן המעסיק התחלף. עובדי חברות שמירה וניקיון זכאים להטבות נוספות כגון יותר ימי הבראה ותשלום גבוה יותר על כל יום. כך, למשל, שווי יום הבראה עבור עובדים אלה עומד על 421 שקל, במגזר הציבורי והפרטי כאחד, והם זכאים לתוספת של ימי הבראה. ב־3 השנים הראשונות הם זכאים ל־7 ימי הבראה, בשנים 10־4 הם זכאים ל־9 ימים, בשנים 15־11 ל־10 ימים, בשנים19־16 ל־11 ימים, בשנים24־20 ל־12 ימים, ומהשנה ה־25 ומעלה הם זכאים ל־13 ימי הבראה. יתרה מכך, עובדי שמירה וניקיון המקבלים שכר לפי שעה אמורים לקבל את חלקם היחסי של דמי ההבראה אחת לחודש, עם המשכורת. אגב, מעסיק של עובדי ניקיון או שמירה המשתכרים על בסיס שעתי/יומי חייב לשלם דמי הבראה מידי חודש.

   

   

  איך צריך המעסיק לשלם את דמי ההבראה?

   

  יש 3 דרכים: אחת לשנה, אחת לחודש או על ידי מימון נופש. ברוב מקומות העבודה נהוג תשלום שנתי יחיד, כתוספת לאחת המשכורות של יוני־ספטמבר. ניתן להוסיף את דמי ההבראה למשכורת של חודש אחר, בהתאם לנוהג במקום העבודה. עובד ומעסיק רשאים להסכים שהשכר החודשי כבר יכלול דמי הבראה.

   

  ואם כלל לא קיבלתי דמי הבראה מהמעסיק שלי?

   

  אם אתם עדיין עובדים במקום העבודה, ניתן לתבוע פדיון דמי הבראה של 7 השנים האחרונות. אם הסתיימו יחסי העבודה, ניתן לתבוע רק שנתיים של דמי הבראה. לכן, אם לא שילמו לכם, מהרו לבקש את התשלום, כדי שלא תאבדו את זכותכם. עם זאת, בפברואר האחרון נחתם הסכם קיבוצי בין ההסתדרות לתעשיינים, המאפשר גם לעובד שסיים את עבודתו לתבוע דמי הבראה עבור 7 השנים האחרונות.

   

  האם בלחץ של המעסיק אני ראשי לוותר על דמי הבראה?

   

  לא. עובד אינו רשאי לוותר על דמי ההבראה.

   

  מה קורה אם החלפתי מעסיק באמצע השנה?

   

  אם העובד עזב את העבודה לפני שהשלים שנת עבודה והחליף מעסיק, הוא לא זכאי לדמי הבראה מאף אחד מהמעסיקים. כשישלים שנה אצל המעסיק החדש, הוא יהיה זכאי ממנו לדמי הבראה. למרות זאת עובדי קבלן שמעסיקם התחלף והמשיכו לעבוד באותו מקום עבודה, הוותק שלהם לא נעצר, והם יהיו זכאים לדמי הבראה ברגע שישלימו שנת עבודה באותו מקום.

   

  lital–do@yedioth.co.il

   


  פרסום ראשון: 27.06.16 , 20:25