ראשון 26 במאי 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  ממון • 03.07.2016
  "אלפי משרות ייפתחו"
  הצעת החוק לגבי שילוב בעלי מוגבלויות מגיעה היום לכנסת: מוסדות ציבור יחויבו להעסיק 5% בעלי מוגבלויות • ח"כ איציק שמולי, מיוזמי החוק: "עושים היסטוריה - מדובר בשינוי עצום"
  תלם יהב

  ועדת העבודה והרווחה של הכנסת תדון היום בהצעת החוק של חברי הכנסת איציק שמולי, קארין אלהרר ויואב קיש, לפיה מוסדות ציבור יחויבו להעסיק בעלי מוגבלויות בשיעור של 5% מכלל העובדים.

   

  כיום החוק לא מחייב מוסדות ציבוריים להעסיק בעלי מוגבלויות, בעוד לפי הסכם שנחתם בין ההסתדרות ובין ארגון המעסיקים, בכל גוף פרטי שיש בו למעלה ממאה עובדים יש חובה להעסיק לפחות 3% אנשים עם מוגבלויות. הצעת החקיקה אמורה לתקן את העוול ולחייב גם את הגופים הציבוריים להעסיק בעלי מוגבלויות. הצעת החוק קובעת כי בכל גוף ציבורי יהיו לפחות 5% אנשים עם מוגבלויות. לפי החוק, גוף ציבורי יהיה חייב לדווח בכל שנה עד סוף חודש מארס כמה עובדים בעלי מוגבלויות מועסקים אצלו.

   

   

  איציק שמולי | צילום: טל שחר
  איציק שמולי | צילום: טל שחר

   

   אלא שלחוק, כמו גם להסכם הקיבוצי בין ההסתדרות והמעסיקים, אין מספיק שיניים - החוק קובע כי גוף ציבורי שלא יעמוד בחובת הייצוג ההולם "יפרט בדיווח את הסיבות לאי־העמידה ויצרף לדיווח השנתי תוכנית שנתית לקידום העסקת עובדים עם מוגבלות". כלומר, החוק לא קובע סנקציות כלפי מעסיק שלא יעסיק בעלי מוגבלויות כנדרש.

   

   

  קארין אלהרר | צילום: שאול גולן
  קארין אלהרר | צילום: שאול גולן

   

  "מדובר בחוק שמחייב את המגזר הציבורי בהעסקת אנשים עם מוגבלויות - מגזר שאמור להוות דוגמה ומופת בשמירה על חוקי מדינת ישראל", הסבירה אתמול ח"כ אלהרר. "אך יחד עם זאת, עלינו לעשות הכל על מנת שהחוק יכיל סנקציות להתמודדות עם גופים ציבוריים שמסרבים להתאים את עצמם לחוק כפי שנדרש. המטרה ברורה: השגת יעדי השילוב והעצמת אוכלוסיית אנשים עם מוגבלויות. כל זמן שאוכלוסייה זו תהיה מועסקת, זה פחות כסף שהמדינה משקיעה בקצבאות". ח"כ איציק שמולי הוסיף: "החוק הזה יפתח ברגע אלפי משרות בשירות הציבורי. כבר עכשיו החוק עושה היסטוריה כשהוא מעגן בתוכו שיעור קבוע של העסקה (5%) ולא מסתפק עוד בחובה כללית עמומה של 'ייצוג הולם' שאף אחד לא יודע מהו. מדובר בשינוי עצום. ננסה להכניס גם סנקציות בחוק ולהחיל מנגנון אכיפה ודיווח למבקר המדינה ולכנסת"."זה חוק היסטורי", אמר אתמול אורן הלמן, סמנכ"ל חברת חשמל ואחד ממובילי קבוצת הפייסבוק "סיכוי שווה" למציאת תעסוקה לאנשים עם מוגבלות. "המצב בגופים הממשלתיים חמור ולכן אנחנו דורשים שתהיה בו גם סנקציה כלפי מי שלא יעמוד בחובה להעסקת 5% עובדים עם מוגבלות. כרגע רק 2.2% מעובדי המדינה הם עובדים עם מוגבלות. מלבד העובדה שזה יכניס 5 מיליארד שקלים למשק, כולם ירוויחו מזה. הגיע הזמן שנפסיק להיכנע לסטיגמות ונתחיל לשלב ובגדול".

   

  telemyahav@gmail.com

   

   


  פרסום ראשון: 03.07.16 , 20:37