ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  מצליחה להרגיז את חברי הכנסת. זועבי | צילום: עטא עוויסאת
  חדשות • 04.07.2016
  החרם על זועבי
  אחרי הצעקות והכמעט־מכות, עלה בכנסת בימים האחרונים רעיון חדש לפעולה נגד חברת הכנסת השנויה במחלוקת • הח”כים שלפו את הנשק שכל תלמיד מכיר מימי בית הספר: חרם • אפילו יו”ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, הצטרף ליוזמה
  עמיחי אתאלי | כתבנו בכנסת

  אחרי הסערה שחוללה בשבוע שעבר סביב אישור הסכם הפיוס עם טורקיה, והמראות המבישים שכללו עימותים וקללות של הח"כים האחרים, עלו קולות הקוראים להרחקתה של ח"כ חנין זועבי מהכנסת. אולם אחרי שאלה לא צלחו, עלתה כעת יוזמה חלופית: חרם על חנין זועבי.

   

   

  ח"כ איתן כבל החל אתמול להחתים חברי כנסת על מכתב שבו הם מתחייבים לעזוב את המליאה ברגע שבו תתחיל זועבי לדבר. בעקבות נאומה של חברת הכנסת מהרשימה המשותפת ביום רביעי שעבר, שבו השתלחה בחיילי השייטת מעל בימת הכנסת, כתב כבל: "מצאתי לנכון לפנות אליכם, כל חברות וחברי הכנסת המתנגדים לאמירותיה המקוממות והמתריסות בבקשה — לצאת מאולם המליאה בכל פעם שהיא תעלה לדבר.

   

  "צפיתי פעמים רבות באירוע האחרון", המשיך כבל, "ואודה שהתביישתי והתקוממתי על כך שחברת כנסת משקרת במצח נחושה, מעלילה עלילות, מסיתה לאלימות ותוקפת באופן בוטה ובלתי נסבל את המדינה ואת ערכיה. הצורך להגיב ולסתור את שקריה ודבריה החמורים הוא בבחינת חובה, אך לא בדרך של התנפלות. עלינו לחדול מלהמשיך לשחק לידיה".

   

  כבל ממשיך ומבקש מחברי הכנסת לנקוט פעולה מעשית. "עד אשר תיפלט מהכנסת, אני פונה אליכם ומבקש לשנות את התגובה שאצל חלקנו היא אינסטינקט ואצל אחרים ניצול מצב תקשורתי, כך שבכל פעם שהיא תעלה לדוכן נצא כולנו מאולם המליאה". כבל גם ביקר את התנהלות עמיתיו בשבוע שעבר והוסיף: "כשצפיתי באירוע ובתגובה של חלק מאיתנו, שהייתה על סף האלימות, אנחנו הופכים אותה לגיבורה ואותנו לנלעגים — והרי זה בדיוק מה שהיא מבקשת להשיג".

   

  יוזם החרם. כבל | צילום: עמית שעל
  יוזם החרם. כבל | צילום: עמית שעל

   

  המהומה הגדולה של השבוע שעבר לא הייתה הראשונה במספר של זועבי. כבר לפני שש שנים, ימים ספורים לאחר שירדה ממשט המרמרה, עלתה לנאום במליאה, ותגובות הנוכחים כמעט הגיעו לכדי תגרת ידיים. פסילתה על ידי ועדת הבחירות המרכזית ערב הבחירות הקודמות בוטלה על ידי בית־המשפט, וזועבי נבחרה מאז כבר פעמיים.

   

  שלל הפרובוקציות שעוררה מאז — וביניהן אמירתה כי חוטפי שלושת הנערים בגוש עציון אינם טרוריסטים והמפגש שלה יחד עם שני חברי סיעתה עם משפחות מחבלים — הביאו ליוזמת חוק שנויה במחלוקת המאפשרת השעיית חבר כנסת ברוב של 90 ח"כים. חוק ההשעיה עדיין לא יצא אל הפועל.

   

  ליוזמה של כבל הצטרפו כל 11 חברי הכנסת של יש עתיד, רבים מחברי הכנסת של הליכוד ובהם שרים וסגני שרים, כמה מחבריו לסיעת המחנה הציוני וכן חברי כנסת מהבית היהודי, מכולנו ומש"ס. גם יו”ר האופוזציה יצחק הרצוג חתם על המכתב וקרא לכל חברי הכנסת מטעם המחנה הציוני להצטרף אליו. כעת ההחתמה נמשכת, וכבל מעריך כי יגיע בקרוב ל־90 חתימות. חברת הכנסת זועבי בחרה שלא להגיב.

   


  פרסום ראשון: 04.07.16 , 23:59