שישי 23 באוקטובר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  אנשי דאעש. 15 אלף הרוגים ופצועים בעיראק ובסוריה | צילום: אי־פי
  חדשות • 09.07.2016
  מכה לדאעש: איבד מחצית מאנשיו
  החדשות הטובות: ארגון הטרור סופג תבוסה אחרי תבוסה בסיני, בעיראק ובסוריה • הבשורה הרעה: גורמי מודיעין אמריקאיים מעריכים שזה רק יגביר את המוטיבציה לפיגועים — והפעם גם ישראל על הכוונת
  אלכס פישמן

  דווקא עכשיו, בעיצומו של גל טרור חובק עולם, נרשמת ירידה דרמטית בכוחו של דאעש במזרח התיכון: כמחצית מכמות כוח האדם של הארגון בסיני הושמדה בסדרה של מתקפות מצריות, ובמקביל איבד דאעש בשנה האחרונה כ־15 אלף איש בעיראק ובסוריה.

   

  מקורות דיפלומטיים במערב ציינו בסיפוק כי היקף הלוחמים ב"מחוז סיני" של דאעש ירד לכ־400 פעילים חמושים. רק בראשית השנה מנו פעילי דאעש בגזרה זו כ־800 עד אלף איש, שהוציאו לפועל סדרה של מתקפות קטלניות נגד הצבא המצרי.

   

  ריכוז המאמץ האווירי והיבשתי של הצבא המצרי בסיני החל במארס השנה. במבצע הראשון, שהתמקד בשייח' זווייד ובמחוז אל־גורה, מערבית לאל־עריש, איבד דאעש כ־200 לוחמים — הרוגים ופצועים. המבצע השני, הגדול יותר, החל באמצע יוני באזור ג'בל הילאל, שם נלחמים המצרים מול אנשי דאעש כבר שנתיים, עד לאחרונה ללא הצלחה של ממש. אלא שהפעם הצליחו כוחות הצבא המצרי לחדור לראשונה למעוז דאעש, תוך שהם גורמים אבידות קשות לארגון. במתקפות הללו נפל לידי הצבא המצרי גם ציוד צבאי רב, שהוסתר במערות בג'בל הילאל. חלק מהציוד היה מיועד לחמאס בעזה. המלחמה בדאעש גבתה מהמצרים מחיר כבד מאוד: בשנתיים האחרונות הם איבדו בקרבות בסיני יותר מ־400 חיילים ושוטרים.

   

  למרות ההצלחה, אומרים מקורות דיפלומטיים מצריים, בחודש האחרון נרשמה דווקא עלייה בהיקף ניסיונות הפיגוע של דאעש נגד הכוחות בסיני. נראה כי הכישלונות מדרבנים את הארגון לבצע פיגועים קשים בניסיון לשתק את היריב ולבלום את המתקפה.

   

  גם בחזית המרכזית של הלחימה — עיראק וסוריה — איבד הארגון בשנה האחרונה כמחצית מלוחמיו, שמספרם עמד קודם לכן על כ־30 אלף, מחציתם נושאי דרכונים זרים. בעבר התגבר דאעש על הפגיעה באנשיו באמצעות גל מתנדבים מכל העולם, אלא שבשנה האחרונה הידלדל מאוד זרם המתנדבים — במידה רבה בגלל הירידה במוטיבציה של צעירים להתגייס לארגון. יתרה מכך: דאעש מוצא את עצמו מתמודד עם תופעות של עריקה, בעיקר מצד אותם זרים שמנסים לברוח בחזרה לארצות מוצאם.

   

  עד כה איבד דאעש כ־40% מהשטח שבו החזיק בעיראק, וכוחות הקואליציה כבר נמצאים במרחק של כעשרה ק"מ ממרכז העיר מוסול, בירת דאעש בעיראק. הכוחות העיראקיים, בסיוע חיל האוויר האמריקאי, סוגרים על העיר גם מצפון וגם מדרום. בחזית הסורית איבד דאעש כ־20% מן השטחים שבהם החזיק, והוא בדרך לאבד ערים נוספות ובראשן בירתו בסוריה, א־ראקה. כרגע המאמץ המרכזי של הכוחות הנלחמים נגד דאעש בסוריה הוא כיבוש מובלעת מנבאג' שעל גבול טורקיה, המשמשת עד היום למעבר ציוד צבאי ואספקה לדאעש.

   

  גורמים בממשל האמריקאי מזהירים כי גל הפיגועים האחרון שביצע דאעש — באירופה, באסיה ובאפריקה — עלול להתרחב. המטרה: לזרוע אימה ולהרתיע את מדינות הקואליציה הנלחמות נגד דאעש. גם ישראל אינה חסינה, מזהירים גורמי ביטחון בארה”ב. ישראל היא יעד אטרקטיבי שכן פיגוע של דאעש נגדה יכול לחדש את ההתלהבות בעולם המוסלמי ולעורר מתנדבים נוספים להתגייס לשורות הארגון. לכן עוקבים בישראל בדריכות אחר ההתפתחויות בלחימה נגד דאעש.

   


  פרסום ראשון: 09.07.16 , 22:40