ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  דבורה ביטון
  ממון • 10.07.2016
  בשורה לנכים עובדים: פחות קיצוצים בקצבאות
  נכים רבים מעדיפים לא לעבוד בגלל קיזוזים שמבוצעים בקצבאות למי שמרוויח מעל כ־2,000 שקל • בקרוב צפוי רף זה לעלות משמעותית
  תלם יהב

  עשרות אלפי נכים יוכלו בקרוב לצאת לעבודה ולהרוויח הרבה יותר, ללא החשש שישללו להם את קצבאות הנכות. שר הרווחה, חיים כץ, מוביל תיקון חקיקה שיוביל להגדלת האפשרות של נכים להשתכר בכבוד. הכוונה היא להעלות את רף ההכנסה שמעליה מתחילים לקצץ בקצבאות. את המהלך יזמה ח"כ קארין אלהרר.

   

  מקצצים או לא?
  מקצצים או לא?

   

  מדובר בתיקונים ל"חוק לרון", שקובע מתי נכים יוכלו לצאת לעבודה ועדיין להמשיך לקבל קצבה. כיום, נכה שרוצה לצאת לעבודה יכול להרוויח רק עד 1,987 שקל בחודש, וכל שקל מעל סכום זה מקוזז לו מהקצבה. הדבר יוצר מצב שנכים רבים שמקבלים קצבה כללית של 2,342 שקל מעדיפים לא לעבוד.

   

  רף ההכנסה, שמעליה שוללים קצבה, יועלה ל־28% מהשכר הממוצע במשק (2,650 שקל במקום 1,987 כיום). מעל אותו סכום יחל קיצוץ בקצבה אבל היא לא תישלל. בנוסף, רק נכה שהשתכר כמעט שכר מינימום זכאי לקצבה ובמסגרת התיקון יועלה הרף. כיום רק מי שמרוויח פחות מ־5,677 שקל או 4,258 שקל (תלוי בנכות) זכאי לקצבה. רף זה יועלה ל־6,623 שקל (70% מהשכר הממוצע) ויוחל על כל רמת הנכויות. כן יבוטלו חובות לכ־12,500 נכים בשנה.

   

  החוק כיום גם פוגע בכל מי שנקבעה לו נכות לצמיתות, מרוויח מעל הסכום המינימלי וקצבתו נשללת. במקרים אלה חייב אותו נכה, אחרי 3 שנים בהפסקת קצבה, לעבור שוב את כל הליך הוועדות הרפואיות כדי לקבל את הקצבה מחדש. הדבר יצר מצב שבו רבים חששו לצאת לעבודה כדי להימנע מהאפשרות לעבור שוב את כל סאגת הוועדות רפואיות בביטוח הלאומי.

   

  חיים כץ
  חיים כץ

   

   

  זיו ושי כהן משדרות, בני זוג לקויי ראייה והורים לשניים (מאי בן ה־4 וליאם בת ה־8 חודשים), אינם עובדים וחיים על קצבאות. שי, שהוסמך באחרונה כעורך דין: "בהתמחותי בפרקליטות קיבלתי משכורת כמו כל המתמחים, אבל הורידו לי אוטומטית את רוב הקצבה. מתוך 2,342 שקל נשארו לי 1,000. הרווחתי פחות משכר המינימום. אין לנו אינטרס לצאת לעבוד. למה פוגעים לי בקצבה? אנחנו צריכים לקיים את הילדים".

   

  telemyahav@gmail.com

   

   


  פרסום ראשון: 10.07.16 , 22:03