ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  חדשות • 12.07.2016
  הסכם פרידה לפני החופה
  יובל שרלו

  שתי תנועות מנוגדות מתרוצצות בלב כל זוג הכורת ברית נישואים. תנועה אחת היא האמונה שמדובר בברית עולם, בדבקות הדדית נצחית, באמונה עמוקה שכל אחד מבני הזוג יהיה שם תמיד למען השני, באהבה הגדולה המחפה על כל החסרונות, בהתבגרות המשותפת לאורך שנים ובכל התמורות הנפלאות שמעניקה היציאה מהיותו של האדם יחיד בעולמו להקמת קהילה אישית משפחתית. תנועה שנייה היא המודעות לכך שנישואים הם מסע אל הלא־נודע, שלא תמיד מצליח, ושלעיתים מתברר כי קריסת החלומות קשה מדי ואין אפשרות להמשיך יחד. ולא זו בלבד, אלא שאם אכן מגיע הזוג למצב כזה הוא עלול למצוא את עצמו במלחמת עולם שבה כל משקעי העבר וכל המרירות והכאב פורצים החוצה ומותירים את שני הצדדים מצולקים מאוד, נפשית וכלכלית. תנועה זו מביאה בודדים רבים לחשוש מכריתת הברית הזוגית.

   

  הדבר הנכון ביותר לעשות כאשר ניצבים בפני שתי תנועות מנוגדות הוא לבחון אם ניתן לבטל את הסתירה ביניהן ולרכך את העימות, עד שלא רק שהן לא יכבידו האחת על השנייה אלא ישלימו אחת את חסרונות השנייה.

   

  הרעיון היסודי של הסכמי קדם־נישואים, כמו “הסכמאהבה” של רבני צהר, שהוא אחד מהסכמים דומים קיימים, הוא שהדבר אפשרי - ובשל כך גם נחוץ ונכון. ההסכם מאפשר לבני הזוג להתמסר לקשר הזוגי בלא פחדים ובלא חששות, ובד בבד לדעת שאם חלילה יתחולל משבר ביניהם - הרי שהם כבר עיצבו מראש את הדרך שבאמצעותה לא יפגעו האחד בשני ולא יותירו אחריהם אדמה חרוכה של שנאה ועוינות.

   

  הרעיון היסודי של הסכם קדם־הנישואים הוא להשתחרר מהפחדים על ידי הטמעת האהבה בין בני הזוג בשעת החתימה עליו, לצד ההבנה שיש אפשרות של הגעה לפירוק הברית. ואם אכן זה יגיע - באותה עדינות ויושרה שבהן נכרתה ברית הנישואים יתרחש גם תהליך פירוקה.

   

  ההסכם עומד בדרישות ההלכה ובדרישות החוק כאחד, אך יותר מכך הוא מוקרן מהרצון ההדדי של בני הזוג לכונן את הקשר ביניהם על העקרונות האנושיים העמוקים ביותר. אף אחד מהם לא ינצל את השני; אף אחד לא ישעבד את השני; אף אחד לא יכבול את השני למקום שבו הוא לא רוצה להיות. בני הזוג יכולים לקבוע מראש אם הם מעוניינים בגורם מתווך ומגשר, או שהם מאמינים ביכולתם לבצע את התהליך בעצמם וכדומה. באופן פרדוקסלי, דווקא הדיבור מראש על הדרכים שבהן יתמודדו עם הקשיים והמשברים מכוון יותר מכל את החיים המשותפים של בני הזוג ומתווה את הדרך שיחוו יחד.

   

  מועצת רבני צהר עסקה זמן רב בגיבוש ההסכם הרגיש והעדין הזה בצורה המכוונת לכל הדרישות - מבני הזוג עד ההלכה, מהחוק עד הפרקטיקה. בעונה זו של ריבוי החתונות המבורך, נכון לעודד את כל הזוגות הנישאים לחתום על הסכם קדם־נישואים לפני שהם פותחים במסע המשותף לקסם הבלתי נודע שיתרחש ביניהם.

   

  הרב יובל שרלו הוא מבכירי ארגון רבני צהר

   


  פרסום ראשון: 12.07.16 , 22:59