שישי 24 בינואר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  חדשות • 19.07.2016
  הכיפות והקסדות
  יוסי יהושוע

  הרב יגאל לוינשטיין שם על הכוונת לא רק את הקהילה הגאה, אלא גם את הצבא. הוא טען כי צה"ל, בדגש על חיל החינוך, מסמן חיילים וקצינים דתיים ומונע את קידומם. הוא דיבר על נתק בין הצבא לציבור הדתי. אבל את התשובה הכי טובה לדבריו הלא רציניים, שלא לומר מסיתים, אפשר היה למצוא אתמול בחפ"ק של חטיבת גולני. שם אומנם לא רואים כיפות, אלא כובעים וקסדות, אך ניתן לפגוש שורה ארוכה של קצינים דתיים.

   

  הקצינים האלה לא יכולים להתייחס בשמם לדברים של הרב לוינשטיין, אולם בכל פעם שהועלתה הסוגיה התשובה הייתה: "על מה הוא מדבר?" מפקד גדוד 12, סגן־אלוף סיון בלוך, חובש כיפה. כך גם מג"ד 13, סא"ל יאיר פלי, ומפקד גדוד הסיור, סא"ל דביר חבר. אפילו סגן מפקד החטיבה החדש שייכנס בעוד שבועיים לתפקיד, סא"ל ישראל פרידלר, חובש כיפה, ועוד לא דיברנו על המג"ד הנוסף שהוריד את הכיפה בדרך. למעשה, רק מפקד גדוד 51 לא גדל בבית דתי.

   

  אם מסתכלים על הדרגים הנמוכים יותר, זה גם מה שצפוי בעתיד. כולם שם תמימי דעים כי אין קשר לכיפה, לא בקידום ולא באי־קידום, כאשר קצין מפסיד תפקיד שחפץ בו בדיון שיבוצים. אם מסתכלים בראייה רחבה יותר, אז נכון, אין כעת שלושה או ארבעה אלופים דתיים במטכ"ל, כפי שהיה בתקופתם של אלעזר שטרן, יאיר נוה, ישי בר ואביחי מנדלבליט. אבל מצד שני, בתקופתם לפני עשור גם לא היה מספר כזה של מג"דים ומח"טים דתיים שמהם יצמח דור האלופים של העתיד הלא רחוק.

   

  תא"ל אופק בוכריס אמור היה להיות האלוף הדתי הבא, אך לא הפך לבסוף לרח"ט מבצעים בגלל החשדות נגדו על שורת מעשי אונס. אבל הוא ממש לא הקצין הדתי הבכיר היחיד בצה"ל. תא"ל אליעזר טולדנו הוא המזכיר הצבאי של ראש הממשלה. תא"ל מרדכי כהנא מכהן כקצין איסוף קרבי ראשי. אל"מ דוד זיני הוא מפקד חטיבת הקומנדו. אל"מ אייל אסרף משמש סגן מפקד אוגדת הגולן. אל"מ אבינועם סטולוביץ הוא מח"ט החרמון. אל"מ שי קלפר משרת כמח"ט שומרון. אל"מ דדו בר־כליפא הוא מח"ט דרומית באוגדת עזה. ויש גם חמישה מח"טים שהם בוגרי המכינה בעלי, זו שבראשה עומד הרב לוינשטיין: אבי בלוט, מח"ט עוצבת חצי האש; אל"מ חזי נחמה, מח"ט מנשה; אל"מ אילן דיקשטיין, מח"ט עציוני; ואל"מ אליעד מאור מואטי, מפקד עוצבת ברעם.

   

  בוגר המכינה החמישי הוא עופר וינטר, מי שהיה מח"ט גבעתי במבצע צוק איתן. וינטר, קצין מצוין ולוחם עז נפש, ספג ביקורת בעקבות "דף מפקד לקרב" שכתב לחיילי החטיבה ובו ציין בין השאר: "ה' אלוקי ישראל היה נא מצליח דרכינו, אשר אנו הולכים ועומדים להילחם למען עמך ישראל כנגד אויב המנאץ שמך". הוא אומנם הועלה לדרגת תא"ל לפני שבוע, אך לא קיבל אוגדה אלא נשלח לפיקוד המרכז כראש מטה הפיקוד. לרמטכ"ל גדי איזנקוט צפוי בהמשך מבחן חשוב ומעניין סביב קידומו.

   

  ובינתיים במשרד הביטחון עושים קולות שלפיהם הם לא מתכוונים לוותר לרב לוינשטיין. המסר שעולה מהודעת המשרד הוא: לא תתנצל, לא תתוקצב. אולי ככה, באיום הזה, יצליחו להציל את הכבוד של כולם.

   

  ידיעות אחרונות