ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  מארק ניימן-לעמ
  חדשות • 20.07.2016
  ניווט ללב הנשיא
  ההפתעה לנשיא פרגוואי שהגיע לארץ: מפגש עם נווטת הקרב נעה, שנולדה בארצו ואומצה על ידי ישראלים
  איתמר אייכנר

  כשנשיא פרגוואי, הוראסיו מנואל קארטס, הגיע לביקור ממלכתי בישראל, תהו המארחים מה תהיה המחווה המושלמת עבורו. התשובה: סרן נעה.

   

  נעה (27), נווטת קרב, היא ילידת פרגוואי. כשהייתה בת חצי שנה הביאו אותה הוריה המאמצים מהבירה אסונסיון למושב קטן ברמת־הגולן, שם הם גרים עד היום. היא גדלה כמושבניקית בין הרפת למטעים שמהם התפרנסה משפחתה, ובילדותה לא חפרה עמוק מדי בשורשיה הביולוגיים.

   

  לפני כשנתיים, כשנחשף סיפורה ב"ידיעות אחרונות", היא סיפרה: "ביום הולדתי ה־18 פתחתי את תיק האימוץ שלי, שהגיע בדואר. ישבתי עם ההורים בסלון ושלושתנו מאוד התרגשנו. בתוך התיק היה רק מסמך ישן אחד, שבו נכתב שנולדתי ב־16 במארס 1989 בעיירה איטאגואה, עיירה אינדיאנית קרובה לבירת פרגוואי, ושהשם שניתן לי היה ג'סיקה לורנה. במסמך הוסבר שאמא שלי לא יכלה לגדל אותי מסיבות כלכליות, שיש לה ילד נוסף בן שנה ושמונה חודשים, וזהו".

   

  בינואר 2007 התגייסה נועה לחיל האוויר והחלה את קורס טיס מספר 161. היא סיימה את הקורס בהצלחה, הוסמכה כנווטת קרב ושובצה בטייסת "האחת" בבסיס מצפה רמון. כיום היא משרתת בקריה בתפקיד מטה.

   

  ב־2013 החלה נעה לחקור את שורשיה. היא חיפשה באינטרנט את אמה, תרזה, הגיעה אליה דרך הפייסבוק וכתבה לה. האם השיבה במילים נרגשות: "שתדעי, אהובתי, שאני לא יודעת מה לומר לך, בתי". לפני כחצי שנה היא פגשה לראשונה את אמה הביולוגית ואת אחיה, כשהייתה בבואנוס איירס, בירת ארגנטינה, במסגרת טיול.

   

  השבוע, כשרצו המארחים לציין באופן מיוחד את הביקור הראשון אי פעם של נשיא מפרגוואי, הם הזמינו אל ארוחת הערב המסורתית שנערכה בבית הנשיא את הנווטת. הנשיא ריבלין הציג את נעה בפני נשיא פרגוואי כשהוא אומר בהתרגשות: "נעה וחברותיה הטייסות הן הכוח המגן של מדינת ישראל. אנחנו גאים בה, בחברותיה ובחבריה הטייסים וזוכים ללילות שקטים בזכותם".

   

  קארטס נפגש אתמול עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. תחילה נועדו שני האישים לפגישה מצומצמת בארבע עיניים, ובהמשך התקיימה פגישה מורחבת שכללה בכירים נוספים מפרגוואי: שר החוץ, שר החקלאות, שר המסחר והתעשייה, שר החינוך והתרבות ואישים נוספים.

   

  נתניהו וקארטס חתמו על הסכם לשיתוף פעולה בשעת חירום; הסכם לשיתוף פעולה בענייני משפט; תוכנית לשיתוף פעולה בנושא חינוך, שואה ותרבות, ומזכר הבנות לסיוע לפיתוח טכני של פרגוואי. כן סוכם כי ישראל תשלח משלחת לפרגוואי כדי לעזור לשפר את תפוקת החקלאות המקומית, ואילו פרגוואי תשגר משלחת לישראל כדי ללמוד מאיתנו על תחום הלמידה האלקטרונית.