ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: ירדן רוקח
  24 שעות • 20.07.2016
  החיים זה לא משחק ילדים
  השחקנית רוני הדר הרגישה שהיא רגע לפני הפריצה הגדולה. אבל אז החיים קראו לה לקחת פסק זמן מהקריירה כדי להיות קרובה לבנה האוטיסט. "אני לא מתביישת בזה, חשוב לי להעלות את הנושא למודעות", היא אומרת. עכשיו היא חוזרת לעניינים עם הצגה חדשה בקאמרי ועונה חדשה לסדרת הילדים המצליחה "הקלמרים" ב־HOT. "פתאום נזכרתי במעומעם שאני גם שחקנית ובנאדם עצמאי שיודע גם לעשות דברים ולחיות"
  יואב בירנברג | צילום: ירדן רוקח

  כשרוני הדר גילתה שבנה אוטיסט, היא לא הרשתה לעצמה לשקוע בדיכאון. יום אחד הספיק לה כדי להבין שהיא חייבת לשנס מותניים — בעיקר בשבילו, גם בשבילה. רחמים עצמיים? לא אצלה.

   

  "אמרתי לעצמי, טוב, עכשיו אין רוני, אין עבודה, אין שחקנית. יש אמא של ילד שצריך את העזרה שלך", היא מספרת ועיניה נוצצות מאהבה אליו. "עשיתי את זה בלי לחשוב שאני איזו קדושה מעונה שצריכה עכשיו לוותר על הדבר שאולי הכי חשוב לה בחיים — המשחק. זה ממש לא עבר לי לשנייה בראש. שנתיים לא הייתי אני. עבדתי בזה. נכנסו בזה בראבק, וזה מאוד השתלם. הילד נפתח ופרח, והיום הוא ילד אחר, פשוט מדהים, ושווה כל דקה שהשקעתי בו. הוא ילד בתפקוד סופר־גבוה. הוא לא ילד שהלקות ניכרת בו. הוא מתקשר ומדבר וצוחק.

   

  "אחרי שנתיים, כשהוא נכנס לגן מיוחד, הרגשתי שאני בשלה לחזור לשחק. פתאום נזכרתי במעומעם שאני גם שחקנית. הייתי צריכה להיזכר בזה כי ממש ביטלתי את עצמי במשך שנתיים. ואז הגיעו הצילומים לעוד עונה של 'קלמרים', ועוד תפקיד אורח פה ושם, ועכשיו התפקיד בתיאטרון הקאמרי, שהחזירו אותי למשהו ששכחתי. שמעבר לשחקנית וכל הקלישאות, אני גם בנאדם עצמאי שיודע לעשות דברים ולחיות".

   

   

  הדרבסדרה "הקלמרים" צילום: עמית עמירה
  הדרבסדרה "הקלמרים" צילום: עמית עמירה

   

   

  מתי גיליתם שהילד אוטיסט?

   

  "בערך בגיל שנה. היו כל מיני סממנים. אני לא הבחנתי בכלום. ככה זה אמא. זה הסבתות הערניות. אמא של איתי (איתי נגלר, בעלה של רוני — י"ב) הבחינה בכל מיני סממנים, והציעה שנבדוק. הסתכלנו באינטרנט, וראינו שכל מיני קריטריונים שמתאימים לאוטיזם, נכונים לגביו. ואז היו לי 24 שעות של פחד ואבל. יותר אבל שקשור בפחד מהלא־נודע, ממה שיהיה. מיד אחרי זה, עוד לפני שפנינו לאבחון, קמנו ואמרנו, יאללה, מה עושים? כל המשפחה נרתמה ועזרה לנו, והענקנו לו טיפול עוד לפני שקיבלתי את החותמת למצבו. עטפנו אותו בחיוביות ובאהבה עצומים. יש חשיבות מאוד גדולה לאבחון המוקדם. המוח של ילדים במצבו בגיל הזה הוא עוד כמו פלסטלינה, וההקשרים הנוירולוגיים עוד נוצרים".

   

  לנצח את הבושה

   

  הדר, 33, שמככבת בסדרת הילדים המצליחה "קלמרים" (המשודרת ב־HOT VOD Young) ומשחקת כיום בקומדיה "מלון רנדוו" בקאמרי, הייתה צריכה להסביר להרבה אנשים לאן נעלמה השחקנית המבטיחה ההיא בשנתיים האחרונות. והיא עשתה ועושה את זה בלי לחשוש. "הרבה אנשים שואלים אותי, 'למה לא רואים אותך?' ואני מספרת להם. אני מאוד לא מתביישת בזה שהילד שלי אוטיסט. מבחינתי זה כמו שהורים יתביישו להגיד שהבן שלהם הומו. אני מדברת על זה בכל מקום. הרבה הורים מטאטאים את העובדה הזאת, מתביישים, ולי חשוב להעלות את הנושא לסדר היום".

   

  מתביישים?

   

  "חלק מההורים בגן שלו לא רוצים לדבר על זה שהילדים שלהם אובחנו כאוטיסטים, ובהתחלה שפטתי אותם. אמא אחת אמרה לי, 'יש לילד שלי אחים. זה לא כמו אצלך, שמדובר בבן הראשון שלך. אם החברים שלו יידעו שהאח הקטן שלו אוטיסט, הם יצחקו עליו, כי הם לא יודעים מה זה אוטיסט. מבחינתם זו קללה'".

   

  והיום את כבר לא שופטת אותם?

   

  "היום אני כבר לא שופטת איש. כל אחד והסיפור שלו. כששואלים אותי, אני כל הזמן אומרת, 'יש לי ילד עם צרכים מיוחדים', ומספרת עליו בגאווה. אני לא יודעת מה הייתי עושה לו הייתי במקומם. במיוחד היום, עם הרוע שיש ברשתות החברתיות. מישהו אומר משהו — וכולם מתנפלים עליו בגסות וברוע. כמה שנאה יש כאן?!"

   

  השחקנים שמשחקים לצידך יודעים מן הסתם הכל.

   

  "כל החברים שלי בקאסט יודעים שהבן שלי אוטיסט. כשאומרים למישהו בצחוק, 'מה, אתה מפגר?! אתה אוטיסט?!' הם מיד אומרים, 'סליחה, רוני, לא התכוונו'. למה לבקש סליחה?! אני בטח לא נעלבת ולא מקשרת בין הקללה הזאת לבן שלי. זה ביטוי שגור. מי שאומר את זה יכול היה באותה מידה להגיד, 'אידיוט'".

   

  הקריירה שלה, מאמינה הדר, לא תיפגע ממצבה. "אני עובדת במקצוע שמאפשר לי להיות עם הילד שלי ימים שלמים. אני לא חושבת שלאמא שעובדת מתשע עד חמש קל יותר", היא אומרת. "מה שכן — אני אחשוב שבע פעמים לפני שאקח תפקיד. זה נהפך למסננת. אעשה רק מה שבאמת חשוב ויקר לי".

   

  הדר, בוגרת הסטודיו של ניסן נתיב, שיחקה עוד לפני לימודי המשחק שלה (בין השאר בטלנובלה "אהבה מעבר לפינה" ובסרט "תחיה ותהיה" של ראדו מיכאיליאנו, לצידה של יעל אבקסיס). מיד אחרי הלימודים נחתה בתיאטרון הקאמרי, בהצגה "לילה לא שקט", שהתבססה על שיריו של שלמה ארצי. "זאת הייתה הפקה גדולה, עטורת כוכבים", היא אומרת. "חשבתי שככה זה תיאטרון רפרטוארי, וזה מאוד הבהיל אותי. אחרי זה חזרתי לכוך שלי. כתבתי יחד עם חבר, אורי אוריין, הצגה — 'גוש לך' — שרצה יותר משנתיים. זה הדבר הכי טוב שיכול לקרות לשחקן — ליצור ולעשות משהו שהוא נהנה ממנו ואוהב אותו".

   

  מה הבהיל אותך כל כך בהצגה ההיא?

   

  "הגעתי כמי שרק סיימה בית ספר למשחק להפקה עם יעל בר זוהר ואקי אבני, כוכבים עצומים, ואז אתה חושב, 'מי אני?' כל החיים שלי אני מסתובבת עם תחושת 'מי אני בכלל?! את מי אני מעניינת?!' הייתי רוצה להיות במקום שאומר, 'מגיע לי'. אולי זה עוד יגיע, מי יודע".

   

  הנקות בין טייקים

   

  מאז ההצגה "לילה לא שקט", הדר, למרות הקצב הפרטי שלה, הספיקה לא מעט. היא שיחקה בין השאר בסדרות "פרודים", "החברים של נאור" ו"אולי הפעם", בסדרת הנוער "האי", ובתיאטרון אורנה פורת.

   

  ב"קלמרים", שם היא משחקת לצד אודי ואביעד ויניב ביטון, היא משתתפת כבר חמש עונות. העונה השישית כבר צולמה. "כל מה שעשיתי בחיים בשנים האחרונות לווה ב'קלמרים'", היא אומרת. "התחתנתי בזמן 'קלמרים', ילדתי, אחר כך הינקתי כשהייתי בסט. הייתי שואבת חלב בין הטייקים. עברתי שם חיים שלמים. התמזל מזלי לשחק שם ובתיאטרון עם אנשים נהדרים. זאת אחלה סדרה שבעולם. בסוף השבוע הראשון שהיא שודרה היו לה יותר ממיליון הורדות. אז כבר הבנו שהולכות להיות לנו עוד הרבה עונות. כל פעם אנחנו מופתעים מחדש ממספרי הצפייה".

   

  הפכת לכוכבת ילדים?

   

  "בדרך כלל ילדים ניגשים אליי בחבורות, ומבקשים תמונה. הם מתביישים לגשת לבד. הם קוראים לי 'בייזר', כמו בסדרה. אני עושה את זה בכיף, ושולחת להם ברכות בווטסאפ ליומולדת כשהם מבקשים. יש לי הרבה סבלנות לילדים ולמבוגרים, במיוחד מאז שאני אמא. ההורות ממלאת אותך בהרבה חמלה".

   

  גם השיבה לתיאטרון, לקומדיה "מלון רנדוו", שמביים אודי בן משה, ושמככבים בה ענת וקסמן, שמואל וילוז'ני, נדב אסולין, יובל סגל, מיכה סלקטר, רובי מוסקוביץ ונטע פלוטניק, ממלאת אותה שמחה. "אודי במאי מדהים וגאון, והיה לי כיף אדיר לעבוד עם האיש המיוחד והמסקרן הזה.

   

  "מבחינתי, לשחק לצד וילוז'ני זה כבוד גדול. אני יודעת שזה אולי נשמע קלישאה, אבל כילדה שראתה את 'משרתם של שני אדונים', זה פשוט לשחק עם מיתוס. הוא איש טוב וצנוע בצורה מפתיעה. גם ענת בנאדם מדהים. לא הכרתי אותה באופן אישי קודם. שחקנית במעמדה הייתה יכולה להיות דיווה, והיא ממש לא".

   

  האהבה הגדולה של הדר הוא בעלה איתי נגלר, סטארטאפיסט בתחום התיירות. "אני עם בעלי מגיל 22", היא אומרת. "הוא הבנאדם הכי טוב ונדיב ומכיל שיש. הוא תומך בי ואוהב אותי מכל הלב". ומה הלאה?

   

  "עכשיו בצילומים לסדרה חדשה בחינוכית, 'ילדי בית העץ', שכתבו שירילי דשא ורועי שגב, ואני מקווה שיבואו עוד הצגות. אף פעם לא הייתי מהשחקנים שמסיימים פרויקט והם עם רגל בפרויקט הבא. אני מרגישה שזו גם תקופה עמוסה מבחינתי.

   

  אם אתה לא בערוץ 2, בפריים־טיים, אנשים לא רואים אותך. מבחינתם אתה לא קיים, ואני מקווה שזה ישתנה. אני גם אוהבת להגיד 'נעלמתי' במקום להשוויץ שעשיתי איזה תפקיד אורח באיזה ערוץ נישתי נידח". •

   

  העונה החמישית של "הקלמרים" משודרת ב־HOT VOD Young . ההצגה "מלון רנדוו" תוצג במהלך השבוע הבא

   


  פרסום ראשון: 20.07.16 , 19:55