שבת 30 במאי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
הכי מטוקבקות
  און רפאלי ואחותו בר | צילום: סיון פרג
  חדשות • 22.07.2016
  החייל בפרשת הרס"ר: אחיה של בר
  הותר לפרסום: און רפאלי (19.5) הוא "הסלבריטאי" המעורב בפרשת הרס"ר שקיבל לפי החשד שוחד מחייליו • חייל ששירת בבסיס: "בקושי ראו אותו, און היה מגיע פעם בשבוע לשעה — ונעלם" • חוקרי מצ"ח, שערכו חיפוש בבית הרס"ר, נדהמו: "מאיפה צברת כסף לבית כה מפואר?"
  צחי דבוש

  פרשת הרס"ר שהיטיב לפי החשד עם חייליו תמורת שוחד כספי הולכת כנראה ומסתעפת. לאחר שחוקרי מצ"ח ערכו בביתו חיפוש הם שאלו אותו מהיכן צבר כסף כדי לבנות בית כל כך מפואר. אתמול הותר לפרסום כי החייל "הסלבריטאי" המעורב בפרשה הוא רב"ט און רפאלי (19 וחצי), אחיה של בר רפאלי.

   

  הפרשה התפוצצה ביום שלישי עם מעצר הרס"ר. במקביל עוכבו לחקירה באזהרה שלושה חיילים המשרתים בבסיס ובהם רפאלי. לאחר ששיתפו פעולה בחקירתם שוחררו.

   

  מדובר ביחידה נחשקת בקרב חיילים עורפיים בשל תנאי השירות הטובים בה. חלק מהמשרתים בה הם בני עשירים. רפאלי, שהחל את שירותו בחיל האוויר לפני כשנה וחצי, עבר לשרת בה לפני כשנה. מ', חייל שהשתחרר באחרונה מהיחידה, מספר כי אף שרפאלי היה בדרגת טוראי הוא מונה מיד למש"ק משמעת — תפקיד שניתן לדבריו לחיילים ותיקים בדרגת סמל.

   

  "משכו אותו ליחידה הזו בקומבינה", מספר מ'. "און רפאלי לא רואה הרבה את הבסיס, ואני בספק אם הוא מכיר אותו. הוא מגיע פעם בשבוע, אחרי שעה אומר שלום ונעלם בלי שאף אחד אומר לו כלום".

   

  מהחקירה עולה כי הרס"ר העניק לכאורה הקלות משמעותיות בתנאי השירות לרפאלי, לשני החיילים הנוספים שנחקרו וכן לחיילים נוספים בבסיס, וזאת תמורת תרומות כספיות לקבוצת כדורגל בצפון שנמצאת בשליטת משפחתו.

   

  בין היתר איפשר להם לפי החשד להיעדר מהבסיס במשך ימים, ביטל להם שמירות ותורנויות ואיפשר להם להיכנס לבסיס עם רכביהם הפרטיים. גובה הכספים ששולמו לו טרם נחשף, אולם נראה כי חוקרי הפרשה חושדים שמדובר בסכומים עצומים שכן כאשר ראו את ביתו חקרו אותו מהיכן צבר כסף להקים בית כל כך מפואר. ל"ידיעות אחרונות" נודע כי חלק מהחיילים שמהם קיבל לכאורה הרס"ר שוחד ביקרו אותו מדי פעם בביתו.

   

  מהחקירה עולה כי חיילים פחות עשירים נהגו לשחד את הרס"ר במנה שווארמה או במנת פרגיות, וכי בתמורה פטר אותם פה ושם מתורנות או העניק להם יום חופשי.

   

  לרס"ר מיוחסות בין היתר עבירות של קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים, חריגה מסמכות והתנהגות שאינה הולמת. בהסכמת התביעה והסנגור עו"ד אילן כץ שוחרר הרס"ר ממעצרו בתנאים מגבילים. פרטיו נאסרו לפרסום. בחקירתו הכחיש שקיבל כסף מהחיילים. בטרם נכנס לדיון אמר לאשתו: "כולם שקרנים. כואב לי שהגיעו למסקנה שלקחתי כסף. הייתי בקשר טוב איתם וזה לגיטימי, אהבתי אותם. הם היו אצלי בבית. חיילים אוהבים לשרת אצלי כי אני סלחן".

   

  רפאלי, שהחל עוד בנעוריו קריירה בתחום המשחק, הוגדר באחרונה על ידי הצבא "אמן פעיל" — מעמד המאפשר לו להיעדר מדי פעם מהבסיס לצורך צילומים וכן לקבל שכר על עבודתו האזרחית. נראה כי צה"ל יידרש עתה להחליט אם לבטל לו את ההטבה הזו. אמו, ציפי רפאלי, סירבה להגיב על כל הטענות נגדו.