רביעי 30 בספטמבר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  יאיר שגיא
  חדשות • 26.07.2016
  החוצפה הישראלית של המסתנן מאריתריאה
  דני אדינו אבבה

  מה עשה מסתנן מאריתריאה שעזב מרצונו את ישראל בתמורה למענק כספי נאה? חזר — וכעת הוא מבקש מענק נוסף בתמורה לכך שיעזוב שוב.

   

  מדובר בגבר בן 34 שהסתנן לראשונה לישראל ב־2012. באוקטובר אשתקד, במסגרת מדיניות שהנהיגה הממשלה, עזב את ישראל מרצונו ובתמורה קיבל לדבריו מענק של 3,500 דולר. הוא אמר יפה שלום ובדרך לא דרך הגיע בסופו של דבר לקובה, נרשם כתושב הוואנה ואף הצליח לקבל אזרחות קובנית.

   

  לפני כשבוע וחצי הגיע בטיסה לישראל, מצויד בדרכון קובני, והציג את עצמו בנתב"ג כצליין שהגיע לבקר בארץ הקודש. משום מה הוא עורר את חשדם של בקרי רשות ההגירה והאוכלוסין. הם ערכו בדיקה ונדהמו לגלות שמדובר במסתנן שלפני פחות משנה עזב את ישראל תמורת מענק כספי.

   

  בעקבות כך נכלא האיש במתקן של מסורבי כניסה לישראל בנתב"ג, והוצע לו לחזור למדינתו החדשה קובה. בחוצפה ישראלית, שהצליח כנראה לרכוש במהלך שהותו בארץ, הודיע כי הוא מוכן לעזוב מרצונו אבל בתנאי שיקבל גם הפעם מענק עזיבה בסך 3,500 דולר.

   

  ברשות ההגירה מציינים כי הסיכוי שהוא יקבל את הכסף בפעם השנייה אפסי, בעיקר משום שהחוק אינו מאפשר זאת וגם משום שמסתננים נוספים שעזבו מרצונם עלולים לשמוע על המקרה ולעשות את אותו תרגיל.

   

  ההערכה היא כי הוא יגורש, מלווה על ידי אנשי רשות ההגירה שיטוסו איתו עד לקובה כדי לוודא שנחת שם. וקצת נתונים: מתחילת שנת 2016 עזבו את ישראל 1,949 מסתננים מרצון תמורת מענק כספי; מתחילת השנה חדרו לישראל 18 מסתננים בלבד, רובם דרך מצרים וירדן; בישראל שוהים כעת 41,477 מסתננים ועוד 81,438 עובדים המכונים עובדים זרים חוקיים.