שלישי 24 בנובמבר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  אלכס קולומויסקי
  חדשות • 10.08.2016
  ריבלין: "אני לא צריך מטוס"
  המדינה קנתה מטוס עבור ראש הממשלה ונשיא המדינה בעלות של מאות מיליוני שקלים, אבל ריבלין מצהיר: מעדיף לטוס עם העם
  איתמר אייכנר

  "אני לא צריך מטוס, ואם זה תלוי בי אני אמשיך לטוס בטיסות מסחריות, אבל אעשה מה שיגידו לי". כך אמר בימים האחרונים נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, בשיחות סגורות, בהתייחסו לדיווחים על כך שהמדינה רכשה מטוס שנועד לשמש את ראש הממשלה ואת הנשיא.

   

  מטוס הנוסעים, שנרכש לאחרונה בחו"ל ושהצנזורה הצבאית אוסרת לפרסם פרטים עליו, נחת לפני כמה ימים בישראל, והוא עתיד לעבור שינויים כדי שיתאים להטסת ראשי המדינה. זאת לאחר שבנובמבר 2015 אישר הקבינט תקציב של כ־400 מיליון שקל לצורך רכישת המטוס ואבזורו. בנוסף נקבע כי מדי שנה יוקצב סכום של כ־30 מיליון שקל לצורך תחזוקה שוטפת של ה"אייר פורס 1". במטוס, שלפי ההערכות יחל בשירות מבצעי בעוד כשנה, יותקנו בין היתר אמצעי הגנה שונים ומערכות אוויוניקה ותקשורת מתקדמות.

   

  בלשכת ראש הממשלה מציגים את המטוס החדש כ"מטוס ראש הממשלה והנשיא", אבל כאמור ריבלין עצמו אינו מעוניין בו. מעבר לכך, בית הנשיא לא היה שותף כלל להגדרת הצרכים של המטוס ולתכנונו, והנשיא ריבלין עודכן רק בדיעבד על החלטת הקבינט לרכוש מטוס. בהקשר זה יצוין כי הנשיא ריבלין מקפיד לטוס בטיסות מסחריות רגילות, ולעיתים מסתפק במחלקת התיירים ואף בחברות לואו־קוסט.

   

  מבית הנשיא נמסר בתגובה: "הנשיא ימשיך לטוס בדרך המשתלמת ביותר לתקציב המדינה ובהתאם להנחיות הביטחון החלות עליו".