ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  בעולם
  ממון • 10.08.2016
  סוד החיים
  סוכנויות הידיעות

  אז מה הסוד לחיים ארוכים? דיאטה מיוחדת? פעילות גופנית? צוות חוקרים מארה"ב גילה תשובה מפתיעה: קריאת ספרים, חצי שעה ביום.

   

  כן, קראתם נכון. מתברר שקריאה לא רק עוזרת לנו להתמודד עם קשיי החיים, אלא אף מאריכה אותם. אנחנו מדברים על מחקר מדעי שמתפרסם בגיליון ספטמבר של כתב העת Social Science & Medicine.

   

  החוקרים, מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת ייל, בדקו את הרגלי הקריאה של 3,635 בני אדם בני 50 ויותר וגילו שקוראי ספרים חיים כמעט שנתיים יותר מאלה שאינם קוראים.

   

  המשתתפים חולקו לאלה שקוראים 3.5 שעות ויותר בשבוע, אלה שקוראים עד 3.5 שעות בשבוע, ואנשים שאינם קוראים כלל, תוך התחשבות בגורמים כמו מגדר, מוצא, השכלה, וכו'. הממצאים: כעבור 12 שנה אלה שקראו 3.5 שעות ויותר נהנו מירידה של 23% בסיכון שלהם למות, ואלה שקראו עד 3.5 שעות נהנו מירידה של 17%.

   

  בסך הכל מתו בעת המחקר — שכותרתו "פרק ליום: הקשר בין קריאת ספרים לאריכות ימים" — 33% מהלא־קוראים ו־27% מהקוראים. הקריאה העניקה למשתתפים עוד 23 חודשי חיים בממוצע. ככל שקוראים יותר - חיים יותר, אבל חצי שעה ליום עדיין יעילה במונחי הישרדות.

   

  לא נבדק סוג הספרים שנקראו, אך קרוב לוודאי שרובם היו סיפורת – רומנים וסיפורים קצרים. לסיכום: קריאת ספרים משפרת את איכות החיים ומאריכה אותם.

   

  השני של שריל

   

  והנה ספר שעשוי לעזור לקוראיו מבחינות אחרות. שריל סנדברג, מנהלת התפעול של פייסבוק ודמות בולטת בעמק הסיליקון, שהתאלמנה בשנה שעברה מבעלה — אחרי שנפל מהליכון בחדר כושר — עומדת להוציא ספר שני, שיסייע לקוראיו להתמודד עם אובדן, קשיים וסבל. ספרה הראשון מ־2013, "לפרוץ קדימה" (עברית בהוצאת מטר), מכר יותר מ־2 מיליון עותקים.

   

  תרגום: נמרוד אברהם

   


  פרסום ראשון: 10.08.16 , 20:30