ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  מתוך הסרט
  24 שעות • 16.08.2016
  היצירה החדשה של גרוסמן
  במלאת עשור למותו במלחמת לבנון השנייה, מככבת דמות שהמציא אורי גרוסמן בסרט אנימציה חדש. בסרט משתתף גם אביו, הסופר דויד גרוסמן, ואת אורי ז"ל מדבב עידן אלתרמן. "זה סרט מצחיק ומצמרר", אומר האב דויד
  רז שכניק

  לאורי גרוסמן ז"ל, שנהרג במלחמת לבנון השנייה, היה עולם דמיון עשיר. בני משפחות וחבריו מספרים עליו שניחן בחוש הומור מיוחד ושמגיל צעיר היה ממציא דמויות ססגוניות ומסגל לעצמו את זהותן. בגיל 17 המציא דמות מרתקת וחסרת מעצורים — הפילדמרשל ארצ'יבלד ללומבה. אביו, הסופר דויד גרוסמן, שהיה שותף לרוח ההומור וליצירתיות של אורי, חשב שהפילדמרשל היא דמות מרתקת והזמין את אורי — בדמותו הבדויה — לראיון אישי במרפסת ביתם במבשרת ציון. השיחה גלשה במהרה למחוזות פרועים, מלאי הומור וסרקזם. בבית אבי חי לקחו את הזיכרון צעד קדימה לסרט אנימציה מרגש שבו שותפים דויד גרוסמן ועידן אלתרמן שדובב את דמותו של אורי.

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   צפו ראשונים בקטע מהסרט

   

  אורי גרוסמן התגייס לשריון והתקדם לתפקיד מפקד טנק. ביולי 2006, ארבעה חודשים לפני שחרורו, תיכנן לצאת עם משפחתו לטיול בגואטמלה אבל אז פרצה מלחמת לבנון השנייה. ב־12 באוגוסט 2006, בשעות האחרונות של המלחמה, בשעה שהיה במבצע חילוץ בגזרה המזרחית, נפגע הטנק מטיל נ"ט וכל אנשיו נהרגו: רס"ן בניה ריין, סמ"ר אדם גורן, סמל אלכס (סשה) בונימוביץ' וסמ"ר גרוסמן.

   

  במסגרת מיזם ההנצחה "פנים. יום. זיכרון" יצרו בבית אבי חי עשרות סרטוני אנימציה המבוססים על זיכרונות מהנופלים. אולם העבודה על "הפילדמרשל" הייתה הפעם הראשונה בה השותף המרכזי ביצירה היה לא פחות מאורי עצמו.

   

  דויד גרוסמן מספר: "כשאוּרי היה נער, הוא המציא דמות, שליוותה אותו תקופה ארוכה. הוא קרא לה הפילדמרשל ארצ'יבּלד לוֹמוּמבָּה. אפילו על טופסי המבחנים שלו בבית הספר היה אורי חותם: אורי א.ל. גרוסמן. הפילדמרשל היה מלך טיפש ואכזר, רודן מושחת ומאוהב בעצמו, שמתעלל בבני עמו. התחושה הייתה, שבדמות הזאת אורי האיר איזה קו עומק אופייני לשליטים מגלומניים לא מעטים וממשיים להחריד. לי היו לא מעט שיחות נפש עם הפילדמרשל, ויום אחד, ארבעה חודשים לפני שאורי התגייס, אמרתי לו — בוא נעשה ריאיון מסודר עם הפילדמרשל.

   

  אורי גרוסמן ז"ל
  אורי גרוסמן ז"ל

   

  "וכך, במשך שלוש פגישות רשמיות במרפסת הבית שלנו, הרגליים על המעקה, ובקבוקי בירה 'סטֶלה' בינינו, רשמתי מפיו במחברת פרקים נבחרים בתולדות חייו של העריץ המטורלל. לקראת מועד העשור לנפילתו של אורי הציעו אנשי בית אבי חי להפוך כמה קטעים מהראיונות האלה לסרט קצר, מצויר ומצולם. עידן אלתרמן — שהכיר מקרוב, ואהב את אורי — תרם את קולו ואת פניו. אנחנו מודים לכל הצוות הנפלא שיצר את הסרט המצחיק והמצמרר הזה, שאפשר לראות בו גם סרט מחאה".

   

  "הכרתי את דויד לפני כ־15 שנה ונרקמה ידידות ביני ובין המשפחה", מספר עידן אלתרמן. "בנוסף לעובדה שהוא הסופר הישראלי האהוב עלי ביותר, הוא גם איש חם ושופע הומור נפלא. את אורי פגשתי מספר פעמים במסגרת המפגשים עם המשפחה ואני זוכר את דמותו עד היום. הוא היה מהבחורים הצעירים האלה שישר רואים על הפרצוף שלהם שיש בהם את הניצוץ של הקומדיה והתיאטרון. כשדויד פנה אלי לדבב את דמות הנונסנס המבריקה שאורי המציא, הפילדמרשל המטורף, התרגשתי. זו זכות גדולה שנפלה בחלקי".

   

  את הסרט יצרו נעם נדב ונועם משולם (סטודיו פיצ׳יפוי) ואת המוזיקה כתב עדי כהן. הוא יעלה לשידור במוצאי שבת הקרובה בערוץ 10 (בשעה חצות וארבעים, בין שבת לראשון), במלאת עשור למותו של אורי גרוסמן.

   


  פרסום ראשון: 16.08.16 , 20:46