ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  שאנן
  7 ימים • 17.08.2016
  אמיצה
  בישירות וכנות נדירות התייצבה שאנן דוהרטי מול מצלמות הטלוויזיה וסיפרה לצופים, שזוכרים אותה כברנדה מ"בוורלי הילס 90210", על מאבקה בסרטן השד במצב מתקדם שנתגלה בגופה. השחקנית בת ה–45, שהתפרסמה כדיווה קפריזית ‑ מרגשת עכשיו את אמריקה כשהיא מתעדת, בגילוי לב, את הקרב על חייה
  ציפי שמילוביץ, ניו-יורק

  באחד הפרקים היותר זכורים מ"בוורלי הילס 90210" מגלה ברנדה וולש, רק בת 19, בליטה בחזה. היא נכנסת לפאניקה טבעית ועוברת עוד כמה פרקי היסטריה עד שביופסיה מגלה שהכל בסדר. שאנן דוהרטי חושבת היום על קו העלילה ההוא הרבה יותר מכפי שחשבה עליו במהלך הצילומים לסדרת הנעורים המיתולוגית.

   

  "מה ידעתי, הייתי בת 19 גם במציאות, והתסריטאים כתבו בשבילי כזו דרמה. צילמנו ושכחתי מזה. מי בכלל חשב שאי פעם אהיה חולה, הייתי אמורה לחיות לנצח", אמרה דוהרטי בראיון טלוויזיוני שנתנה לאחרונה, עטופה במטפחת שכיסתה ראש מגולח בעקבות טיפולי הכימותרפיה ובעיניים נפוחות מבכי.

   

  בגיל 45 נלחמת שאנן דוהרטי על חייה. היא עושה את זה באופן פומבי וישיר, שגורם לאמריקה לראות אותה מזווית חדשה, שונה לגמרי מהדימוי שהיא סוחבת מימי הסדרה ההיא. כן, היא הייתה דיווה. כן, היא תמיד רבה עם כולם על הסט. כן, קולגות, מג'ייסון פריסטלי ועד אלישיה מילאנו, לא מחליפים איתה מילה שנים. אבל לחיים יש דרך משלהם לגרום לאנשים לבחון את עצמם ולגלות, לעצמם ולעולם, ממה הם עשויים באמת. שאנון דוהרטי, שהפכה לאייקון בזכות תפקיד אחד בלבד ולא עשתה הרבה מעבר לו — מתגלה כחתיכת אישה אמיצה.

   

  לכרות או לא לכרות

   

  בשיא התהילה בשנות ה-90
  בשיא התהילה בשנות ה-90

   

  הכל התחיל במארס 2015. דוהרטי עברה בדיקת ממוגרפיה שגרתית, שבה התגלה גוש גדול בשד. דבר המחלה נודע לציבור כשדוהרטי הגישה תביעה נגד חברת טאנר מיינשטיין, שניהלה את כל עסקיה — מראיית חשבון ועד תשלומי ועד בית — מאז 2009. בתביעה טענה דוהרטי כי החברה רימתה אותה ולא ביצעה את הנדרש ממנה לפי ההסכם, בין היתר תשלום הפרמיות לחברת ביטוח הבריאות שלה. דוהרטי לא ידעה כלל כי התשלומים לא מועברים, עד שיום אחד קיבלה חשבון ענקי ואז התברר לה כי היא כלל לא מבוטחת. במערכת הבריאות המסובכת והמסורבלת של אמריקה עברה עוד שנה עד שקיבלה ביטוח חדש מארגון השחקנים ופנתה מיד לערוך בדיקות כלליות. ואז התברר כי היא סובלת מגידול בשלבים מתקדמים שהיה יכול להתגלות הרבה קודם.

   

  הדבר הראשון שעשתה דוהרטי ברגע שקיבלה את הבשורה הבלתי נתפסת היה לחפש את קורט איסוורנקו, צלם אופנה מצליח שהוא גם בעלה השלישי. "התקשרתי אליו בטלפון, למרות שזה דבר נורא לעשות", סיפרה בשבוע שעבר. "הייתי במכונית עם אמא שלי כשהגיע טלפון מהרופא שאישר את תוצאות הבדיקות. אמרתי לאמא: 'אחכה עד שאראה את קורט', אבל פשוט לא יכולתי, צילצלתי וסיפרתי לו הכל בבכי נורא".

   

  זמן קצר לאחר מכן הגיעה דוהרטי הביתה והבעל, שפגשה לראשונה כאשר צילם אותה לכתבת מגזין, חיכה לה בחוץ. "הוא חיבק אותי ואמר: 'אנחנו נעבור את זה, אנחנו נעבור את זה, את חזקה ואת לא הולכת לשום מקום, יש לך עוד כל כך הרבה מה לעשות בחיים. נעבור את זה ביחד כמשפחה'. הנישואים שלנו היו חזקים מההתחלה, אבל מה שקורה עכשיו קירב אותנו יותר מתמיד. לא יודעת מה הייתי עושה בלעדיו ובלי אמא שלי. אמא היא מגנוליה מפלדה, היא אף פעם לא תיתן לי ליפול".

   

  הימים והשבועות והחודשים הראשונים מצאו אותה משותקת לגמרי מפחד. היא מספרת שבאחד מרגעי השפל הגדולים לאורך המסע הזה אמרה לבעלה: "אתה צריך ליהנות מכל שנייה שיש לך איתי, כי אני הולכת למות בתוך חמש שנים". "הוא פשוט התפרק בבכי", סיפרה דוהרטי, "והרגשתי נורא שעשיתי לו את זה, זו הייתה הפעם האחרונה שאמרתי דבר כזה".

   

  עם דונה ב"בוורלי הילס"
  עם דונה ב"בוורלי הילס"

   

  בפברואר שעבר עשתה דוהרטי צעד ראשון בדרך לחשיפה המוחלטת בפני הציבור, וגם בדרך להשלמה עם המחלה. היא העניקה ראיון מלא רגש לרופא כוכב הטלוויזיה ד"ר אוז, שבו התוודתה בדמעות כי היא פשוט מתקשה להביא את עצמה לעבור ניתוח כריתה. אלה שגדלו על "בוורלי הילס 90210" בשנות ה־90 יכולים מן הסתם להבין את הפסיכולוגיה של מי שבסופו של דבר, נחרתה בזיכרון הקולקטיבי בעיקר כסמל סקס שהרטיב את חלומותיהם של מיליוני בני נוער.

   

  "אני יודעת שאצטרך לכרות", אמרה דוהרטי לד"ר אוז, הרופא השרמנטי שמביא מזור למיליוני נשים אמריקאיות רק בכוח המבט שלו לתוך המצלמה. "אני רק צריכה להבין את זה באמת. בסופו של דבר, הם פשוט שדיים, נכון? אני אוהבת אותם, הם יפים, אבל אני מעדיפה להזדקן עם בעלי".

   

  הרופא הטלוויזיוני אמר מאוחר יותר כי דוהרטי סובלת מגידול משמעותי בשד שהתפשט לכמה בלוטות לימפה, "אבל כרגע אין סימנים שהוא התפשט מעבר לכך". חודשיים אחרי הראיון הזה עברה דוהרטי ניתוח כריתת שד אחד.

   

  "המנתח המקסים והאמפתי לא רצה שאתעורר עם שום דבר", סיפרה בגילוי לב אחר כך. "היה מאוד חשוב לו שלא אחטוף טראומה ברגע שאתעורר מההרדמה, אז הוא שם מין כיסוי סיליקון קטן וחמוד. זה לא תחליף, אבל זה משפר את ההרגשה".

   

  כוכבי "בוורלי הילס 90210"
  כוכבי "בוורלי הילס 90210"

   

  אחר כך הלכה דוהרטי למדוד חזיות חדשות, מה שהתברר כמובן כטראומה בפני עצמה. "אמא שלי באה איתי, ושוב התפרקתי בחנות, רצתי החוצה למכונית, ישבתי שם ובכיתי. היום אני מצליחה קצת לצחוק על כל זה".

   

  ברנדון וברנדה

   

  שאנון דוהרטי נולדה בממפיס, טנסי, להורים ממעמד הביניים, ותמיד רצתה להיות שחקנית. הפריצה שלה בשנות ה־90 הייתה מטאורית, לא פחות. ברנדה וולש, הילדה השובבה של המשפחה שעברה ממינסוטה לבוורלי הילס — הפכה אותה לכוכבת הטלוויזיה הגדולה ביותר של העשור ההוא. אף תפקיד שעשתה מאז אפילו לא התקרב לזה, אבל אייקוני תרבות שורדים לנצח וכך כל מה שקרה לה מאז, כולל כמובן המאבק במחלה, הפך לעניין גדול.

   

  דוהרטי עזבה את הסדרה אחרי ארבע עונות, הרבה בגלל יחסים עכורים עם חלק גדול מחברי הקאסט. היא הייתה דיווה לא קטנה, וכבחורה צעירה מאוד עשתה גם הרבה שטויות. כך למשל גנבה פעם את ארנקו של ג'ייסון פריסטלי, שגילם את אחיה התאום ברנדון, האיש הנמוך עם הגבות. היא אגב לא רצתה לקחת משם שום דבר, רק לבדוק ברישיון הנהיגה בן כמה הוא בדיוק, כי פריסטלי, מתברר, התעקש לא לגלות את גילו לאף אחד.

   

  עם הבעל השלישי, צלם האופנה קורט איסוורנקו. "מה שקורה עכשיו קירב בינינו יותר מתמיד"
  עם הבעל השלישי, צלם האופנה קורט איסוורנקו. "מה שקורה עכשיו קירב בינינו יותר מתמיד"

   

  פריסטלי לא היה משועשע מכך, ובצדק. אבל אחרי שכתב באוטוביוגרפיה שלו כי דוהרטי הייתה מקור קבוע לצרות על הסט, היא כמובן לא נשארה חייבת ואמרה בראיון לתחנת רדיו נידחת: "אנחנו יודעים שג'ייסון עבר תאונת דרכים לפני כמה שנים, אז אולי נמחק לו משהו מהזיכרון. לכל אחד יש תפיסה אחרת של האמת. המציאו עליי המון דברים ובשלב מסוים הרי כל אחד צריך למכור ספר". אבל לאחרונה כל זה נשכח ופריסטלי אמר, בעקבות הווידוי קורע הלב של דוהרטי: "שאנן היא לוחמת אמיצה, היא תמיד הייתה ילדה קשוחה. אין לי שום דבר אליה מלבד אהבה ותפילה שתהיה בריאה".

   

  קללת "בוורלי"

   

  סדרה כה מיתולוגית היא כלוב מזהב, ונדיר שמי שהיה חלק ממנה מצליח לשחזר את ההצלחה בהמשך. "בוורלי הילס 90210" אמנם הייתה אופרת סבון במלוא מובן המילה, אבל גם סדרת הנעורים הראשונה שעסקה בנושאים כבדים כמו סמים, אונס והיריון. היא נמשכה עשר עונות והיחידה שיצאה ממנה לקריירת קולנוע גדולה, הייתה הילרי סוונק, שאחרי שתי עונות בסוף שנות ה־90 הפכה לכוכבת הוליוודית וזכתה בשני פרסי אוסקר. אבל סוונק לא הייתה חלק מהגרעין המיתולוגי של העונות הראשונות, ואף אחד מהם לא באמת הותיר חותם אחרי שהסדרה ירדה מהאוויר.

   

  איאן זירינג (סטיב), 52, ששיא הקריירה שלו פוסט־בוורלי נרשם ב"רוקדים עם כוכבים", הפך בגיל 49 לצ'יפנדייל. הוא נשוי בשנית ואב לשניים. טורי ספלינג (דונה מרטין), 43, כיבסה את כל הכביסה המלוכלכת של חייה, כולל סכסוך הירושה המכוער עם אמה והבגידות של בעלה ואבי ארבעת ילדיה, בסדרת ריאליטי מביכה. בריאן אוסטין גרין (דיוויד), 43, אמנם עשה כמה תפקידי אורח חביבים ב"עקרות בית נואשות" ובסדרת הטלוויזיה "שליחות קטלנית", אבל ידוע בעיקר כבעלה של מייגן פוקס. השניים אמנם הכריזו על גירושים, שבמסגרתם אף תבע ממנה אוסטין גרין דמי מזונות, אבל אז התברר שפוקס בהיריון עם ילדם השלישי, וכרגע הזוג עובד כנראה על שלום בית. לוק פרי, 49, גרוש ואב לשניים, עשה הרבה תפקידים נשכחים שבכולם גילם גרסה כזו או אחרת של דילן. ג'ני גארת (קלי), 44, עשתה בערך אותו דבר, כולל תפקיד אורח בסדרה המחודשת "90210" מ־2008 כיועצת בית הספר, ועל הדרך התחתנה שלוש פעמים והפכה לאם לשלוש בנות ולכוהנת סטייל ועיצוב פנים. גבריאל קרטריס (אנדריאה), 55, ששיחקה פה ושם בתפקידי אורח, התחתנה והפכה לאם לשתיים ‑ סיפרה למגזין "פיפל" שנפצעה קשה במהלך צילומים בונקובר בשנת 2006 ושהיא סובלת מאז מעוויתות בפניה. וג'ייסון פריסטלי, 46, נשוי ואב לשניים, היה מעורב כאמור בתאונת דרכים קשה בשנת 2002, אחרי שהפך לנהג מרוצים חובב, בעוד קריירת המשחק שלו מדשדשת בין תפקידי אורח זניחים, אחרי שמעולם לא הצליח להשאיר את ברנדון מאחור.

   

  מתוך האינסטגרם, עם אמה (מימין) וחברתה הטובה
  מתוך האינסטגרם, עם אמה (מימין) וחברתה הטובה

   

  אחרי "בוורלי הילס 90210" שיחקה דוהרטי בשלוש עונות של "מכושפות", שהייתה הצלחה בינונית ונשכחת, וגם היא לא המריאה לקריירה ממשית. למעשה, ההצלחה הכי גדולה שלה הייתה תוכנית ריאליטי שבה עזרה לזוגות לסיים מערכות יחסים בצורה חברית.

   

  החיים הפרטיים שלה היו כמובן דרמה אחת גדולה. היא הייתה נשואה במשך שישה חודשים לשחקן אשלי המילטון, נידונה ל־20 ימי מאסר על תנאי אחרי שנתפסה נוהגת בשכרות. היא הצטלמה פעמיים בעירום ל"פלייבוי", והתחתנה בפעם השנייה עם ריק סלומון, שחקן פוקר שעשה את עיקר תהילתו בפרסום קלטות סקס, כולל אחת עם פריס הילטון. הם ביטלו את הנישואים אחרי תשעה חודשים. לפני חמש שנים היא פגשה את קורט איסוורנקו ונדמה היה כי הגיעה סוף־סוף אל השקט. הם אפילו שקלו לאמץ תינוק.

   

  ואז בא הסרטן.

   

  על הסכין

   

  דוהרטי נמצאת היום בעיצומם של טיפולים כימותרפיים, ובסיומם מחכה לה גם סיבוב הקרנות. בחודש שעבר החלו הטיפולים להשפיע עליה בדרך המוכרת של אובדן שיער. "אחרי הטיפול השני ניסיתי להסתרק והשיער פשוט נפל", סיפרה בראיון ל"אנטרטיינמנט וויקלי". "החזקתי חתיכת שיער ביד, רצתי לאמא שלי ובכיתי, 'השיער, השיער'. אחרי כמה דקות נרגעתי ואמרתי לאמא, 'תביאי את המספריים' ועשינו את זה בשלבים, עד שהגעתי למצב של להוריד הכל במכונת גילוח. לא רציתי לצאת יום אחד מחנות המכולת ושכל הפפראצי יהיו בהלם, ואז זה יהיה סיפור שלא אני אספר".

   

  באותו יום גם החליטה דוהרטי לחשוף באופן מלא את ההתמודדות עם המחלה לעולם. "אני יכולה להגיד שיותר קל לחיות עם סרטן אם אני יודעת שעזרתי לפחות לאדם אחד", אמרה, והעלתה לאינסטגרם סדרת תמונות של תהליך הפרידה המכאיב מהשיער השחור שהיה כל כך מזוהה איתה. בתמונה הראשונה מצולמת דוהרטי זוכה לחיבוק אמיץ מאמה, רוזה אליזבת, כשחברה טובה, אנה מארי קורטרייט, מצלמת. דוהרטי גזרה את השערות בעצמה ובסוף נותרה עם תספורת מוהוק, שבימים שלאחר מכן כבר הפכה לקרחת הסופית. היא ניסתה להתחיל להתרגל להומור השחור שבלעדיו באמת אי־אפשר לשרוד, כשהוסיפה לתמונות את הכיתוב: "תבנית קאפקייקס, שוקולד וסכין גילוח. הישארו עימנו".

   

  בשבוע שעבר לקחה דוהרטי את החשיפה צעד קדימה, כשפירסמה תמונת שחור־לבן שלה שרועה על המיטה ומתחתיה כתבה: "עבור כל אדם חולה מסע הסרטן שונה. בשבילי, הכימותרפיה היא נוראית ותאמינו לי שניסינו כמעט הכל. אז ימים כאלה הפכו קצת לנורמה. אני לומדת שזה בסדר ליפול למיטה, להיכנע לתשישות או לבחילה או לכאבים. למדתי הרבה דרך כל האנשים היפים ששיתפו את סיפורם האישי איתי כאן. תודה רבה לכם, עכשיו אחזור לישון".

   

  בשבת שעברה העלתה תמונה נוספת שלה יושבת על המיטה, בראש גלוי, וצירפה את התגיות #cancersucks #warrior #fightlikeagirl.

   

  מאז החליטה לשתף את העולם במאבק שלה, מקפידה דוהרטי לעודד נשים להיבדק בכל הזדמנות. "אם את מרגישה שמשהו לא בסדר — לכי מיד להיבדק. הסרטן שלי התפשט לבלוטות הלימפה רק כי לא תפסו אותו בזמן. הכי חשוב לגלות במהירות האפשרית. הלא־נודע זה מה שמפחיד. האם הכימותרפיה תעבוד? האם ההקרנות יעבדו? האם אצטרך לעבור את זה שוב? האם זה יתפשט לעוד מקומות בגוף? כל היתר ניתן לשליטה. הכאב ניתן לשליטה, חיים ללא שד ניתנים לשליטה, אבל העתיד שלך לא ניתן לשליטה, וגם לא איך מה שקורה לך ישפיע על האנשים שאתה אוהב".

   

  הקריירה שלה נמצאת כמובן בהקפאה. היא אמורה להשתתף בסדרת הטלוויזיה "עכברי הקניון", המבוססת על סרטו של קווין סמית מ־1995, בהשתתפותה, אבל כרגע אף אחד לא חושב על זה, אולי חוץ מדוהרטי עצמה. "אני יודעת שכל מה שקורה ישפיע מאוד על המראה החיצוני שלי, אפילו כשאוכל לחזור לעבוד. ואני יודעת שזו בעיה במקצוע כמו שלי, שכל כך מבוסס על מעטפת חיצונית שטחית. אני לא יודעת אם אי פעם אוכל להסתכל על עצמי, אבל זה לא חשוב, אני רוצה לחיות, לקנות לי בית בטנסי ולהזדקן שם עם קורט. באמת שאני לא מבקשת יותר". •

   


  פרסום ראשון: 17.08.16 , 17:27