רביעי 21 באוגוסט 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  עמית שעל
  חדשות • 21.08.2016
  הכנסת דורשת מנתניהו: מצב חירום בכבישים
  בעקבות גל התאונות הקטלניות: ועדת הכלכלה מבקשת מנתניהו להקים ועדת שרים לבטיחות בדרכים בראשותו ולהגביר משמעותית את האכיפה על חשבון פעולות אחרות של המשטרה • יו"ר הוועדה איתן כבל: "זו הדרך היחידה לזעזע את המערכת"
  עמיחי אתאלי | כתבנו בכנסת השתתף בהכנת הידיעה: אודי עציון

  המערכת הפוליטית מתגייסת בעקבות גל התאונות הקטלניות בכבישים: ועדת הכלכלה של הכנסת תוציא היום פנייה לראש הממשלה נתניהו בדרישה להכריז על מצב חירום בכבישים. בין היתר מבקשים חבריה לתגבר את האכיפה על חשבון פעילות המשטרה השוטפת ולהקים ועדת שרים לענייני בטיחות בדרכים.

   

  בתחילת חודש אוגוסט, עוד לפני הקטל בדרכים שפקד את המדינה בסוף השבוע האחרון, פירסמה ועדת הכלכלה דו"ח מקיף בסוגיית התאונות. הדו"ח, שעל הכנתו שקדה הוועדה חודשים ארוכים, הציג נתונים שלפיהם בשבעת החודשים הראשונים של 2015 נהרגו בתאונות 211 בני אדם לעומת 213 השנה. מאז פרסום הנתונים הללו אירעו עוד כמה וכמה תאונות קטלניות. אמש נמסר כי מתחילת השנה נהרגו 236 בני אדם, לעומת 226 בתקופה המקבילה אשתקד.

   

  בדו"ח הציגה הוועדה שורת פעולות מעשיות שמטרתן לצמצם את הקטל בדרכים, אולם בעקבות גל התאונות הקטלניות שאירעו בימים האחרונים יוציא היום יו"ר הוועדה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), פנייה לראש הממשלה נתניהו בדרישה שיתערב אישית במצב.

   

  ואלה דרישות הוועדה: הכרזה על מצב חירום בכבישים; הסטת כוחות משטרה מפעילות שוטפת לטובת אכיפה מוגברת בכבישים; הקמת ועדת שרים לנושא הבטיחות בדרכים, בראשות נתניהו, שבה יהיו חברים שרי התחבורה, ביטחון הפנים, החינוך והמשפטים. חברי הוועדה יתכללו נושאים כמו השקעה בתשתיות, חינוך התחבורתי וכן אכיפה נמרצת וענישה מחמירה נגד עברייני תנועה.

   

  כיו"ר הוועדה מוסמך כבל להוציא קריאה בשמה. חבריה מטעם האופוזיציה תמכו בקריאתו ללא היסוס ובשל המצב החמור הצטרפו לקריאה גם ח"כים מהקואליציה. אחד מהם, יעקב אשר (יהדות התורה), אמר אמש: "אין ספק שמצב החירום בכבישים מחייב הקמת ועדת שרים. זו בהחלט עת חירום שדורשת התייחסות מיוחדת כמו חלילה מלחמה, ואסור לנו בשום אופן להישאר שאננים למצב הזה".

   

  ח"כ נורית קורן (ליכוד): "המצב בכבישים כל כך קשה שצריך להיות פה צוות שיתכלל את עבודת כל המשרדים, ולכן מסתמן שאין מנוס שכל משרדי הממשלה ישלבו זרועות יחד".

   

  ח"כ חמד עמאר (ישראל ביתנו): "כבר ציינתי שכל נושא הטיפול בתאונות הדרכים צריך לעבור מיידית ממשרד התחבורה למשרד ראש הממשלה, ועל ראש הממשלה להתערב ולקיים דיון דחוף בממשלה בנושא. המצב רק הולך ומתדרדר. הקטל בדרכים נמשך, וכבר עכשיו אנו נמצאים במצב של 10 הרוגים יותר מאשר בשנה שעברה. ההתייחסות לתאונות הדרכים צריכה להיות בדיוק כפי שמתייחסים לטרור, ואני קורא לממשלת ישראל להידרש מיידית לנושא בשיתוף הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים".

   

  יו"ר ועדת הכלכלה כבל סיכם: "תוכנית הפעולה קיימת, כל ההצעות כבר מונחות על השולחן והמתווה ברור. עכשיו צריך רק לבצע. אני קורא לראש הממשלה לקחת את הנושא הזה על עצמו. להקים ועדת שרים ולהחליט שהוא עצמו עומד בראשה כי במצב הקשה הנוכחי זו לדעתי הדרך היחידה לזעזע באמת את כל המערכת".

   


  פרסום ראשון: 21.08.16 , 23:57