ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  ללא קרדיט
  חדשות • 26.08.2016
  מעצר מלונה
  רנן־יה רוזן, צעירה חולת סרטן, פנתה לבית־משפט השלום וביקשה: "אל תכניסו את הכלבה שלי להסגר, היא עוזרת לי להתמודד עם המחלה" • השופט החליט: הכלבה תישאר בבית
  יורם ירקוני

  החוק להסגרת כלבים ולכליאתם ל־10 ימים במתקן עירוני בעקבות חשד לנשיכה הוא חוק קשוח ללא חריגות, גם אם מדובר בכלב שברור כי הוא מחוסן ומטופל בבית בצורה טובה. עבור הכלבים הרגילים לבית חם ואוהב שמושמים לפתע במתקנים, בדרך כלל בעלי תחזוקה ירודה, ועבור בעליהם, מדובר בגזירה קשה, אבל השירות הווטרינרי לא מוותר.

   

  אף שמדובר בנוהל שמיושם ללא כל פשרה בדרך כלל, שופט בית־משפט השלום בחיפה אהרון שדה נתן לאחרונה החלטה יוצאת דופן בעקבות פנייתה של רנן־יה רוזן, צעירה הנאבקת במחלת הסרטן, בבקשה למנוע את הסגרת כלבתה האהובה דובה — אף על פי שקיימת נגדה תלונה שהגיש גבר שטען כי הכלבה נשכה אותו בשעה שרץ אחרי בתו ברחוב. ההחלטה התקדימית נותנת פתח לשינוי החוק, כך שבמקרים מיוחדים ניתן יהיה לבצע הסגר פרטי.

   

  רוזן, בת 30 מכרמיאל, אובחנה לפני כשנה כחולה בסרטן. בבית־המשפט טענה כי "דובה היא כל עולמי, החמצן והאוויר שאני נושמת". פרקליטתה, עו"ד סיון זבולון־נוה, סיפרה בבית־המשפט שמאז גילוי מחלת הסרטן אצל רוזן, הכלבה דובה מסייעת לה לעבור את הטיפולים ואינה משה מצידה. "המחשבה שדובה תהיה בהסגר לא נותנת לה מנוח ומשפיעה מאוד על מצבה הנפשי והגופני", אמרה עו"ד זבולון־נוה.

   

  השופט קיבל את הצעתה של רוזן ופרקליטתה וקבע כי דובה תישאר בבית, ומדי יום יגיע הווטרינר הקבוע שלה, ד"ר שגיב דורון, לבדוק אותה ולוודא שמצבה הרפואי תקין. כמו כן אישר להוציא את הכלבה לסיבוב קצר של חמש דקות שלוש פעמים ביום לצורך עשיית צרכים. "יש להימנע מהחלטות 'יבשות' המנותקות מהמציאות", נכתב בהחלטת בית־המשפט. "מדובר בכלבת בית מחוסנת ומטופלת, שהסיכוי שהיא חולה בכלבת אפסי. לנגד עיניי עומדת טובתה של המבקשת, אשר נזקקת כעת, במסגרת מאבקה במחלת הסרטן, לכלבה, אשר נותנת לה נחמה וכוח להתמודד עם המחלה והטיפולים". בהחלטה מציע השופט שדה להכניס תיקון בחוק ההסגרה של כלבים שיאפשר חלופה של הסגר בפיקוח פרטי.