שישי 30 באוקטובר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  העובדת הסוציאלית המועמדת להתגייס למשטרה | צילום מתוך "ניו־יורק טיימס"
  חדשות • 05.09.2016
  חיג'אב בשירות משטרת ישראל
  במשך שנים ארוכות הם הדירו את רגליהם משירות במשטרה • עכשיו, בעקבות קמפיין הסברה וגיוס נרחב — נרשם זינוק במספר הערבים המוסלמים תושבי ישראל המעוניינים להתגייס למשטרה הכחולה • בין המועמדות: עובדת סוציאלית בהכשרתה הצפויה לחבוש חיג'אב במקום את כובע המצחייה
  רועי ינובסקי ואיתמר אייכנר

  בעוד בצרפת מנהלים השלטונות מלחמה בנשים מוסלמיות המגיעות לחופי הרחצה בבורקיני, הרי שבישראל לא רק שהן טובלות בים בחופשיות בבגד הים הזה: אישה מוסלמית, שראשה עטוף בחיג'אב, עובדת סוציאלית בהכשרתה, צפויה להתגייס בקרוב למשטרה לאחר שבאחרונה הגישה את מועמדותה.

   

  והיא לא המוסלמית היחידה שצפויה להתגייס בקרוב למשטרה ולמג"ב. מתברר כי מאז הקמת המינהלת לשיפור שירותי המשטרה במגזר הערבי, לפני כמה חודשים, שנועדה להגביר את הגיוס בקרב הערבים, נרשמה עלייה חדה בשיעור המוסלמים המעוניינים להתגייס למשטרה. במסגרת זו קידמו השר לביטחון פנים גלעד ארדן והמפכ"ל רוני אלשיך את ג'מאל חכרוש לדרגת ניצב, הפכו אותו לניצב המוסלמי הראשון — ומינו אותו לעמוד בראש המינהלת. במשטרה מקווים לגייס מדי שנה כמה מאות ערבים לשורותיה, בין היתר כדי להיאבק בפשיעה הגואה במגזר הערבי. בישראל יש 70 תחנות משטרה, רק שבע מהן ביישובים ערביים. השר ארדן הבטיח להוסיף 12 נוספות.

   

  הסיפור על מבצע הגיוס זכה לסיקור נרחב ב"ניו־יורק טיימס", שהקדיש את עמודו הראשון לכתבה העוסקת בעניין זה, ובה פורסמה בין היתר תמונתה של המוסלמית עם החיג'אב המועמדת לשירות במשטרת ישראל. על פי נתוני המשטרה 60% ממקרי הרצח בישראל מתרחשים בציבור הערבי, ו־40% מהתאונות הן בקרב ערבים.

   

  מנהיגי הציבור הערבי הטילו תחילה ספק בהצלחת מבצע הגיוס והסבירו כי רבים מהערבים המוסלמים רואים במשטרה גורם עוין, וזאת בשל יחס המפלה לדבריהם כלפי ערבים.

   

  גלעד ארדן
  גלעד ארדן

   

   

  ואכן, מספר השוטרים והשוטרות המוסלמים המשרתים כיום במשטרה הוא זעום, והם מהווים כ־2% בלבד מכלל 28,663 השוטרים והשוטרות במשטרה. ב־2015 שירתו במשטרה רק 431 מוסלמים, ושיעורם במשטרה היה קטן פי 12 מחלקם באוכלוסייה.

   

  ואולם נתונים חדשים של המשטרה שהגיעו לידי "ידיעות אחרונות" מגלים כי מנהיגי הציבור הערבי טעו בהערכותיהם: מספר קורות החיים שהגישו מוסלמים למשטרה עד לאחרונה, במטרה להתקבל לשורותיה, זינק בשנת 2016 בשיעור עצום של 290% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, ומספר המוסלמים שביקשו להתגייס עד אוגוסט השנה עומד על 1,420.

   

  הנתון בולט במיוחד נוכח העובדה כי בכל שנה מקבלת המשטרה בממוצע כ־18 אלף קורות חיים מאנשים המעוניינים להתגייס לשורותיה. בשנת 2013 הוגשו 803 קורות חיים בלבד מצד מוסלמים, ב־2014 ירד המספר ל־687, וב־2015 הגיע לשפל של 543 מוסלמים בלבד.

   

  ועוד נתונים: בשנת 2013 גויסו למשטרה 30 מוסלמים בלבד, וכך גם ב־2014. בשנת 2015 גויסו 58.

   

  מתחילת השנה הנוכחית התגייסו 40, וההערכה היא כי המספר יגדל משמעותית עד סוף השנה.

   

  "אנחנו רואים השנה גל התעניינות מואץ באוכלוסייה המוסלמית להצטרף למשטרה", אמר אתמול ל"ידיעות אחרונות" נצ"מ אמיר רצון, ראש מחלקת כוח אדם במשטרה.

   

  במשטרה תולים את ההתעניינות ואת המוטיבציה גם בהקמת המינהלת, גם במינוי חכרוש לעמוד בראשה וכן בתוספת השכר ההתחלתי לשוטר. בשנת 2015 היה השכר ההתחלתי 7,900 שקל, השנה הוא עלה ל־8,700 שקלים, ובמארס 2017 הוא צפוי לעלות ל־9,500 שקלים ברוטו בחודש.

   

  בשבוע שעבר רווה הציבור המוסלמי נחת כאשר דוניה נאסר (38), תושבת כפר קרע, נשואה ואם לשלושה, קודמה לדרגת רב־פקד ובכך הפכה למוסלמית הבכירה ביותר במשטרה. היא מפקדת כיום על תחום שותפות וקהילה של המינהלת. באותו טקס קודם תושב עוספייה איהאב רוחאנה גם הוא לדרגת רפ"ק. הוא ישמש קצין המתנדבים של המינהלת. ראש לשכת גיוס מרכזית במשטרה, סנ"צ ליאת תשובה־כהן, מספרת כי במסגרת מבצע הגיוס בוצעה הסברה במגזר הערבי, התקיימו כנסים ונפתחו כיתות הכנה לקראת הליך המיון לגיוס במשטרה. בטורו ב"מוסף לשבת" של "ידיעות אחרונות" חשף נחום ברנע בסוף השבוע כי המשטרה פתחה מכינה שמכשירה מועמדים ערבים לתפקידי שיטור, וכי כדי להקל עליהם נערכים המבחנים בערבית.

   

  ב־14 באוגוסט פתחה המשטרה בקמפיין גיוס כללי: עד תחילתו קיבלה כ־60 קורות חיים ביום, ומהרגע שבו עלה זינק הממוצע היומי של קורות החיים פי 10. מ־14 באוגוסט ועד אתמול הוגשו 8,694 קורות חיים. השר לביטחון פנים ארדן: "למשטרה יש תרומה אדירה לביטחון ולחברה. יותר צעירים איכותיים מכל חלקי החברה רואים בה היום מקום מצוין לשרת בו".