yed300250
הכי מטוקבקות
  טל שחר
  המוסף לשבת • 08.09.2016
  "אי-אפשר לאיים עליי"
  בעיצומה של חופשה באיטליה, הגיעו פתאום טלפונים מהארץ, וחיים כץ נאלץ להתחיל לטפל בבעיות: להסביר לאנשי נתניהו שראש הממשלה אינו רשאי להחליט בעניין הרכבת, ולדאוג שישראל כץ לא יפוטר. עכשיו, כשהסמכויות בידיו, אומר השר: "אני בטוח שהבלגן לא יחזור. אדאג שכולם יהיו מרוצים. אצלי זה יתבצע בשקט, לא בצעקות"
  יובל קרני | צילום: טל שחר

  משבר הרכבת והעבודה בשבת תפס את שר העבודה והרווחה חיים כץ בחופשה פרטית עם רעייתו באיטליה. בני הזוג שטו ביום שישי באגם מאג'ורה, סיירו באי איזולה־בלה ובארמון המקומי, לפנות ערב התמקמו בעיר לוקה והתפעלו מהחומה שמקיפה את העיר ושהזכירה להם את חומת ירושלים – ואז התחילו הטלפונים.

   

  קראו עוד: סופשבוע רגוע

   

  מאז תחילת הקדנציה הנוכחית של הכנסת לא יצא כץ מהמדינה אפילו פעם אחת, ודווקא כשעשה זאת סוף־סוף, חופשתו הופרעה, והוא נאלץ לעבוד קשה: חיים כץ הצליח למנוע את פיטוריו של עמיתו ישראל כץ, יו"ר מזכירות הליכוד, מתפקיד שר התחבורה, ולאחר שהמשבר נרגע, קיבל לידיו את האחריות הבלעדית לטיפול בעבודות הרכבת בשבת כמי שאחראי על מתן היתרי העבודה ביום המנוחה.

   

  המשבר הזה הגיע שבועות אחדים אחרי שהשתדרג וקיבל את תיק העבודה בנוסף לתיק הרווחה. לשדרוג הזה היה אחראי ראש הממשלה בנימין נתניהו, וכץ יודע מה מצפים ממנו בתמורה: לנהוג בדיוק הפוך מכץ השני – כלומר, להרגיע, לעגל פינות ובעיקר לרצות את החרדים.

   

  במהלך השבוע פורסם שהוא מתכוון לבחון מחדש את כל היתרי העבודה שניתנו על ידי משרדו בחודשים האחרונים. ההיתרים ניתנו לתקופה של שנה מראש, וכץ החליט עכשיו לבחון אותם שוב מדי שבוע או לפחות אחת לחודש. שלשום הוא אישר לרכבת ישראל לחזור ולעבוד בשבת: מתוך שבעה פרויקטים, אישר ביצוע של חמישה. בחלק מהמקומות הוחלט לגייס עובדים זרים.

   

  נתניהו. "המשבר היה מיותר"
  נתניהו. "המשבר היה מיותר"

   

   

  "עבודות הרכבת יחודשו כבר בשבת הקרובה", הוא אומר בראיון ראשון שהוא נותן מאז פרוץ המשבר. "כל מקרה ייבחן לגופו. כל עבודה בטיחותית שתצטרך להתבצע בשבת, תבוצע, וכך גם כל עבודה אחרת שאין ברירה אלא לבצע אותה בשבת. גם קדושת השבת תישמר, אבל אצלי זה יתבצע בשקט, לא בצעקות, ואיפה שלא צריך לעבוד, לא יעבדו. במשך שנים מתבצעות עבודות בשבת, ויתבצעו גם בעתיד. היה סתם רעש יותר מדי גדול".

   

  לא הבנתי. איך שומרים על קדושת השבת וגם עובדים בשבת?

   

  "תלך לחנויות ולשווקים במתחם שפיים, תלך גם לבתי הכנסת בירושלים, ותראה איך שומרים על קדושת השבת במקום אחד, ואיך החיים ממשיכים להתנהל במקום אחר. אנחנו קיבוץ גלויות אחד גדול, ואנחנו צריכים לוודא שהתזמורת הזאת תמשיך לנגן".

   

  אז למה עברנו את משבר השבת עכשיו?

   

   

  ההיערכות ביום שישי שעבר לקראת העבודות שתוכננו לשבת ובוטלו. " למה היה משבר? כי אנשים הם לא רובוטים והם שוגים" | צילום: יריב כץ
  ההיערכות ביום שישי שעבר לקראת העבודות שתוכננו לשבת ובוטלו. " למה היה משבר? כי אנשים הם לא רובוטים והם שוגים" | צילום: יריב כץ

   

   

  "כי אנחנו אנשים ולא רובוטים. ולפעמים אנשים מקבלים החלטות שגויות".

   

  הבלגן שהיה בסוף השבוע שעבר לא יחזור?

   

  "אני בטוח שלא".

   

  מתברר שהשר כץ התריע כבר ביום שישי שההחלטה של נתניהו לבטל ברגע האחרון את עבודות הרכבת בשבת היא מקור לצרות פוליטיות ומשפטיות. ההחלטה הגיעה אליו באמצעות יואב הורוביץ, ראש לשכת נתניהו, שהתקשר אליו לאיטליה וביקש ממנו לבטל את היתר העבודה בשבת לרכבת.

   

   

   

  כץ. "זו לא חלוקת הארץ"
  כץ. "זו לא חלוקת הארץ"

   

  "לראש ממשלה אין סמכויות לבטל את העבודות", אמר כץ להורוביץ.

   

  "הוא ראש הממשלה, הוא המחליט", אמר הורוביץ.

   

  כץ שאל אותו: "אתה מבין את החוק במדינת ישראל?" ולאחר מכן הסביר לבן שיחו כי פעולה כזאת דורשת כמה מהלכים, כמו ביצוע שימוע למי שכבר קיבל את היתרי העבודה. אחרי השיחה עם כץ חזר הורוביץ לנתניהו, וזה החליט ללא סמכות לבטל את עבודות הרכבת בשבת ובכך הביא להיווצרותו של סקנדל פוליטי וציבורי.

   

  קרתה כאן תקלה

   

   

  דרעי. "לא רוצה לפגוע"
  דרעי. "לא רוצה לפגוע"

   

   

  במהלך השבת שוחח כץ עם נתניהו ופעל למניעת פיטוריו של מקורבו, שר התחבורה ישראל כץ. "לפיטוריו של ישראל כץ יהיו השלכות גם על בכירים בליכוד", אמר לו. על פי אחת הגרסאות, איים חיים כץ להתפטר בעצמו והבטיח לנתניהו תגובת שרשרת במפלגה. בתוך שעות אחדות התייצבה לצד ישראל כץ שורת ח"כים מהליכוד, ובה ז'קי לוי, יואב קיש (שאותו גייס חיים כץ), שרן השכל, אורן חזן, נאוה בוקר ועוד.

   

  כנראה שהמהלכים הללו היו אפקטיביים: נתניהו לא פיטר את כץ, אחרי שיממה בלבד קודם לכן היה נחוש לפטר אותו וגם התייעץ עם מקורביו איך ניתן לעשות את זה. הוא היה כל כך להוט להיפרד מכץ, עד שביקש לבדוק אם ב־48 השעות שצריכות לעבור בין הודעת הפיטורים לכניסתם לתוקף נכללות גם שעות השבת. עד כדי כך. ואז הגיעו השיחות שלו עם חיים כץ ("היו ביניהם שיחות קשות מאוד", מספרים במפלגה), וההודעות של הח"כים בליכוד נגד הפיטורים, וראש הממשלה הבין שזה לא יהיה פשוט כמו במקרה של בוגי יעלון. או כמו שהגדיר זאת בכיר בליכוד: "פיטוריו של השר ישראל כץ זה שר אחד יותר מדי".

   

  על כל הסאגה הזו אמר חיים כץ שלשום בלשכתו במגדל שלום בתל־אביב: "קרתה כאן תקלה. לא יודע אם זה נתניהו או חיים כץ או ישראל כץ".

   

  הזהירות הזו לא אופיינית לחיים כץ, שלא תמיד משחק על פי כללי התקינות הפוליטית ויכול להטיח בפניו של ראש הממשלה את אותם דברים שהוא אומר עליו בשיחות סגורות. עכשיו הוא אומר שבסך הכל הייתה כאן תקלה, בעוד שבג"ץ קבע שהחלטת נתניהו לעצור את העבודות לא הייתה בסמכותו.

   

  "בסדר", אומר השר. "בג"ץ קבע שהסמכות לעצירת העבודות היא רק של שר העבודה והרווחה".

   

  העבודות יתבצעו בשבת גם במחיר של משבר קואליציוני?

   

  "אני לא חושב שיהיה משבר. בשנה האחרונה הייתה תקופה שדרעי היה שר הכלכלה (ותיק העבודה היה באחריותו – י"ק), ובכל זאת העבודות בשבת בוצעו. מה שצריך להתבצע, יתבצע. אין לי שום עניין להתריס, להרגיז או לעשות דווקא. יש לי עניין שהמדינה תמשיך להתנהל כמו שהיא צריכה להתנהל. אני אמצא את הדרך שבה כולם יהיו מרוצים".

   

  ומה יקרה אם יבואו אליך השר ליצמן או ח"כ גפני ויאיימו עליך במשבר כמו שהם איימו על נתניהו?

   

  "אתה יודע שביטלו כבר את עונש המוות על הכיסא החשמלי במדינת ישראל? כבר אי־אפשר לאיים עליי. האמת, גם לא צריכה להיות להם סיבה לאיים עליי".

   

  על נתניהו הם איימו, ובסוף הוא נכנע להם.

   

  "לא יודע. תשאל אותם. מה, אני פרשן לענייני חרדים? אני שר העבודה והרווחה".

   

  ולמרות העובדה שנתניהו הוא שצירף את המילה "העבודה" לתוארו, כץ מצטרף לביקורת עליו. ראש הממשלה נשאר כמעט בודד במערכה במשבר הנוכחי. רק שלושה שרים – מירי רגב, צחי הנגבי ויריב לוין – יצאו להגנתו. אפילו השר אופיר אקוניס, מקורבו, ביקר את התנהלותו ואמר לתלם יהב ב"ידיעות אחרונות" שהזעם הציבורי היה מוצדק.

   

  "אני מסכים עם אופיר אקוניס", אומר כץ. "הזעם הציבורי היה מוצדק. אם חיילים לא יכולים להגיע לבסיס ואנשים נתקעים בפקקים בלי סיבה, אז הזעם הציבורי היה מוצדק".

   

  אבל עכשיו ראש הממשלה מצפה גם ממך לקבל החלטות שלא ירגיזו את הציבור החרדי.

   

  "בשיחה איתי נתן לי ראש הממשלה את כל האפשרויות להחליט. אני לא מתכוון לדווח לו. אני לא מתכוון לעדכן אותו או לשתף אותו גם אם ההחלטות יהיו בניגוד לדעתו. אני השר הממונה, ואני מודיע לך שההחלטות יתקבלו באופן מקצועי ועל פי חוק".

   

  האם הופעלו עליך לחצים ואיומים כדי שתבטל את העבודות בשבת שעברה?

   

  "לא הופעלו לחצים. אני אמרתי להם שצריך לבצע כמה פעולות, כמו שימוע. ראש הממשלה חשב כנראה שהסמכויות לבטל את העבודות הן שלו, אבל הסמכויות לא היו שלו. עליי אף אחד לא לחץ".

   

  יכול להיות שהגזימו

   

  לחיים כץ אין אג'נדה אנטי־חרדית. הוא ממש לא שם. כיו"ר הכמעט נצחי של ארגון עובדי התעשייה האווירית מינה לעצמו סגן חרדי ("סיכמנו שהוא יתפלל ואני אעשה מצוות"), ויש לו קשר טוב עם הנהגת הציבור הזה. ולמרות הכל, כץ אומר שהפעם עלו החרדים על עץ גבוה מדי.

   

  "יכול להיות שהם הגזימו", הוא אומר. "יכול להיות שנוצרה סיטואציה שכולם הגזימו. צריך להוריד להבות. גם החרדים מבינים בסוף שמדינה צריכה להתנהל. וכדי שהם יוכלו ללמוד תורה, מישהו אחר צריך לעשות עבודות בטיחות בשבת, כי זה פיקוח נפש".

   

  מה אתה חושב על היוזמה החדשה של דרעי לסגור עסקים בתל־אביב בשבת?

   

  "אני יושב ליד אריה דרעי בממשלה. הוא איש חכם ונבון. גם הוא לא רוצה לפגוע באזרחי מדינת ישראל. אני בעד שמירת הסטטוס־קוו: חיה ותן לחיות. ביום שהחרדים יבינו שהדברים האלה פועלים לרעתם, זה ייפסק".

   

  כל כך הרבה עסקים פועלים בשבת, אז מה הבעיה של החרדים עם עבודות הרכבת בשבת?

   

  "אני נוסע בשבת, הולך לים בשבת. הרבה דברים קורים בשבת. הרכבת תעבוד בשבת, אבל היא תעבוד חכם, כמו שהיה עד היום, ובלי להכעיס אף אחד".

   

  ללא תחליף

   

  לדבריו, הכעס של נתניהו על ישראל כץ לא הגיע בעקבות החלטה של שר התחבורה שעבודות הרכבת יתבצעו בשבת. "ישראל כץ לא קיבל החלטה כזו מעולם", אומר חיים כץ. "ישראל כץ לא קיבל החלטה אם לעבוד בשבת. מי שקיבל את ההחלטה וחתם על העבודות בשבת זה אני. יש עבודות שניתנו להן אישור של שנה מראש, וניתנו חתימות של חודש מראש".

   

  אז מה ראש הממשלה רצה מישראל כץ? למה הוא רצה לפטר אותו?

   

  "אני שר העבודה והרווחה. קוראים לי חיים כץ. אני יכול להגיד לך שישראל כץ הוא שר מעולה, פשוט שר מעולה, ואם נתניהו רצה לפטר אותו, אז זאת טעות".

   

  אולי נתניהו רצה לפטר אותו כי הוא שר מעולה?

   

  "אני לא מאמין".

   

  הוא עשה את זה לרבים בעבר: למשה כחלון, לגדעון סער, לבוגי יעלון.

   

  "אני לא חושב. גדעון סער חברי רוצה להיות ראש הממשלה, והוא החליט שהוא לא רוצה להיות שר ולכן עזב. מותר לו".

   

  נתניהו לא מחסל פוליטית את כל השרים המוצלחים שצומחים לידו?

   

  "וואלה, לא".

   

  יכול להיות שעכשיו נוח לך לדבר ככה על נתניהו כי קיבלת שדרוג בממשלה?

   

  "ממש לא. אני מדבר ככה כי אני חושב שאין היום אף אחד בממשלה שיכול להחליף את ביבי. אין היום בפוליטיקה הישראלית מישהו כזה. אני גם לא רואה כוכב מבחוץ שמגיע. היום אני יכול להצביע רק על מנהיג אחד שיכול להוביל את מדינת ישראל: ביבי נתניהו. אבל אני לא יודע מה יהיה מחר".

   

  במשבר בין נתניהו לכץ התייצבת לצידו של האחרון ואומרים שמנעת בכך את המשבר הגדול בליכוד.

   

  "המשבר הזה היה מיותר. כנראה שההודעה שלי שאסור לנתניהו לפטר את ישראל כץ השפיעה על ההחלטה שלו. אבל גם אמרתי לישראל שהוא עשה טעות בעניין המאבקים הפנימיים שהוא מנהל נגד ביבי במזכירות הליכוד. זאת טעות ללכת למלחמת עולם על מינויים, כמו שהוא עשה. זה דבר מטומטם. זו לא חלוקת הארץ".

   

  כץ גם מכחיש טענה של נתניהו השבוע, לפיה השר ישראל כץ עמד מאחורי ניסיון פוטש נגדו. "לא נראה, ולא ידוע לי על שום פוטש", הוא אומר. "בשיחות עם ישראל כץ הוא תמיד אמר לי שכל עוד נתניהו בתפקיד, הוא לא מתמודד מולו".

   

  אז מאיפה באה האמירה הזאת?

   

  "אין לי מושג. זכותו של כל ח"כ לחשוב שהוא מסוגל להיות ראש הממשלה, להתמודד ולהיבחר. זה לא פוטש. אני לא הייתי שותף לשום מהלך, ידיעה או רעיון, ואני גם לא מכיר שום מחשבה על פוטש נגד נתניהו. נתניהו שגה בעניין הזה".

   

  אם נתניהו היה מפטר את כץ, זה היה גורם לפילוג בליכוד?

   

  "אנחנו עכשיו פרשנים, אבל פיטוריו של ישראל כץ לא היו עושים טוב לליכוד, גם מבחינה אלקטורלית".

   

  זה נכון שאם ישראל כץ היה מפוטר, זה לא היה מסתכם רק בו?

   

  "זה לא היה טוב לליכוד".

   

  היית מתפטר?

   

  "אנחנו כבר לא שם".

   

  מה אתה חושב על הסקר שפורסם השבוע, לפיו יש עתיד עוברת את הליכוד?

   

  "בבחירות האחרונות חשבתי שנקבל בין 19 ל־21 מנדטים בלבד. ככה חשבתי, בגלל הסקרים. כשהגיעו התוצאות, גם אני הופתעתי. כל מערכת בחירות אנחנו מופתעים, ככה שהסקר הזה לא מזיז לי. עם כל הכבוד, יאיר לפיד עדיין לא בשל להיות ראש הממשלה. אולי בעוד עשר עד 15 שנה הוא יהיה בשל".

   

  אתה לא קולט תחושת מיאוס מכך שראש הממשלה מכהן כל כך הרבה זמן?

   

  "אני שומע את זה בציבור, אבל כשאתה עושה סקר מי ראוי להיות ראש הממשלה – הוא תמיד מקום ראשון, ובצדק".

   

  אתה חושב להתמודד בעתיד על ראשות הליכוד וראשות הממשלה?

   

  "אני לא רוצה ואני לא אהיה. אני לא שם".

   

  אני המתאים ביותר

   

  לדבריו, יש לו סיפוק רב מתפקידיו הנוכחיים. בעיקר הוא גאה ברפורמות שביצע במהלך 16 החודשים שבהם הוא מכהן כשר הרווחה ובהגדלת תקציבי המשרד.

   

  "התקציב עלה דרמטית", הוא אומר. "רווחתם של 3,500 עובדי המשרד, ובהם העובדים הסוציאליים, השתפרה משמעותית. אנחנו מובילים שינוי דרמטי בנושא אוטיזם ומשקיעים המון בנושא ילדים בסיכון. 8,000 משפחות יקבלו בכל חודש כרטיס אשראי טעון בסך של 400 שקל לרכישת מזון כדי שלא יעמדו בתורים. זה יגביל אותם לקניית מזון בלבד, לא אלכוהול או סיגריות. כל משפחה כזאת תקבל כ־5,000 שקל בשנה. זה תקציב של 35 מיליון שקל, ויכול להיות שנחטוף ביקורת מכמה עמותות שמחלקות מזון לנזקקים, כי זה ייקח להן את התמונות של התורים".

   

  בשנה האחרונה יזם עוד שני פרויקטים חדשים לטובת אוכלוסיית נזקקות. הראשון הוא תוכנית "יתד": יוזמה לאומית להעצמת מאות אלפי צעירים בסיכון בגילאי 28־18. במסגרת התוכנית יופעל מערך רווחה ייחודי שיאתר את הצעירים ויצוות לכל אחד מהם חונך לחיים, מעין מנטור אישי שילווה אותם בכל שלב ואתגר. "עד היום המדינה לא לקחה אחריות מלאה על צעירים בסיכון מעל גיל 18, והם יצאו ממסגרות הרווחה עם מחסור בכישורי חיים", אמר כץ.

   

  פרויקט נוסף הוא הקמת קרן הלוואות למשפחות במצוקה במטרה לצמצם את חובותיהן ולמנוע מהן ליטול הלוואות בריביות גבוהות. עם פירעון החוב תקבל המשפחה ממשרד הרווחה מענק חיסכון בגובה הריבית ששולמה עד לכיסוי החוב, ואיתו מענק נוסף.

   

  אתה נחשב לאדם מאוד עשיר. אדם עשיר יכול להיות שר רווחה?

   

  "רק בגלל שאני לא נזקק, ושאני יכול לתת, אני המתאים ביותר לתפקיד הזה. נלחמתי כדי להיות שר הרווחה. מה יותר חשוב: להתפלל או לעשות מצוות? אין גם וגם. גם בעיני הדתיים עדיף לעשות מצוות. אני גדלתי בבית לא עשיר. הוריי היו ניצולי שואה שעלו לארץ ב־1949. בהתחלה הם גרו באוהל ואחר כך עברו לדירת שיכון של שני חדרים ברמת־גן, שם גרנו המון שנים. ההורים ישנו בסלון, ואני ברבע חדר ליד המטבח.

   

  "אני בן יחיד, כי אמא שלי לא יכלה ללדת בגלל השואה, והבית שלנו תמיד היה פתוח, תמיד היה אוכל, תמיד הייתה נתינה. לאמא שלי הייתה נפש גדולה, וזה עבר בגנים. המצווה שלי זה לתת". ¿

   


  פרסום ראשון: 08.09.16 , 16:58
  yed660100