{ }
ראשון 08 בדצמבר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  איך להעצים ילד בלי לעורר קנאה אצל אחיו? | צילום: שאטרסטוק
  זמנים בריאים • 10.09.2016
  איך להעצים ילד בלי לעורר קנאה אצל אחיו?
  שיר־לי גולן

  רגשות סותרים הם מהמאפיינים הידועים של יחסי אחים. לא פעם, אומרת היועצת המשפחתית ומדריכת ההורים מיכל קליין־נגר, ההורים אחראים לקנאה שנוצרת בין אחים, בדרך שבה הם פועלים מול ילדיהם, שלא במודע. איך ניתן להעצים ילד בלי לגרום לקנאה בינו לבין אחיו? הנה עצותיה:

   

  • תפקיד: לחיזוק תחושת השייכות לבית והתחושה שילד תורם ומהווה חלק חשוב ומשמעותי ממנו, כדאי לתת לכל ילד לבחור תפקיד בבית.

   

  • זמן איכות: זמן הורה־ילד הוא זמן שנועד לחיזוק הקשר הבין־אישי. רצוי ליצור משבצת זמן קבועה בשבוע שבה מקדשים את הזמן הזה. ידיעה מראש מאפשרת להורה להתארגן בהתאם, ולילד את הידיעה שייתכן שיש זמנים שההורה לא פנוי אליו, אבל יש זמן בשבוע שההורה יהיה פנוי אליו. מומלץ לבחור יחד פעילויות שמוסכמות על שני הצדדים ולנצל את הזמן להנאה משותפת. בזמן הזה הילד מקבל מההורה תשומת לב מלאה, ולהורה יש הזדמנות להתקרב ולהציץ מקרוב לעולמו של הילד.

   

  • חוג: מומלץ למצוא עם הילד תחביב או תחום שהוא מוכשר בו והוא אהוב עליו ולרשום אותו לפעילות שבועית שתתרום לו הנאה והעצמה. חשוב מאוד שהורים לא יפתחו ציפיות שהן מעבר להנאה בחוג, כדי שלא ייהפך לעוד אחת מהחובות המעיקות של הילד.

   

  • פיתוח עצמאות: אחת הדרכים החשובות להעצמה של ילד היא לתת לו להתנסות בפעולות עצמאיות המותאמות לגילו וליכולותיו, תוך עידודו וחיזוק תחושת המסוגלות שלו.

   

  • ציפיות מותאמות: חשוב להימנע מציפיות כוללות ומראייה של כל הילדים כ"מקשה אחת". לכל ילד יש יכולות משלו, וחשוב שהציפיות יהיו מותאמות אליהן, כדי לא ליצור אצלו תסכול וירידה בביטחון העצמי. יש להימנע מהשוואות בין האחים: כל אחד מהם הוא אישיות נפרדת עם חוזקות ואתגרים משל עצמו.

   


  פרסום ראשון: 10.09.16 , 21:38
  ידיעות אחרונות