שלישי 19 במרץ 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  Sam Emerson
  24 שעות • 21.09.2016
  סוס עייף
  "שבעת המופלאים" הוא לא יותר מאשר חידוש מיותר למערבון מופלא, שסובל מתסריט חלש וסכמטי שלא מאפשר לו לדהור קדימה
  בנימין טוביאס

  הסיסמה הנצחית שמנחה את הוליווד, בטח בעידן הנוכחי של רימייקים וסרטי המשך לכל דבר, היא "אם זה לא שבור, אל תתקן את זה". ככה זה בדיוק עם "שבעת המופלאים" — חידוש מיותר למערבון המופלא מ־1960 של ג'ון סטרג'ס, שבעצמו היה רימייק ליצירת המופת "שבעת הסמוראים" של קוראסאווה היפני. בשלושת המקרים הסיפור זהה: שבעה שכירי חרב נקראים להגן על עיירה קטנה מחבורת שודדים שמבקשים לנשל אותם מרכושם.

   

  שבעת המופלאים

   

  כשזה מגיע לז'אנר המערבונים, ועוד בסרט שבמוצהר עושה כבוד לשני סרטים כה קאנוניים, קשה מאוד לא לרצות אותי. תנו לי סוסים שדוהרים לעבר השקיעה, מוזיקה סוחפת כמו בסרטים הוליוודיים ישנים, וקצת קרבות אקדחים בין טובים, רעים ומכוערים — ואני שם. לכן מוזר ש"שבעת המופלאים" הוא סרט שהזיז לי כה מעט. מדובר ברימייק לשם הרימייק, שלא ממש מצליח להתניע את בלוטות הנוסטלגיה, ומנגד גם לא מחדש.

   

  כך, למשל, בחזית הסרט עומדת לכאורה הבחירה ה"חתרנית" להפוך את שבעת המופלאים למגוונים אתנית. במקום ההרכב המקורי, שהיה כמעט כולו לבן, כאן מנהיג את החבורה אקדוחן שחור (דנזל וושינגטון), ובנוסף יש היספני, אינדיאני ולוחם אסייתי שלא ממש ברור איך התגלגל למערב הפרוע. יפה? אולי, רק שהסרט משתפן ולא ממש מתייחס להרכב האנושי המעט מופרך הזה. ההחלטה "הנועזת" לכאורה הופכת למשהו בנאלי, שמרגיש שנעשה בעיקר מטעמי פוליטיקלי קורקט.

   

  כנ"ל לגבי ההחלטה להפוך את הנבל המרכזי לאיש עסקים קפיטליסטי (פיטר סארסגארד), שמבקש לנשל את אדמות התושבים בשם הקדמה. אלא שכבר בסצנה הראשונה הדמות המעניינת הזו בפוטנציה מתנהגת לפתע כמו רשע מסרטים מצוירים שיורה סתם כך לכל עבר. גם הסיבות שבגינן אקדוחנים חסרי מצפון נקשרים לעיירה ומוכנים להקריב את חייהם עבורה, נשארות מעורפלות, בניגוד לסרטים המקוריים.

   

  הבמאי אנטוואן פקוואה ("יום אימונים מסוכן") הוא מקצוען שיודע לביים אקשן ולהוציא משחקניו הופעות כריזמטיות (כאן מצטיינים איתן הוק, כריס פראט ובעיקר וינסנט דונופריו). אבל סרטו הנוכחי נופל קורבן לתסריט חלש וסכמטי, שלא מאפשר לו להתרומם ולדהור קדימה.

   


  פרסום ראשון: 21.09.16 , 21:44