yed300250
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  חדשות • 05.10.2016
  מס השפתיים של טראמפ
  אם המועמד הרפובליקני חשב שמצבו יכול רק להשתפר, הגיע חודש אוקטובר ועימו ההפתעות של הרגע האחרון • אחרי שנטען שלא שילם מס הכנסה מאז 1995 ושהטריד מינית נשים בתוכנית "המתמחה", טראמפ הספיק גם להעליב חיילים ולחקות את קלינטון מועדת — והחודש רק התחיל
  ציפי שמילוביץ, ניו־יורק ובנימין טוביאס

  בפוליטיקה האמריקאית ישנו מונח רב שנים הידוע בתור "הפתעת אוקטובר" — הפתעות וחשיפות בחודש שלפני הבחירות, שנשמרו על ידי גורמים עלומים לרגע האחרון ועלולות לשנות את מהלך הבחירות באופן שלא יאפשר למתמודדים להתאושש מהשערורייה.

   

  צילום: רויטרס

  צילום: רויטרס

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  במערכת הבחירות היצרית והמכוערת בין הילארי קלינטון לדונלד טראמפ נראה שאין דבר ששני הצדדים מייחלים לו יותר מ"הפתעת אוקטובר" שתפיל את היריב לקרשים. אומנם חודש אוקטובר רק התחיל, אבל כבר נראה ששני היריבים מקבלים בדיוק את מה שהם ביקשו, עם שלל חשיפות ושערוריות שהיו הורגות כל מתמודד אחר במערכת בחירות רגילה.

   

  בסוף השבוע הטיל ה"ניו־יורק טיימס" את הפצצה הגדולה של הקמפיין הזה, כשפירסם צילום של טופס החזרי המס של טראמפ משנת 1995, וממנו עלה כי המיליארדר — לכאורה — הצהיר על הפסד של 916 מיליון דולר בשנה אחת. ההצהרה הזו איפשרה לו לא לשלם מס הכנסה במשך לא פחות מ־18 השנים הבאות. הידיעה המדהימה נתנה אישור לחשד שלפיו טראמפ מסרב לפרסם את החזרי המס שלו כי הם יראו שהאיש לא משלם מיסים, וחמור מכך מבחינתו — שהוא כנראה לא באמת עשיר כמו שהוא טוען.

   

  הרוב המכריע של האמריקאים סבור כי תשלום מיסים הוא חובה פטריוטית, וכי טראמפ צריך לפרסם את כל החזרי המס שלו מהשנים האחרונות. טראמפ החל לצלול בסקרים עוד לפני הידיעה של ה"טיימס", והיתרון של קלינטון עומד כרגע על ממוצע ארצי של 5-4 אחוזים, ויתרון גדול יותר במפה האלקטורלית.

   

  יום אחרי סיפור המיסים חטף טראמפ סטירה נוספת בדמות תחקיר של סוכנות אי־פי, שבו סיפרו משתתפים וחברי צוות בתוכנית הריאליטי "המתמחה", שטראמפ הגיש במשך 14 שנה, כי המועמד הרפובליקני לנשיאות נהג להשפיל נשים בלי הפסקה והטריד אותן מינית. "הוא היה אומר לי על כל אחת 'היא חתיכה, היית שוכב איתה? אני הייתי שוכב איתה'", סיפר רנדל פינקט, שזכה בתוכנית ב־2005.

   

  שלשום הצליח טראמפ לעלוב בסקטור נוסף, הפעם חיילים שחוזרים מהקרב עם תסמונת פוסט־טראומטית. "חלק מהם לא חזקים מספיק כדי להתמודד עם זה", אמר מי שרוצה להיות המפקד העליון של צבא ארה"ב, וכמובן עורר זעם אדיר בקרב ארגוני חיילים. בנוסף הדהים בכנס בפנסילבניה, שם חיקה בגסות רוח את קלינטון "המועדת והחולה". קהל התומכים השרופים שלו כמובן הריע לו, אבל ברשתות החברתיות הגיבו בגועל.

   

  הקמפיין של טראמפ קיווה אתמול כי העימות שנערך הלילה בין שני המועמדים לתפקיד סגן הנשיא, מייק פאנס וטים קיין, יעזור לעצור את המפולת. אבל עימותים בין סגני נשיא, בוודאי שניים לא מלהיבים במיוחד, מעולם לא באמת השפיעו על המרוץ.

   

  השדים בארון של קלינטון

   

  בעוד טראמפ מתמודד בימים האחרונים עם שורת השערוריות הקשות, קלינטון לא שוקטת על שמריה, ולמרות המומנטום המאושש בקמפיין שלה, היא לא מפסיקה לגרש שמועות ודיווחים על "הפתעת אוקטובר" שעלולה לחסל את הקמפיין שלה ברגע האחרון.

   

  הטיימינג קטלני מבחינתה. לאחר העימות בשבוע שעבר, שבו הוכתרה כמנצחת הברורה, והתנהגותו הפרועה והגסה של טראמפ בימים האחרונים בכנסים וברשתות החברתיות, קלינטון שוב הגדילה את הפער להפרש נוח של מעל 5% ברוב הסקרים האחרונים, חלקם מגיעים אפילו להפרש של 8%-7%.

   

  אולם לא לעולם חוסן: אתמול התייצב מול המצלמות בשגרירות אקוודור בלונדון, שם הוא נצור מעל 4 שנים, מייסד אתר ויקיליקס והמדליף ג'וליאן אסאנג' והודיע כי בכוונת האתר לפרסם מידע רגיש בנוגע לבחירות בארה"ב בשבועות הקרובים. ביולי האחרון פגע אתר ויקיליקס קשות בוועידה הדמוקרטית כשפירסם מידע מביך על המפלגה יממה אחת בלבד לפני פתיחת הוועידה. אסאנג' נתפס בידי פרשנים רבים כמי שמונע מאג'נדה נגד קלינטון, שהייתה מזכירת המדינה בימים שבהם ויקיליקס ביצעה את הגדולה בהדלפותיה.

   

  אולם למרות התקוות של כלי תקשורת שמרנים מסוימים, אסאנג' נמנע מלהטיל פצצה ברורה אתמול והסתפק בהבטחה עמומה. לאור הטענות שהופנו נגדו ביולי האחרון הוא גם הכחיש כי הוא מונע מרצון פוליטי למנוע מקלינטון ניצחון בבחירות ברגע האחרון והבטיח כי המידע, המשמעותי לדבריו, יפורסם לפני הבחירות ב־8 בנובמבר, אולם טען שמדובר ב"מידע שנוגע לבחירות באופן כללי", ולאו דווקא כזה שיפגע במרוץ של קלינטון.

   

  ובאין שערורייה ממשית על קלינטון, כלי תקשורת שמרנים מפנים את תשומת הלב לתקשורת הצהובה ולדיווחים על סיפור ישן נושן שעולה שוב מהאוב: צעיר שחור בן 30 מארקנסו, בשם דני ויליאמס, שב וטען כי הוא בנו הממזר של ביל קלינטון כתוצאה מרומן שלו לכאורה עם יצאנית בשם בובי אן ויליאמס. לא מדובר בטענות חדשות: הן צצו עוד כשביל היה מושל בשנות ה־80 וקיבלו תשומת לב לאומית לפני בחירות 1992, שבהן נבחר לראשונה לנשיאות. לפני יותר מ־15 שנה ערך הצהובון "סטאר" בדיקת די־אן־אי וטען כי התוצאות שליליות, אך "לא ניתן לקבוע באופן סופי".

   

  ואם זה לא יהרוג את הקמפיין של הילארי, במחנה טראמפ מקווים אולי לנס משמיים, מילולית: אמש היכה הוריקן "מתיו" בהאיטי עם רוחות של 230 ק"מ ובעוצמה 4, דרגה אחת מתחת לגבוהה ביותר. אלפים פונו, אך מבחינת ארה"ב הדרמה תתרחש מחר (חמישי) כשההוריקן צפוי להכות במדינות דרום־מזרח ארה"ב, מפלורידה ועד צפון־קרוליינה.

   

  בקרב תומכי טראמפ יש מי שמקווים כי אם תתגלה רשלנות בהיערכות להוריקן, ניתן יהיה לטפול את האשמה גם על ממשל אובמה — ומשם קצרה הדרך להילארי (אף שהיא לא נושאת כעת בשום תפקיד רשמי בממשל). מה שבטוח, יהיה סוער.

   

   

  yed660100