חמישי 25 באפריל 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  7 לילות • 13.10.2016
  מרימים את המסך
  מי סירב לשאול את ביבי על הקלטת הלוהטת, איזו מתנה נתן סאדאת לאהוד יערי ומה קרה לפני מונולוג הקריז של זוהר ארגוב: מאחורי הרגעים הטלוויזיונים הגדולים של הערוץ הראשון מסתתרים סיפורים אדירים. זה הזמן לחשוף אותם
  נבו זיו
  "הביטוי 'מהפך' נקלט בצורה כזו, שמאז 1977 אם אחת צובעת את שערה לבלונד מיד אומרים שהיא עברה 'מהפך'", אומר חיים יבין, האיש והקאצ'פרייז. בחירות 77' היו רגע פוליטי דרמטי של קריסת ההגמוניה המפא"יניקית. מתברר שגם הסטטיסטיקאים בישראל חוו דרמה לא קטנה. "תמיד היינו מודיעים על תוצאות הבחירות לפי תוצאות האמת. קלפי אחרי קלפי, עד צאת הנשמה כל הלילה והיום. עברו ימים עד ההכרזה", נזכר יבין. "ואז מנהל החדשות דן שילון הראה לי קטע מהטלוויזיה הבריטית - יוצאים עם התוצאות הסופיות של הבחירות מיד עם סגירת הקלפיות. לפי מדגם. אמרתי לו 'השתגעת?! איך יאשרו כזה דבר?' הוא אמר - 'תראה שיאשרו'. במבצע חשאי פיזרנו 25 קופסאות מדגם ברחבי הארץ בעזרתו של הסטטיסטיקאי חנוך סמית. אמרתי לעצמי, 'שמע, זה תרגיל נורא נחמד. יצליח? הכל טוב. לא יצליח? נגיד שעשינו רק משחק'. היה מתח גדול מאוד ולפנות ערב התחילו התוצאות לזרום מהקופסאות לטלפניות באולפן. הסטטיסטיקאים עיבדו את התוצאות. חנוך יושב לידי ואומר לי בפנים רציניות - 'תשמע, הליכוד הולך לנצח בבחירות ובגין הולך להיות ראש הממשלה'. אני החוורתי כמו הקיר".

  מאחורי הקיר ישב שילון. "נסעתי לאנגליה ללמוד בדיוק איך עושים את זה", הוא נזכר. "חודשיים לפני המועד, כשהקרנתי לאנשי מחלקת החדשות את השידור של הבריטים, כמעט כולם טענו שאסור לנו לעשות את זה כי הקהל בארץ לא יתנהג כמו הבריטים אלא ירמה במדגם. התייעצתי עם פסיכולוגים חברתיים והחלטתי ללכת על זה. שעה לפני שאנחנו מפרסמים קיבלנו את התוצאה, ראיתי את הסנסציה. נעלתי את האולפן ועליתי לארנון צוקרמן, מנהל הטלוויזיה, להראות לו את זה. הוא אמר 'אין שום סיכוי שזה אמת'. אמרתי לו, 'זו צריכה להיות החלטה שלך - האם אתה מורה לי לא לשדר את זה?' הוא אמר, 'אני ממליץ לך לא לשדר את זה, אבל אם תשדר ותיכשל אתן לך את כל הגיבוי שלי כמנהל הטלוויזיה'". בדרכי חזרה לאולפן נכנסתי לחדר שלי והדפסתי במכונת כתיבה ישנה מכתב התפטרות לצוקרמן למקרה שבבוקר יתברר שזו הייתה פדיחה. שמתי אותו בכיס, ירדתי לאולפן ושיניתי את כל מערך השידור - הוא היה אמור להתחיל במטה המערך ועכשיו התחיל במטה הליכוד. לא הבינו למה החלפתי".

  בינתיים יבין חיפש את הדרך המתאימה לדווח לעם ישראל על החדשות המרעישות. "חנוך סמית אמר, 'בגין יהיה ראש ממשלה, זה לא ייאמן, יש פה מהפכה'", הוא משחזר. "לקחתי את עצמי בידיים, לא הכנתי שום דבר כתוב. חשבתי שלהשתמש במילה 'מהפכה' עם בגין זה קשה. הוא נתפס כפאשיסט, מחובר למהפכנות, לפוטש, וזה יכול להישמע לא טוב. ואז מתוך הגנזים במוח שלי המצאתי את המילה 'מהפך', וכך שידרנו. כמובן שלגבי המדגם מיד התנצלתי ואמרתי שאולי לא דייקנו, 'זה היה תרגיל', אבל בסופו של דבר זה קלע בול. פיספסנו רק במנדט אחד שנתנו יותר או פחות לד"ש. זו הייתה מהפכה גדולה מאוד".

   

  עוד סיפורים מרתקים מאחורי הקלעים של הרגעים הטלוויזיונים הבלתי נשכחים – ביום שישי במוסף "7 לילות" ובאפליקציית ידיעות אחרונות