רביעי 26 ביוני 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  חדשות • 21.10.2016
  רופאים מזהירים: אמהות טבעוניות חייבות ליטול תוספי מזון
  מחסור חריג בוויטמין B12 התגלה בתינוקות שהגיעו לבית־חולים וולפסון כשהם סובלים מבעיות התפתחות • הסיבה: אמותיהם לא צורכות מזון מן החי • רופאה: "אין בעיה להיות צמחונית או טבעונית, אך נשים הרות ומיניקות חייבות לוודא שרמת הוויטמין בגופן תקינה"
  רותם אליזרע

  שני תינוקות לאמהות טבעוניות הגיעו לאחרונה לבית־חולים וולפסון בחולון כשהם סובלים מבעיות רפואיות והתפתחות שונות. בדיקה גילתה כי בגופם קיים מחסור חמור של ויטמין B12, המצוי בעיקר במוצרי מזון מהחי.

  במקרה הראשון הופנה לבית־החולים תינוק יונק בן 11 חודשים שלא התפתח בצורה תקינה וסבל מטונוס שרירים נמוך. בדיקה העלתה שרמת ה־B12 בגופו נמוכה באופן חריג. התברר שאמו של התינוק היא טבעונית ולא נוטלת תוספי מזון. "הילד התחיל טיפול באמצעות זריקות, והשיפור במצבו היה מיידי", מספרת פרופ' טלי שגיא, מנהלת המחלקה לנוירולוגיית ילדים בוולפסון ומומחית למחלות מטבוליות ולהתפתחות הילד, "אבל הוא נפגע באופן בלתי הפיך מבחינה נוירולוגית".

  במקרה נוסף הגיע תינוק כבן חודש בשל מחלת הצהבת שגם הוא סבל ממחסור משמעותי ב־B12. "למרבה המזל, התחלנו לטפל בו זמן קצר לאחר הלידה", אומרת שגיא. "ההערכה היא שהנזקים יהיו פחותים אך לא בהכרח בלתי הפיכים שכן הפגיעה מתרחשת כבר בשלב ההיריון".

   

  B12 נחוץ לגוף ליצירת כדוריות דם אדומות במח העצם, ומצוי בריכוז גבוה בעיקר במוצרי מזון מן החי. "אנחנו יודעים ממחקרים שלתינוקות שאמותיהם סבלו במהלך ההיריון וההנקה ממחסור ב־B12 נגרמו נזקים כמו פגיעה בהתפתחות", אומרת שגיא. "התופעה מתעצמת אחרי הלידה, כשאותן נשים מיניקות והילדים לא מקבלים את הוויטמין מחלב האם".

  פרופ' שגיא מדגישה כי אין שום בעיה עם הבחירה להיות צמחונית או טבעונית, אך נשים אלה חייבות לוודא בזמן ההיריון וההנקה שיש רמה תקינה של B12 בגופן באמצעות תחליפים. הבעיה היא שבניגוד למודעות לנטילת חומצה פולית לפני ההיריון ובמהלכו, נשים רבות אינן מודעות לחשיבות רמה תקינה של B12 לבריאות העובר. "בדיקת B12 לא ניתנת באופן שגרתי לכל אישה", מסבירה דנה ויינר, מנהלת היחידה לתזונה ולדיאטה בתל־השומר, "ועל הרופאים לשאול האם האישה אינה צורכת מזון מהחי".

   

  עמית גנור, מנכ"לית עמותת הדיאטנים "עתיד", מוסיפה: "בשנים האחרונות יש טרנד של צמחונות וטבעונות שסוחף הרבה נשים. חשוב שיקבלו ייעוץ מדיאטניות קליניות מוסמכות ולא יסתפקו רק בביקור אצל הגינקולוג".

  ממשרד הבריאות נמסר: "משרד הבריאות מודע לנושא ולפני כמה שנים הוציא חוזר בשיתוף האיגוד הישראלי לרפואת ילדים בעניין".

   


  פרסום ראשון: 21.10.16 , 00:20