ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  גיא מורד
  ממון • 01.11.2016
  אני מצווה בזאת
  האם חיוני לערוך צוואה? האם אפשר לעשות זאת בלי מעורבות של עורך דין? האם מותר לתעד את עריכת הצוואה בווידיאו? • מדריך
  ליטל דוברוביצקי

  איש אינו יודע מתי יגיע יומו. לפיכך חשוב לערוך צוואה על פי החוק כדי למנוע מצב שבו רצון המוריש אינו מתקיים. "ממון" גיבש מדריך לזכויות מורישים ויורשים באמצעות עוה"ד אלינה פינקלשטיין־להב ושירלי שי, שותפות מייסדות במשרד עו"ד "שי־להב" המתמחה בדיני משפחה, ירושה וגישור.

   

  מתי ולמי חשוב לערוך צוואה, ובאיזה גיל?

   

  מומלץ לערוך צוואה בגיל צעיר ולהתאימה לנסיבות המשתנות. עו"ד פינקלשטיין־להב: "חשוב לערוך צוואה לכל אדם בגיר, לכל אדם שיש לו ילדים ורוצה להבטיח את עתידם, ובעיקר לאנשים שמצבם הפורמלי אינו תואם למצבם בפועל — למשל נשואים פורמלית הנמצאים בהליכי גירושים שטרם הוסדרו", מאחר שחוק הירושה מגדיר את היורשים כל עוד אין צוואה שקובעת אחרת. החוק מגדיר את בן הזוג כאחד היורשים. המשמעות: אם אחד מבני הזוג נפטר לאחר הפרידה אך לפני שהושלמו הגירושים — בן הזוג השני יירש אותו. לכן, אם התקבלה החלטה סופית על פרידה, כדאי לכל אחד מבני הזוג לכתוב צוואה שתאפשר לו להוריש את רכושו למי שירצה.

   

  אף שבית המשפט לענייני משפחה בחיפה קבע שבמצב של פרידה מהותית וממושכת אין הצדדים יכולים עוד להיחשב בני זוג לצורך חוק הירושה, מוטב למנוע את הצורך בניהול הליכים משפטיים ולהסדיר את העניין מבעוד מועד.

   

   
  עו"ד אלינה פינקלשטיין להב
  עו"ד אלינה פינקלשטיין להב

   

   

  אילו סוגי צוואות קיימים? אפשר לערוך צוואה ללא עו"ד?

   

  החוק מגדיר ארבעה סוגי צוואות: צוואה בכתב יד, צוואה בפני עדים, צוואה בפני רשות וצוואה בעל־פה. אפשר לערוך צוואה בלי עו"ד, אבל לא רצוי. מומלץ לפנות לעו"ד המתמחה בדיני ירושה מאחר שהחוק קובע דרישות נוקשות שבהן צוואה צריכה לעמוד. אגב, אין תאריך תפוגה לצוואה. היא תקפה כל עוד לא בוטלה או נעשתה צוואה אחרת במקומה.

   

  אבא שלי כתב פתק, ובו חילק את הרכוש בין ילדיו. זו צוואה תקפה?

   

  גם פתק שנערך בכתב ידו של המוריש יכול להיחשב צוואה אם הוא עומד בתנאים שמגדיר החוק: הצוואה כולה תיכתב ביד המצווה, תישא תאריך כתוב בידו ותיחתם בידו.

   

  יש לי רק דירה עם משכנתה וחשבון בנק. יש טעם לעשות צוואה?

   

  עו"ד שי: "יש טעם לערוך צוואה גם כשהרכוש הקיים מצומצם, ואף כשאין רכוש בעת עריכת הצוואה אבל קיים צפי לקבלת נכסים עתידיים, ואף רכישת מוניטין וקניין רוחני וכו'. גם במקרים שבהם היקף הרכוש קטן מוטב שלא להשאיר את הדברים ליד המקרה ולערוך צוואה שתבטיח את זכויות קרובינו".

   

  אבי הקשיש כתב צוואה והוריש את כל רכושו לבת זוגו (שאינה אמי). לדעתי, בזמן כתיבת הצוואה הוא כבר לא היה צלול. מה לעשות?

   

  אם האב עדיין בחיים אפשר לבחון את כשירותו, ולדבר בהחלט יכולה להיות השפעה במחלוקת לעניין הצוואה לאחר פטירתו. אם התגלתה הצוואה אחרי מות האב, יש לבדוק אם מתקיימות עילות לביטולה — לרבות ליקויים במצבו הקוגניטיבי בעת עריכת הצוואה. אם הצוואה מוגשת לרשם לענייני ירושה, יש להגיש התנגדות, והעניין יועבר לבחינה של בית המשפט לענייני משפחה.

   

  מה על קשישים שחיים עם בת זוג/בן זוג בפרק ב' לעשות כדי להבטיח שרכושם יועבר לילדיהם ולא לבן/בת הזוג, אף שהם חיים תחת קורת גג אחת?

   

  עו"ד פינקלשטיין־להב מסבירה כי כדי להבטיח את העברת הרכוש לילדי ההורה שחי עם בן זוג שאינו ההורה של הילדים (כזוג נשוי או כידועים בציבור) יש לנקוט שני צעדים במקביל: האחד, לערוך הסכם ממון מקיף וברור, המסדיר את מערכת היחסים הרכושית בין בני הזוג הן במהלך הקשר והן בפקיעתו. מומלץ להכין את ההסכם באמצעות עו"ד המתמחה בתחום דיני המשפחה, ולפעול לאישורו בבית המשפט לענייני משפחה. השני – לערוך צוואה מפורטת המבהירה מי הם היורשים ומה היקף הרכוש שיירש כל אחד מהם. אופן ניסוח הצוואה חשוב ביותר, ולכן מומלץ לערוך אותה באמצעות עו"ד המתמחה בדיני ירושה.

   

  זה מהלך כפול: בשלב האחד מסדירים באמצעות הסכם הממון את חלוקת הרכוש בין בני הזוג, ובשלב השני עורכים צוואה לאחר שמוודאים מה הרכוש השייך לכל אחד מהצדדים. ביצוע שני הצעדים יקטין את הסיכון שתוגש התנגדות לצוואה. אפשר לנקוט צעדים נוספים כדי למנוע טענות אפשריות נגד תקפות הצוואה. בין היתר, עריכת בדיקה פסיכוגריאטרית למצווה סמוך למועד עריכת הצוואה, תיעוד מעמד החתימה על הצוואה בווידאו וכו'.

   

  איך נבטיח שצוואה לא תלך לאיבוד/תושמד?

   

  יש להכין כמה עותקים ולהפקיד עותק במשרדו של עו"ד שעורך אותה ובידיהם של קרובי משפחה או חברים. אפשר להפקיד עותק ברשם לענייני ירושה.

   

  כדאי לתעד עריכת צוואה באמצעות צילום וידיאו?

   

  אף שאין לערוך צוואה תקפה בצילום וידיאו, לצילום מעמד החתימה תוך הקראתו של המצווה את צוואתו יש ערך ראייתי. הוא יכול להיות הוכחה נוספת לכשירות המצווה ולכך שהיא נערכת מרצונו החופשי.

   

  lital-do@yedioth.co.il