{ }
רביעי 13 בנובמבר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  יאיר שגיא
  חדשות • 04.11.2016
  כוכבי עולה
  אלוף פיקוד הצפון אביב כוכבי, שלאורך שירותו הצבאי סומן לגדולות, מונה לסגן הרמטכ"ל — וקיבל את החותמת של המועמד המוביל לתפקיד הרמטכ"ל הבא • עמיקם נורקין מונה למפקד חיל האוויר
  יוסי יהושוע

   בסבב המינויים שאישר אתמול שר הביטחון אביגדור ליברמן הוא קבע באופן כמעט ודאי כי אלוף פיקוד הצפון אביב כוכבי יהיה הרמטכ"ל הבא, לאחר רב־אלוף גדי איזנקוט — וכעת השאלה היא האם יחליטו ליברמן וראש הממשלה בנימין נתניהו להאריך את כהונתו של הרמטכ"ל הנוכחי לשנה רביעית.

   

  כוכבי נחשב לדמות מוערכת בצבא עוד מימיו כמפקד חטיבת הצנחנים, דרך כהונותיו כמפקד אוגדת עזה, ראש חטיבת המבצעים במטכ"ל וראש אמ"ן, כמו גם בתפקידו הנוכחי, והצבתו בעמדת זינוק לתפקיד הרמטכ"ל הייתה צפויה. לפי המסורת, סגן הרמטכ"ל בשנתיים האחרונות לכהונתו של הרמטכ"ל הוא בעל הסיכויים הגבוהים יותר להחליפו, וזו עוד סיבה לכך שככל הנראה המינוי אתמול סלל את דרכו של כוכבי להחלפת הרמטכ"ל המכהן איזנקוט כאשר זה יפשוט את מדיו.

   

  אלא שכאן נכנסת שאלת העיתוי, והיא כלל אינה מובנת מאליה. כהונת רמטכ"ל, לפי החוק, נמשכת שלוש שנים, ובמרבית המקרים מוחלט לקראת סופה על הארכת הכהונה בשנה נוספת. על פי ההתנהלות של השניים בסבב המינויים הנוכחי, נראה כי ליברמן ואיזנקוט מתואמים ביניהם היטב, ועדות לכך ניתן היה גם למצוא בהופעתו של שר הביטחון השבוע בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת שאותה ניצל כדי להעניק גיבוי מלא לצבא ולדרוש את העברת הביקורת אל הדרג המדיני. בהמשך ישיר לכך הגיעה אתמול ההודעה על המינוי שהוכיחה כי שר הביטחון והרמטכ"ל יכולים לעבוד היטב ביחד, בהרמוניה וללא עימותים (על הופעתם המשותפת של ליברמן ואיזנקוט אתמול). במצב שכזה נראה כי קיים סיכוי טוב שכהונתו של איזנקוט תוארך, וזאת אף שיחסיו עם ליברמן ידעו גם מורדות למשל, לאחר שפרצה סערת החייל היורה אלאור אזריה.

   

  רגע לפני דו"ח המבקר 

  אלא שלצד זאת ישנה גם עננה המרחפת מעל ראשו של סגן הרמטכ"ל החדש. במהלך מבצע צוק איתן בעזה בקיץ 2014 כיהן כוכבי כראש אמ"ן, וכעת הוא צפוי לספוג ביקורת קשה בדו"ח מבקר המדינה על המבצע, שיתפרסם בחודש הקרוב — בנוגע לרמת המודיעין והערכת המצב והכוונות של חמאס. ההערכה אמש הייתה כי ליברמן ואיזנקוט עשו חסד עם כוכבי כאשר הקדימו את מינויו לסגן הרמטכ"ל לפרסום דו"ח המבקר, וכך למעשה קבעו עובדות בשטח ומנעו הטלת ספקות ציבוריים בנוגע להתאמתו לתפקיד, שעלולים היו להפריע למינויו. זאת לצד הביקורת שכבר אפפה את כוכבי בעבר סביב חטיפתו של גלעד שליט ב־2006, בשעה שסגן הרמטכ"ל החדש שימש מפקד אוגדת עזה. עם זאת, כוכבי נחשב לכל אורך שירותו הצבאי לקצין מצטיין ואינטליגנטי, שסומן משלב מוקדם כמועמד לרמטכ"ל. הוא הוכיח את עצמו הן בשדה הקרב — למשל בלבנון, או כמח"ט צנחנים בעת מבצע חומת מגן ב־2002 והן כמוביל של מהפכות ארגוניות, דוגמת אלו שעשה באגף המודיעין. כל אלו הפכו אותו למועמד הטבעי ביותר של צה"ל לתפקיד הרמטכ"ל הבא והובילו למינויו אתמול לתפקיד סגן הרמטכ"ל, לפני אלוף פיקוד הדרום במבצע צוק איתן סמי תורג'מן שדווקא צפוי לצאת נקי בדו"ח המבקר (על תורג'מן — ראו מסגרת). בנוסף צפוי כוכבי להפוך גם לרמטכ"ל הצמחוני הראשון בתולדות צה"ל.

   

   

  מפקד חיל האוויר הבא. אלוף נורקין , אתמול
  מפקד חיל האוויר הבא. אלוף נורקין , אתמול

   

   

  חיל האוויר
  חיל האוויר

   

   

   

  מינוי משמעותי נוסף שעליו הוכרז אתמול הוא מינויו של ראש אגף התכנון בצה"ל עמיקם נורקין לתפקיד מפקד חיל האוויר החדש, במקומו של המפקד הנוכחי אלוף אמיר אשל. גם נורקין, כמו כוכבי, סומן לגדולות מגיל צעיר — בין היתר, כאשר היה לטייס הצעיר ביותר בעולם שהטיס מטוס אף־15. בדרכו למינוי החדש דילג נורקין למעשה מעל מועמד אחר, ראש אכ"א אלוף חגי טופלנסקי, ואתמול נועדו השניים במשך חצי שעה שבמהלכה בירך טופלנסקי את נורקין. "הוא מינוי מצוין", סיפר טופלנסקי, "ואני אעזור לו להיכנס לתפקיד". לאחר שנורקין ייכנס לתפקיד, יפרוש מפקד החיל הנוכחי אשל מצה"ל לאחר כהונה מוצלחת בת חמש שנים, שבמהלכה הוביל שינויים ביכולות המבצעיות של חיל האוויר לקראת מלחמה בחזית צפונית.

   

  פרצופים חדשים במטכ"ל

   

  לצד המינויים של כוכבי ונורקין, נרשמו ארבעה מינויים חשובים נוספים לשורות המטכ"ל המתחדש. את מקומו של כוכבי בפיקוד הצפון יירש אלוף פיקוד העורף יואל סטריק, לשעבר מח"ט גבעתי, מפקד אוגדת הגליל וראש חטיבת הצנחנים. בצבא היו מי שטענו אמש כי סטריק אומנם עבר בכל התחנות הנדרשות בדרך למינוי המכובד, אולם לא בהכרח זכה להערכה הנדרשת לתפקיד, וייתכן כי הוא אינו המועמד הטוב ביותר לתפקיד. מנגד, מינויו של תת־אלוף תמיר ידעי לתפקיד אלוף פיקוד העורף נחשב לטבעי: ידעי, מהסמלים של חטיבת גולני, פיקד על יחידת אגוז במבצע חומת מגן, נלחם בדרום לבנון כקצין צעיר עם תת־אלוף ארז גרשטיין ז"ל ונפצע במרדף בחברון, וכן שימש מפקד אוגדת אדום ומפקד אוגדת יהודה ושומרון. בנוסף, מפקד המרכז הלאומי לאימונים ביבשה תת־אלוף מוני כץ יחליף את אלוף טל רוסו כמפקד פיקוד העומק — ויהפוך למפקד השני לשעבר של יחידת שלדג סביב שולחן המטכ"ל, לצד אלוף פיקוד מרכז רוני נומה. כמו כן, תת־אלוף אמיר אבולעפיה מונה לתפקיד ראש אגף התכנון.

   

  כעת ימתינו בצה"ל לסבב המינויים הגדול הבא, שיגיע ב־2018 — ושבו תיקבע זהותם של ראש אכ"א, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, ראש אגף המבצעים במטכ"ל ודובר צה"ל.