ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  גיל נחושתן
  ממון • 08.11.2016
  האפאצ'ים יוכלו לשגר טילים ישראליים
  במבצע "צוק איתן" עיכבו האמריקאים משלוח טילי הלפייר לישראל • עכשיו הותאמו לראשונה המסוקים לשגר גם טילי נ"ט של רפאל
  אודי עציון

  באוגוסט 2014, בעת מבצע "צוק איתן", עיכב הממשל האמריקאי משלוח של טילי הלפייר למסוקי האפאצ'י של חיל האוויר במחאה על הפגיעה באזרחים בעזה, שביניהם בחרו להסתתר מחבלי החמאס. חיל האוויר נזקק אז לטילים כדי למלא את מחסניו אחרי המבצע.

   

  האמברגו הדליק אורות אדומים במערכת הביטחון ועורר זיכרונות מימי אמברגו הנשק הצרפתי אחרי מלחמת ששת הימים. מאז שהגיעו מסוקי הקרב אפאצ'י לכאן ב־1990 היה ההלפייר מערכת הנשק העיקרית שלו, כפי שנעשה בשאר מסוקי האפאצ'י בעולם, בכלל זה במצרים, בסעודיה ובמדינות המפרץ.

   

  בחודשים האחרונים, מדווח אתר חיל האוויר, השלים החיל את התאמת המסוקים לשיגור טילים ישראליים מתוצרת רפאל. ההתאמה כללה פיתוח מערכת נשק ישראלית חדשה הפועלת במקביל למערכות המקוריות של המסוק, וסדרת ניסויי שיגור של הטילים הישראליים מהמסוק, המכונה "פתן" בחיל האוויר, על ידי טייסי מרכז ניסויי הטיסה של החיל.

   

  החימוש הישראלי ישחרר את חיל האוויר מהתלות באמריקאים.

   

  הטילים של רפאל פותחו במקור ללוחמה בטנקים, אבל כיום הם משמשים נגד מגוון רחב של מטרות קרקעיות, ומיועדים לטווחים שבין 2.5 ל־30 ק"מ. הם נמצאים בשימוש נרחב בצה"ל, אבל זו הפעם הראשונה שבה הם נכנסים לשירות בטייסות האפאצ'י. הטילים הם מונחי מצלמה, כאשר הטייסים יכולים לנעול אותם על מטרה מסוימת, לבטל משימה תוך כדי מעוף, ואף לשגרם נגד מטרות מעבר לטווח הראייה של המסוק.

   

  לקוחות זרים רבים כבר רכשו את משפחת טילי הנ"ט הישראליים, מה שהפך אותם לאחד ממוצרי היצוא המצליחים של התעשיות הביטחוניות. חלקם, כמו ספרד, רומניה וקולומביה, משתמשים בהם לשיגור ממסוקים. עם זאת, חיל האוויר הישראלי יהיה הלקוח הראשון שמשגר אותם מהאפאצ'י, מסוק הקרב הנפוץ כיום במערב ובקרב בעלות בריתה של ארה"ב, מה שפותח פתח לעסקאות יצוא נוספות לטילים.

   

  udi-et@yedioth.co.il

   


  פרסום ראשון: 08.11.16 , 20:13