העוזרת חלתה, המעסיק עלול לשלם מאות אלפי שקלים

מעסיקים עוזר/ת בית? כדאי שתקראו את הסיפור הזה • עובדת משק בית תובעת מהמעסיקים שלה 600 אלף שקל על אובדן כושר עבודה • טוענת: לא הפקידו עבורי כספים לקרן פנסיה ולכן אני לא מקבלת קצבה למרות שנקבעו לי 100% נכות

מעסיקים עובד משק בית ולא מפרישים לו כספים לפנסיה? אתם יכולים למצוא את עצמכם משלמים מאות אלפי שקלים אם העובד איבד את כושר העבודה שלו.

 

בכתב תביעה שעובדת משק בית הגישה לבית הדין האזורי לעבודה בירושלים, כנגד מעסיקיה לשעבר, היא דורשת מהם סכום של לא פחות מ־600 אלף שקל.

 

על פי כתב התביעה, האישה עבדה בסך הכל אצל בני הזוג 16 חודשים, מפברואר 2015 עד מאי 2016, אז איך תפח סכום התביעה לממדים כאלה?

 

אחד מרכיבי התביעה עומד על 475 אלף שקל עבור "פיצוי אובדן פנסיית נכות", שאותו נהוג לכנות גם פיצוי על אובדן כושר עבודה.

 

בכתב התביעה טוענת העובדת כי בני הזוג לא הפרישו עבורה כספים לפנסיה, ולמרבה הצער בסוף מאי 2016 אובחן כי היא חולה בלוקמיה. בעקבות האבחנה היא אושפזה לצורכי טיפול כימותרפי, ולאחר מכן איבדה לטענתה את כושר העבודה שלה והוכרה כנכה ב־100% על ידי הביטוח הלאומי.

 

"פעלו שלא כדין"

 

העובדת טוענת כי אי־הפקדת הכספים לפנסיה עבורה גרמה לאובדן זכאותה לפנסיית הנכות שבה הייתה יכולה להיות מבוטחת אילו רק פעלו בני הזוג כדין. היא צירפה לכתב התביעה חוות דעת ולפיה בגין אובדן פנסיית הנכות על בני הזוג לשלם לה סכום של 475 אלף שקל.

 

אם אתם מעסיקים עובד משק בית כדאי שתשימו לב גם לסעיפים נוספים בתביעה של העובדת, שעלולים להתקבל על ידי בית המשפט. בסעיפים אלה היא תובעת בין השאר כספים בגין פיצויי פיטורים, הלנת פיצויי פיטורים, פיטורים שלא כדין, פדיון ימי חופשה ודמי חגים.

 

בני הזוג טוענים בכתב ההגנה, שהוגש בתחילת השבוע באמצעות עוה"ד אייל שטרנברג וורדית אבידן ממשרד שרקון, בן־עמי, אשר ושות', כי פנו אל העוזרת אין ספור פעמים על מנת שתאמר להם את שם קרן הפנסיה שבה היא רוצה שיפקידו עבורה את הכספים.

 

לטענתם, העובדת ביקשה שיעבירו לה את סכום ההפרשות מדי חודש, במזומן, אולם הם סירבו לעשות כך וביקשו להפריש ישירות לקרן.

 

עוד הם טוענים כי העובדת אמרה להם שהיא תעביר להם את פרטי הקרן והיא זו שתמשוך ישירות מהקרן, אך מעולם לא עשתה כן. לטענתם, הם פנו אליה שוב ושוב בדרישה לקבל את פרטי קרן הפנסיה, בהתאם לבקשתה, אך היא התעלמה מהנושא, לא ייחסה לו חשיבות ונמנעה מלפעול בעניין.

 

לדבריהם, לא הגיוני שהם באו לקראת העובדת בכל בקשותיה בנוגע לקרן הפנסיה ואף על פי כן תוטל עליהם האחריות הבלעדית בתשלום "לכאורה" של אובדן פנסיית הנכות.

 

"אנחנו לא עסק"

 

בני הזוג מבקשים מבית הדין לקחת בחשבון שלא מדובר ב"מעביד" רגיל, כלומר שהם לא חברה או עסק עם מנגנון משומן הקשור לכוח אדם והעסקת עובדים, אלא באנשים פרטיים שביקשו לעצמם עוזרת בית ושאינם בקיאים ברזי דיני העבודה.

 

לטענתם, היכולת שלהם לשלם סכומים כה גדולים היא מוגבלת, להבדיל מחברה המעסיקה עובדים, והם מבקשים מבית הדין לקחת זאת בחשבון אם יפסוק בכל זאת פיצויים לעובדת.

 

Tzach–s@yedioth.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
כל התגובות לכתבה "העוזרת חלתה, המעסיק עלול לשלם מאות אלפי שקלים"
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים