ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  ביצת קינדר
  חדשות • 25.11.2016
  קינדר מציגה: ביצת הפתעה בטעם רע
  עבדות מודרנית בשירות השוקולד? • תחקיר של עיתון "הסאן" חושף: ילדים ברומניה מייצרים את ההפתעות בביצי הקינדר
  בנימין טוביאס

  זוהי הפתעה פחות נעימה של אחד מהממתקים האהובים ביותר על ילדים: ביצי הקינדר. לפי תחקיר שפורסם אתמול בבריטניה, "הפתעות הקינדר" – אותם צעצועי פלסטיק המסתתרים בתוך ביצת השוקולד – מיוצרים על ידי ילדים ברומניה.

   

  התחקיר שנחשף בעיתון הבריטי "הסאן", וזכה לתפוצה רחבה בעיתונות הבריטית, גילה כי לפחות חלק מהצעצועים של הביצה הידועה של תאגיד השוקולד האיטלקי "פררו" – מיוצרים בעצם על ידי ילדים ברומניה. הייצור נעשה דרך חברת קבלן, תמורת משכורת זעירה של 25 סנט של יורו לשעה. עוד נטען כי על מנת לחתוך בהוצאות, העבודה של הילדים נעשית בביתם, תחת פיקוח הוריהם ולא בבית חרושת.

   

  כך למשל מצא העיתון משפחה רומנית של חמישה נפשות שקיבלו 20 ליי – כ־4 יורו – עבור כל אלף צעצועים שייצרו ויובאו על ידיהם למפעל השייך לחברת "רומקסה" – חברת הקבלן שאמורה לייצר את הצעצועים ונמצאת ליד גבול הונגריה. המשפחה כוללת שלושה ילדים, בהם שתי ילדות בנות שש, וגם הן עוסקות בייצור הצעצועים – ללא כל פיקוח סניטרי או סוציאלי על תנאי העבודה. "אני יודעת שהשכר שאנו מקבלים הוא עלוב, אבל אין לי ברירה. אנחנו חייבים כסף כדי לאכול", הסבירה אם המשפחה. "מדובר בעבדות, אבל מה אני יכול לעשות", אמר אב המשפחה.

   

  בתגובה לתחקיר, טענה חברת "פררו" כי כל חברות הקבלן העובדות עבורה עברו "ביקורת קפדנית" לפני שנה, והבטיחו "לחקור לעומק את החשדות החמורים הללו, כדי לוודא שלא עוברים על ההנחיות שלנו". בחברת "רומסקה" אמרו: "זו הפעם הראשונה שאנו שומעים על כך. נבדוק מי מהמפעלים שלנו אחראי לכך וננתק כל קשר איתו אם יימצא שהסיפור הזה אמיתי".