yed300250
הכי מטוקבקות
  מיינפיק בן דרור
  חדשות • 27.11.2016
  מציתי השנאה
  בן־דרור ימיני

  מיליון וחצי ערבים חיים בישראל. כמה מהם השתתפו בהצתות? עשרה? עשרים? בקרוב נדע. כמה מערביי ישראל, להבדיל מתומכי חמאס וג'יהאד בעזה ובעולם המוסלמי, פירסמו פוסטים שחוגגים או תומכים בהצתות? המשטרה חיפשה. יש עצור אחד מרהט, שלא ברור מדוע הוא עצור. ויש את הפלג הדרומי של התנועה האיסלאמית, שפירסם גינוי והציע עזרה.

   

   

  אבל לעזאזל העובדות. אצל חלק מאנשי הימין שלנו, מי ברמז ומי במפורש, כבר החלה החגיגה. שר החינוך, נפתלי בנט, התחיל את הקמפיין עם פוסט מאוד לא חינוכי, על כך ש"רק מי שלא אוהב את הארץ הזאת שורף אותה". המילה "ערבים" לא נאמרה. אבל אפשר לסמוך על מקבלי המסר. הם מבינים. דווקא בנט? כאשר ראש עיריית אשקלון טען שערבים לא יועסקו אצלו, הוא היה הראשון לזעוק נגדו. וטוב שזעק. לא ברור אם בנט התכוון להסתה, אבל ברור שהוא צריך לחזור בו.

   

  זה לא רק בנט. הימין המתלהם עושה עכשיו לערבים בדיוק מה שהשמאל עושה לימין. יש חוליגנים ורוצחים בימין. מיעוט שבמיעוט. הם לא מייצגים את הימין. רוב הימין מתנער מהם. אבל זה לא עוזר. המסיתים מהשמאל אוהבים להדביק את הרצחנות והחוליגניות וגם את רצח רבין לימין, בהכללה מכוערת וגסה, בדיוק כשם שמסיתים מימין מדביקים עכשיו את ההצתות לערבים.

   

  "אם יש ראיות להצתות מכוונות יתכבדו שרי ישראל להציגן. הרמיזות במשתמע זורעות שטנה וזעם. מכפישות ציבור שלם, מסוכנות!" כתב ערד ניר, ראש דסק החוץ של הערוץ השני. צודק בכל מילה. אלא שאותו ניר, בכבודו ובעצמו, שיתף קריקטורה של קרלוס לטוף, שמציגה את מציתיו ורוצחיו של מוחמד אבו־ח’דיר, כאשר הם אוחזים במכל דלק שעליו תמונתו של נתניהו. לא רק ניר מקדם את לטוף. גם המשטר האיראני העניק לו את המקום השני בתחרות קריקטורות על השואה. הימין, לפחות רעיונית, מציג קריקטורה דומה, עם תמונתו של אחמד טיבי על מכל הדלק. הו, צביעות קדושה.

   

  רוב סקרי העומק של השנים האחרונות מגלים שערביי ישראל אינם אויבי ישראל. רובם רוצים להשתלב במדינת ישראל, ולא במדינת פלסטין. רובם תומכים בהסדר שמאפשר לישראל להתקיים כבית לאומי לעם היהודי. זה לא שאין מסיתים. בוודאי שיש. הם מצויים גם בצמרת. אבל למעט אירוע אחד ברהט בתחילת השנה, שבו דקר פלסטיני מהשטחים אישה ופצע אותה קל, כבר שנים ששערה משערות ראשו של יהודי לא נפגעה ביישוב ערבי בישראל. ייתכן שיש ערבים בודדים שהשתתפו בגל ההצתות. אבל על כל אחד שהשתתף בהצתות יש אלף שהגיעו לעזור או פתחו את בתיהם. עם רבים מהם, אפשר להניח, יש לרוב היהודים מחלוקות פוליטיות. אבל הניסיון להפוך את ערביי ישראל למציתים, או לתומכי הצתות, מצד חלק מהימין — לא כל הימין — מגיעות כדי הסתה וגזענות.

   

  היהודים "ניסו לאסור את המואזין — ואללה המטיר עליהם את האש", כתב עיזאת א־רישק, מבכירי חמאס. התאום היהודי שלו, אליקים לבנון, הזדרז לענות לו: השריפות וההצתות — בגלל פינוי עמונה. אנחנו, אוי לבושה, משלמים את המשכורת של האיש הנבער הזה, המכהן כרב השומרון. זוהי קואליציית זורעי ומציתי אש השטנה. היא כוללת את לטוף, ניר, א־רישק ולבנון. מה ששנוא עליך, נאמר במקורותינו, אל תעשה לחברך. חברי קואליציית השטנה, משמאל ומימין, פועלים לפי הכלל ההפוך.

   

  yed660100