ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  חדשות • 28.11.2016
  סרט יהודי
  כוכב הקולנוע המצרי, כרים קאסם, חשף בראיון: גיליתי שאני חצי יהודי • "יום אחד קיללתי את הישראלים, ואחותי אמרה לי: 'אתה לא יודע שאמא שלנו יהודייה?'"
  סמדר פרי

  כרים קאסם, שחקן הקולנוע המצרי המפורסם והמצליח, החליט שראיון לתוכנית טלוויזיה עתירת רייטינג הוא הרגע הנכון להטיל את הפצצה. "אני חצי יהודי", הכריז קאסם, הזוכה בפרס השחקן המבטיח ביותר בתעשיית הקולנוע המצרי, בתוכנית "ביחד איתכם", המשודרת בערוץ סי־בי־סי בקהיר.

   

  "אתה באמת ערוך להתמודד עם חשיפה מהסוג הזה?" הקשתה המראיינת המופתעת, מונה שאזלי. קאסם לא נרתע. "מאז שגיליתי את השורשים היהודיים שלי אני מרגיש מבורך", השיב. "אומנם הסתרתי את יהדותי עד עכשיו, מחשש שיקללו אותי וילעגו לי, אבל עם השנים למדתי לקבל את האחר, וגם הפנמתי את ההבדל שבין היהדות לבין הציונות. אני בהחלט לא מרגיש ציוני. אני חוגג בבית את החגים היהודיים, אבל אין לי זיקה לישראל".

   

  קאסם (30) נולד למשפחה מיוחסת. אביו הוא במאי הקולנוע הוותיק אחמד קאסם, וסבו, פרופ' מוחמד קאסם, כיהן כראש הפקולטה למדעים באוניברסיטת קהיר. אמו היהודייה, נאדיה הארון, הייתה סגנית ראש קהילת יהודי מצרים. סבו המפורסם הארון שחאטה מעולם לא הסתיר את יהדותו, אך התנגדותו החריפה להכיר במדינת ישראל ובהסכמי השלום עלתה לו ביוקר כשנזרק כמה פעמים לבית־הסוהר. בצוואתו הדגיש הסב, שנפטר ב־2001, כי הוא דורש ששגריר ישראל במצרים לא ישתתף בהלווייתו.

   

  "שורשיי היהודיים התגלו לי לגמרי במקרה", סיפר הנכד קאסם. "יום אחד חזרתי מבית־הספר והתחלתי לקלל את הישראלים בגלל ההתנכלויות שלהם לפלסטינים. אמרתי לאחותי ‘תראי את היהודים האלה בעלי האף הארוך, הקמצנים, האלימים’. דיקלמתי באוזניה את כל התיאורים המכוערים על היהודים שלימדו אותנו בבית־הספר. אחותי התנפלה עליי מיד: 'תפסיק להשמיץ. אתה לא יודע שאמא שלנו יהודייה?' הייתי המום. הלא אמא שלי עזרה לי לשנן את פסוקי ספר הקוראן ולימדה אותי את ערכי דת האיסלאם. זו הייתה מבוכה גדולה עבורי".

   

  קאסם שמר בסוד את קשריו המשפחתיים כאשר אמו כיהנה כסגנית ראש הקהילה היהודית. עם מותה לפני שנתיים התמנתה דודתו, מגדה הארון, לתפקיד ראש הקהילה, והיא מכהנת בתפקיד זה עד היום.

   

  הרשת במצרים סוערת בעקבות החשיפה. חלק מהמגיבים מתקשים להאמין שהשחקן הנערץ עליהם הוא באמת יהודי. חלקם מברכים אותו על אומץ הלב ואחרים טוענים כי קאסם, כמו שחקן הקולנוע המצרי הנודע עומר שריף המנוח, החליט "ללכת על הקלף היהודי" כדי לפרוץ לתעשיית הקולנוע העולמית.

   

  ואכן, אחרי 10 סרטי קולנוע, 6 סדרות טלוויזיה ומחזה אחד בתיאטרון המצרי, קאסם מגשש את דרכו להוליווד וכבר יצר קשרים עם במאים ומפיקים. בינתיים הוא ממשיך להתעקש: "אני דור שלישי למשפחה שמסרבת להכיר בישראל, וכף רגלנו מעולם לא דרכה שם. יחד עם זה אני מרגיש בר מזל בזכות שורשיי היהודיים".