שני 19 במרץ 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
סגן השר בן־דהן
המוסף לשבת • 01.12.2016
אמנות מגוייסת
תלמיד ישיבה חרדי שאייר קריקטורה נגד סגן שר הביטחון הופתע לקבל צו גיוס לצה"ל
עמיחי אתאלי

מאז הקמת הממשלה האחרונה מנסה סגן שר הביטחון אלי בן־דהן לשמש אוזן קשבת לצעירים חרדים שנרדפים על גיוסם לצה"ל, ואף פנה לפרקליט המדינה, שי ניצן, שהחליט להקים צוות של נציגים מצה"ל, המשטרה ופרקליטות המדינה שיילחם בתופעה.

 

את המאבק החרדי בחרדים המתגייסים מרכז ברובו "הפלג הירושלמי", קבוצה קטנה אך קולנית מאוד שמונהגת על ידי הרב שמואל אוירבך. מה שהעלה את חמתם של מובילי המאבק הזה, שאחראים בין היתר על קמפיין החרד"קים (חרדים קלי דעת) שהציג את המתגייסים החרדים כחיידקים, הייתה קריאתו של בן־דהן להעלות הילוך בעבודת צוות המלחמה בהסתה ולנקוט גם צעדים כלכליים נגד הגופים שמובילים את הקמפיין.

 

בזאת הפך בן־דהן לאויב "הפלס", ביטאון "הפלג הירושלמי", שראה עצמו נפגע פוטנציאלי של הקריאה. שיאה של המלחמה הזו היה באוגוסט האחרון, בקריקטורה שהציגה את בן־דהן לבוש במדי כדורגלן, מעלה לגרדום בחור ישיבה חרדי, ויונה צחורה, שעליה המילה "הפלס", מנסה לחתוך את חבל התלייה. 

 

בן־דהן השיב מלחמה. הוא ביקש שייבדק חשד להסתה נגדו ובמקביל העביר את פרטי הקריקטורה לרשויות הצבא. המשנה לפרקליט המדינה, עמית איסמן, קבע שאין פה הסתה אבל — וכאן התפנית בעלילה — בירור קצר של הצוות העוסק באיתור חרדים בעלי פטור מגיוס אשר בפועל אינם לומדים בישיבות, גילה שהקריקטוריסט של עיתון "הפלס" הוא אוריאל פלד, בחור ישיבה בשנות ה־20 המוקדמות לחייו שלומד בישיבת מיר הירושלמית. הצוות איתר דף פייסבוק בשם "קריקטוריאל" שבו התפרסמו פרטי יצירת קשר עימו ומכאן הסיקו בצה"ל שפלד עובד ומרוויח כסף, אף שהחוק אוסר על בעלי פטור לעבוד.

 

פלד זומן לשימוע בהול באכ"א, מעמד בן הישיבה נשלל ממנו, ולפני ימים אחדים קיבל זימון לקצין מיון לקראת גיוסו. לדברי אחד מחבריו לישיבה, "מדובר בתלמיד שקדן שלא יוצא מבית המדרש ימים שלמים. יש לו תחביב של ציור, הוא הקדיש לזה לא יותר משעתיים בשבוע והיה מקבל כמה גרושים מהעיתון". החבר טוען כי פלד לא מעורה בפוליטיקה ובכלל לא יודע מי זה בן־דהן, הוא רק מילא את ההוראות של עורכי 'הפלס'".

 

בסביבתו של פלד הבינו שאיום הגיוס ממשי והפוליטיקאים החרדים נכנסו לתמונה. בשבוע שעבר, לאחר התערבותו של צבי יעקובזון, מנהל סיעת ש"ס, הגיעו פלד וראש הישיבה שלו לכנסת כדי להתנצל בפני בן־דהן. "אמרתי לו", מספר בן־דהן, "בן תורה לא מתנהג ככה, לא מצייר דברים כאלה, אבל אצלי בתורה כתוב לא תיקום ולא תיטור. אני לא מעמיד פנים ומשתדל שזה יהיה הלכה למעשה'. הבהרתי לו שבאמת לא היה לי מושג מי הוא, ולא אני הוא שקרא לגיוסו לצה"ל. ההחלטה עכשיו היא בידי הצבא. צריכה להיערך בדיקה: אם הוא בחור ישיבה אמיתי, שיחזור ללמוד כמו שצריך, ויפסיק לצייר אפילו שעתיים בשבוע, אם הוא לא לומד בישיבה כמו שצריך, שיתגייס מיד לצה"ל".

 


פרסום ראשון: 01.12.16 , 16:49