yed300250
הכי מטוקבקות
  צילום: יונתן בלום
  7 לילות • 07.12.2016
  ישראלי מלחמה
  גלי צה"ל הולכת ימינה ובקרוב תהיה טהורה משמאלנים כמוהו. מפקד התחנה הוא משרתם של נתניהו, רגב וליברמן. האשכנזים הם מיעוט מקופח. גידי אורשר ויאיר גרבוז הם קורבן של סתימת פיות. אלי ישראלי נבעט מגלי צה"ל אחרי 42 שנים ואין לו שום כוונה ללכת הביתה בשקט
  רז שכניק | צילום: יונתן בלום

  לפני כחודש שלחה גלי צה"ל את אלי ישראלי הביתה בנוק־אאוט. אבל את הסנוקרת שסימנה את הכיוון קיבל מהם אייקון הרדיו הזה כבר לפני שש שנים. באוקטובר 2010 חגגה התחנה 60 באמפי וואהל בתל־אביב. כוכבי התחנה מאז היווסדה נקראו אל הבמה, ישראלי לא היה ביניהם. הוא נשך שפתיים בזמן שעוד אייקון רדיו עלה לבמה ועוד אחד.

   

  "אני רואה את הבכירים עולים לבמה, אילנה דיין, ארז טל, אנשים עם תוכניות בטלוויזיה. אני לא", מכווץ ישראלי את מצחו בכאב. "עכשיו, אני לא מאלה שקופצים בראש, אני די נחבא אל הכלים בדברים האלה. אבל בכל זאת, חגיגות 60. מגיעים אליי אנשים לחבק, לברך, להעלות זיכרונות יפים. רציתי רק שיגידו, 'נמצא איתנו גם אלי ישראלי, שהוא חלק מגלי צה"ל'. הרי אני לא עובד רס"ר. שידרתי בכל זאת עשרות שנים בתחנה. שלוש שעות בבוקר במשך עשר שנים רצוף ואחר כך שעתיים מדי יום, תקופות של טירוף. וגם 'ציפורי לילה' וכתבות. עשיתי הכל".

   

  נפגעת.

   

  "מאוד, מאוד. המסקנה שלי? בתחנה לא יודעים לכבד מגישים מוזיקליים ועורכים, כנראה גם לא את הוותיקים. הפכנו לפחים. החגיגה ההיא הפכה לרגע הכי מביך בחיי".

   

   

  * * *

   

  לפני חודש זימנה גלי צה"ל עוד רגע מביך לישראלי. בהודעה שהוציאה התחנה, מבלי ליידע את ישראלי ולקחת ממנו ציטוט כנהוג, בישרו ראשי גל"צ על פרישתו לגמלאות מהתוכנית 'עושים ספורט'.

   

  "יצאה הודעה שאלי אוחנה יחליף את אלי ישראלי שפרש", הוא מספר, "הם אפילו לא הודיעו לי שהולכת לצאת הודעה כזו. אין לי אפילו מכתב שהם מפסיקים את הקשר איתי".

   

  מישהו דיבר איתך?

   

  "לפני שיצאה הודעה הייתי בפגישה אצל מפקד התחנה ירון דקל. זומנתי אחרי שידור התוכנית שבדיעבד הייתה האחרונה. לא חשבתי לשנייה שדקל הולך להציע לי חוזה לטווח ארוך עם משכורת 15. לפני שנה הוא קיצץ את התוכנית משעתיים לשעה אחת".

   

  למה?

   

  "כי הוא רצה לעשות הרפתקה עם ערוץ הספורט, יצרו יחד רצועה יומית בשעה שש בערב עם עידן קוולר ומירי נבו ואלי אילדיס. זה התברר ככישלון. דקל אמר לי אז שהוא מקצץ את השכר שלי — כ־4,500 שקל על ארבע תוכניות שבועיות בנות שעתיים. זה נחתך בחצי. אבל הפעם את השיחה איתו לא הצלחתי להבין".

   

  מה הוא הסביר לך?

   

  "אמר, 'אני לא יכול לחדש לך את החוזה יותר כי זה החוק. למה? לא ברור. הרי כל שנה הייתי מחדש חוזה. פעם זה היה כעובד קבלן ואחר כך כיועץ חיצוני. אם זה עניין של יציאה לגמלאות, למה לא העזבתם אותי בשנה שעברה? בוא נגיד את האמת, אם היו רוצים, היו יודעים איך להמשיך את החוזה כמו שעשו עד עכשיו".

   

  איך הרגשת אחרי?

   

  "בנדודי השינה, אמרתי לעצמי, 'ריבונו של עולם, ככה סוגרים 42 שנה בתחנה?' את החיים שלי שמתי בגלי צה"ל. לא רוצים אותך ואפילו לא יודעים לומר תודה, לתת לך הרגשה טובה, גם אם היא שקרית".

   

  עבר חודש ואתה עדיין טעון מאוד.

   

  "כי זה מרגיז. עבדתי פעם שנתיים ב'רדיו ללא הפסקה' ולא חידשנו חוזה, נפרדתי יפה, דידי הררי עשה דיסק בשבילי, נתנו לי שעון, ידעו להגיד, 'היית על הכיפאק, לא מתאים יותר. אבל אני לא רוצה להיות הזקו הנרגן. יש מקום חדש, אני מתחיל לשדר ספורט ב-103'".

   

  למה החליפו אותך?

   

  "זה לא מקצועי, וודאי לא ענייני. הייתי אומר שזה די פוליטי. יכול להיות שמסתכלים לי בפייסבוק? באינסטגרם? לא יודע. דוד ביטן הודיע שמחטטים בפייסבוק של אנשי התאגיד".

   

  האינסטגרם של ישראלי מתפקע מאמירות חריפות ומקריקטורות שלועגות לרה"מ בנימין נתניהו, רעייתו שרה, השרה מירי רגב והממשלה בכלל. זה לא חשבון שגרתי לאיש תקשורת, גם לא של השמאלנים המושבעים שבהם.

   

  "רגע, אנחנו בדמוקרטיה או לא? אלה דפים פרטיים שלי שמיועדים לחברים בלבד. אני משתף דברים שאחרים שולחים ומדברים אליי, וזה מה שאני רוצה לומר. מה הבעיה עם זה?"

   

  שאל את אורשר שכתב בדף פרטי והושעה.

   

  "הנה, בבקשה, הפוסט של גידי אורשר. אני לא מסכים עם דבריו, אבל הוא כתב בדם ליבו וצריך לזכור את ההקשר".

   

  כלומר?

   

  "לדעתי גידי היה צריך לומר, 'אני מתכוון לאנשים שמכים רופאים בבתי החולים כי לדעתם לא מטפלים בבן המשפחה שלהם'. לזה הוא התכוון. וזה בדרך כלל אנשים בעלי אוריינטציה יותר מזרחית, מה לעשות?"

   

  יש סטטיסטיקה כזו?

   

  "ככה זה יצא באותה תקופה. בני מיעוטים או מזרחים. אנשים בלחץ כי הם חושבים שהקרוב שלהם לא קיבל את הטיפול. חוסר סובלנות וחוסר סבלנות וחוסר כבוד. אז אורשר אמר, 'אם לא טוב לכם, לכו שימו תרופות סבתא'. נו, גם לי היו תרופות סבתא. הוא כתב בפייסבוק הפרטי שלו אז וואט דה פאק? משטרת המחשבות. פתאום אומרים להפסיק עם האורשריזם והגרבואיזם?"

   

  רבים חושבים שהם הזיקו למחנה השמאל.

   

  "ממש שר הביטחון וסגן ראש הממשלה, גידי אורשר ויאיר גרבוז. מה כבר הם אמרו? בחייך. למה אמות הסיפים רעדו? זה מזכיר לי היטב את פליטת הפה של הצ'חצ'חים ואת פליטת הפה של יקירתי תיקי דיין על האספסוף. אבל אני לא מסכים עם הלעג והבוז כלפי אנשים, סבתי הייתה מנשקת מזוזות. אז אני פסול?"

   

   

  * * *

   

  ישראלי התחיל לפני 45 שנה בקול ישראל, אבל משדר בגלי צה"ל כבר 42 שנים. הוא לא מהסס להביע את דעתו באשר לתנועה ימינה שהוא מזהה, כמו רבים אחרים, במסדרונות התחנה ובהחלטות המקצועיות של המפקד דקל.

   

  "צריך להיות עיוור כדי לא לראות מה קרה. הניסיון להזיז את רזי ברקאי שלא צלח, תודה לאל, הצירוף של אראל סג"ל. בשנים האחרונות יש יותר חובשי כיפות ממה שראיתי בכל 42 השנים שלי שם. בדיוק כמו אצל ביבי בלשכה".

   

  נו? מה רע בזה?

   

  "בכלל לא רע, אבל מוכיח שיש כיוון מאוד ברור. מה רע להביא את אוחנה במקומי? גם לא רע. הוא איש בית"ר נכון? רובי ריבלין היה מבית"ר, רוני בר־און גם, אולמרט וביבי ומירי רגב. אז צריך להיות גאון כדי להבין מה קרה?"

   

  ואולי הוא איש מקצוע טוב?

   

  "שיהיה לו בהצלחה מכל הלב. זה לא משנה את העובדה שכל האנשים שהיו מזוהים עם השמאל כבר לא בתחנה, מלבד מי שאי־אפשר להזיז, כמו רזי שהוא אזרח עובד צה"ל וגם יעל דן, שממילא קוצצה. אולי גם ערן סבאג. אף פעם לא התביישתי בהיותי איש שמאל, אני מפלגת העבודה כל החיים".

   

  ואולי אתה אחד מאלה שבגללם התחנה מזוהה עם השמאל התל־אביבי?

   

  "איזה שמאל של גל"צ, בחייכם. זו גם שטיפת מוח שעשו פה. אין שמאל בגל"צ כבר 20 שנה. בוא נחזור לארא"ל סגל. אתה יודע כמה כמוהו יש? כמה עיתונאים מוכשרים מחפשים עבודה? למה הוא? ממי הוא יותר טוב? הרי לקחו אותו בגלל דעותיו הימניות, זה ברור. הכתובת על הקיר, רק צריך לדעת לקרוא".

   

  מה האינטרס של ירון דקל במהלכים כאלה?

   

  "הוא משרתם של כל אדוניו. הוא ת.פ. של שר הביטחון, של ראש אכ"א. הוא רוצה למלא את תפקידו לשביעות רצונם ולכן החל להצעיד את התחנה ימינה. ראש הממשלה מתווה דרך, נותן הוראה. זה עובר מאחד לשני עד שלא יהיה אדום בגל"צ. ביבי הפך את השליטה בתקשורת לאמנות. שמע, מצד אחד מחמם לי את הלב לראות חיילים חרדים עם פאות ארוכות בגל"צ. תראה את יאיר שרקי, עילוי. אבל לא ייתכן שלא יישאר איזון. התחנה הלכה ימינה, אבל מה עם השמאל?"

   

  לדקל יש בוסים שלא פשוט להתמודד איתם. ראית שליברמן קרא לו לבירור.

   

  "זה היה נורא מצחיק. בירור על תוכנית של דרוויש. זה לא אבסורד? תאר לך שהגויים שם בקישינב היו קוראים לשר החינוך שלהם ונוזפים על כתבי ביאליק? אתם מדברים על משורר שמת מזה שנים, לאומן פלסטיני. בחייכם".

   

  ומירי רגב ניצחה את גלגלצ.

   

  "דקל עשה טעות. אתה מפקד התחנה, זה הקו שלך, 'לא טוב לך, תפטרי אותי'. מה אתה מתכופף. אז מירי רגב אמרה! עם בניהו או יצחק טוניק זה לא היה קורה, ולא עם שלונסקי או רון בן ישי".

   

  רגב גם הצליחה להטמיע בציבור שגל"צ היא תחנה אשכנזית.

   

  "חתיכת בולשיט. מה אתם מבלבלים את המוח? אתם רוצים רק מוזיקה מזרחית? יש תחנות כאלה. לבריאות, בכיף. אם זה היה תלוי במירי רגב, גלי צה"ל היו הופכים להיות רדיו קול המזרח. אני שומע רדיו המון שעות ביממה, אין שום אפליה, אתה יודע כמה מוזיקה כביכול לבנה לא נכנסת לפלייליסט ולא מקבלת השמעות?"

   

  אז היום האשכנזים מקופחים?

   

  "תמיד המיעוט מקופח. כשהמזרחים היו במיעוט, הם היו מקופחים. היום הם הרוב, הם מקפחים אותנו ובצדק. אני לא באמת מרגיש קיפוח אבל אם אני מסתכל מסביב ורואה שהמחזיקים במשרות הכי בכירות הם מזרחים, אהלן וסהלן, איזה כיף. אבל מירי רגב ממשיכה לבכות והעיקר שדקל מיהר לרצות את קול אדוניו".

   

  ואיך לוח השידורים הנוכחי של גל"צ בעיניך?

   

  "שיעמומון. פחות ופחות מוזיקה. יותר מדי דיבורים שמנסים להכווין אותנו לאיזשהו מקום. חבר'ה, די עם זה".

   

  מגלי צה"ל נמסר: "הצבא לא מאפשר להעסיק פרילאנסרים במשך יותר משבע שנים. לפני שנה ביקש מפקד גל"צ להאריך את שירותיו לשנה שמינית, ונענה בחיוב. לצערנו לא ניתן היה להאריך את ההתקשרות פעם נוספת. ההחלטות המתקבלות בתחנה ענייניות ומקצועיות גרידא".

   

   

  * * *

   

  ישראלי, 68, כבר לא ישדר ספורט בגל"צ, ככל הנראה, אבל את הזיהוי שלו עם ספורט בכלל והפועל תל־אביב בפרט כבר לא יוכלו לקחת ממנו. החולצה האדומה עלתה לו בעימותים לא נעימים, אבל גם משעשעים.

   

  "הייתי הסמרטוט האדום של התחנה במשך שנים. תלונות משמעון מזרחי לשר הביטחון, לרמטכ"ל ולמפקד גל"צ. הוא כתב שוב ושוב, 'למה אלי מתעלל במכבי?' בסך הכל השמעתי את 'ברצלונה' של ג'ו עמר אחרי שמכבי הפסידה לברצלונה, וזה הרגיז אותו. זה ממש הצחיק אותי".

   

  מצד שני, כתבת פעם ש.ש.ל - שתהיה שואה למכבי, בפייסבוק. לא ראוי.

   

  "כתבתי פעם אחת, בויכוח שבו קיללו את הפועל. טעיתי. אתה חושב שאני מתכוון שיבנו לאוהדי מכבי משרפות? נו באמת. שואה בשבילי זה שתרדו ליגה. נמאס לי מהפוליטיקלי־קורקט, די. אבל התנצלתי. אסור להשתמש בקריאות כאלה כי זה פוגע בניצולי שואה או בבני הדור השני והשלישי שאני אחד מהם".

   

  התקרבת לדת לפני מספר שנים.

   

  "זה עניין אותי. תמיד הידהד בי מה שאבא שלי אמר, 'אני קודם כל יהודי, אחר כך ישראלי פטריוט'. אז התחלתי מתוך סקרנות. התחלתי לשאול והתקרבתי. הנחתי תפילין, שמרתי על כשרות. למדתי תורה ומשנה בבית חב"ד, גם קבלה. התמדתי בזה ארבע שנים, עד לפני שנתיים. הפוליטיקה הרגה אותי, הוציאה אותי מדעתי".

   

  מה משנה לך הפוליטיקה?

   

  "כי היא נגזרת מתוך היהדות. קח את נפתלי בנט, תעתיק את התשובה שליאור שליין כתב לו וזה מייצג אותי מילה במילה. כתוב בתורה שאנחנו צריכים לדאוג לגר שבקרבנו ואנחנו עושים ההפך. תראה מה קורה בהתנחלויות קיצוניות. ותמיד מוצאים איזה משהו בהלכה שכביכול מצדיק. זו לא ההלכה שלי. אז לפני שנתיים הפסקתי לבוא לבית הכנסת. מה שאני עושה, זה בד' אמותיי".

   

  razs@yedioth.co.il

   

   


  פרסום ראשון: 07.12.16 , 19:05
  yed660100