ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: משה נחומוביץ'
  7 לילות • 07.12.2016
  "הייתי מכורה לברלד כמו ששמן מכור לפחמימות"
  התקף החרדה הראשון הגיע בכיתה ד', בתיכון לעגו לה, ובמועדוני הסטנד–אפ אמרו שהיא גרועה. אז מור חן המשיכה להופיע, בחינם, עד שהפכה לתופעת רשת ונחתה בסדרה 'מסובך'. בדרך להצלחה, את הזוגיות עם ירון ברלד היא דווקא שמרה בסוד
  גבי בר־חיים | צילום: משה נחומוביץ'

  באחד מפרקי הסדרה 'מסובך', החברה הפתיינית והצעירה של הגיבור דוחפת לו את הראש בהחלטיות למטה בתנועה הגברית המוכרת ההיא, שיש לה משמעות אחת: מין. אוראלי. עכשיו. רק שהפעם יחסי הכוחות התהפכו, והוא מי שדוחפים לו את הראש לכיוון העולם התחתון. אחר כך, היא מסבירה לו שהיא מאמינה ב"שוויון אורגזמות". פעם נוספת, הוא מרגיש לידה כמו הגבר העתיק בעולם. קאט. בהתחשב במידת הנינוחות שמור חן מפגינה מול המצלמה, נראה שעם הרגליים הארוכות שלה, והשיער הארוך עוד יותר נולדה ותמות לוליטה בתחתונים.

   

  מתברר שבחיים עצמם המצב הוא - איך לומר - יותר מורכב. "כשראיתי את הסצנה שרן יורד לי התחבאתי מאחורי הספה. ממש. אוי ואבוי", היא נבוכה גם עכשיו. "את רוב הפרקים בכלל לא רציתי לראות מראש. הייתי מוכנה לקטסטרופה. והיו לי מחשבות שזה יהיה נורא. אז חבר שלי ראה כדי להכין אותי לזוועה: ואמר לי שמתוך רמת מבוכה של מאחד עד חמש, זה אחד וחצי. כשראיתי את זה - לא מתתי. אבל גם לא ממש חייתי (צוחקת)".

   

  קטע. כי על המסך זה נראה שאת הכי זורמת עם זה.

   

  "ממש לא. לא ישנתי לפני זה. הייתי כל כך בלחץ שחשבתי שאני עומדת למות. וברור שסוכם מראש שלא יהיה עירום ולא יראו כלום. סוכם גם שמישהי תהיה איתי בחדר כשאני מצטלמת. אבל זו עדיין סצנה אינטימית. וזו עדיין ישראל. וזו עדיין אני - הכי שמרנית, ואני אשכרה נבוכה מהשטויות האלה!"

   

  צילום : ידיעות אחרונות
  צילום : ידיעות אחרונות

   

   

  תגדירי שמרנית.

   

  "שמרנית ברמה שלא היה לי סטוץ בחיים. שלא עשיתי מעולם סקס בדייט הראשון. שמרנית ברמה שכמעט ויתרתי על התפקיד בגלל זה. ואז הסוכנת שלי אמרה לי, 'את צריכה לחשוב על זה'. ואני התחלתי להיכנס לחרדות".

   

  ואיך זה היה בזמן אמת?

   

  "סרט. מה שהרגיע אותי זה שהגעתי לסט וראיתי שגם רן ממש בלחץ. (צוחקת) הוא עישן אפילו יותר מהרגיל. הוא רעד! בסוף יצא שאני הרגעתי אותו. אמרתי לו, 'אל תדאג, יהיה בסדר, מה, אנחנו מתקתקים את זה'. ומסתבר שזה הדבר הכי לא רומנטי בעולם. שנייה אחרי שמתנשקים הוא הולך ומעשן, אני בטלפון. זו עבודה. אין פה רומנטיקה. זה טכני לגמרי".

   

   

  * * *

   

  'מסובך', הדרמה שיצר רן שריג לערוץ 10, היא רק תחנת עצירה זמנית בשביל הבולדוזר הנשי הזה. בגיל 30, היא סטנדאפיסטית שבנתה את עצמה בעשר אצבעות ועמוד מצליח בפייסבוק, שגם הפך אותה לתופעת רשת. ההופעות הנוכחיות שלה כמעט תמיד סולד־אאוט, היא אומרת, וכיום, היא אשכרה מתפרנסת מצחוקים, וגם הפכה ללהיט במסיבות רווקות והפעלות לילדים.

   

  אבל זה לקח זמן. ליתר דיוק: חמש שנים. חן התאהבה בסטנד־אפ ערב אחד, קצת אחרי הצבא, אבל בדרך שמעה שוב ושוב שהיא לא מצחיקה. בגיל 25 יזמה ערב במועדון רק כדי שיהיה לה איפה להופיע. כשזרקו אותה ממקדש הסטנד־אפ, הקאמל קומדי קלאב, "כי רצו שאני אבין שאני מאוד גרועה", הסתגרה בבית חודש. "מכוערת. מלחיצה. עיניים של שימי תבורי. תעשי שפם", היא מונה חלק מהמחמאות שקיבלה בפייסבוק. "אבל אני מעדיפה שיגידו לי, 'תורידי את הפרצוף', ולא יגידו שאני לא מצחיקה. זה הכי נורא".

   

  היא אולי החליטה לעשות מהצחוקים קריירה, אבל בגלל הסיבה הזו בדיוק הייתה תקועה במצב לא מצחיק. שלוש וחצי שנים גרה אצל ההורים, לא הרוויחה שקל בהופעות והתבזתה בכל חור שנתן לה להופיע. "הסתובבתי ענייה, ורעבה, הופעתי במקומות הזויים. ערב־ערב. הכל היה מזעזע. זו תחושת כישלון מטורפת", היא נזכרת.

   

  באותם ימים, פגשה את מי שיהפוך לבן הזוג שלה למשך שנתיים וחצי, הקומיקאי ירון ברלד. זה היה הרבה לפני הדיאטה המדוברת והרבה לפני שהפך למותג ולאלן דלון. "לקחתי אותו טרמפ הביתה ממועדון סטנד־אפ. לא ידעתי עליו כלום. ראיתי אדם גדל גוף בהתחלה, ואמרתי לעצמי, מי זה האיש המוזר הזה? אבל זה נגמר ברגע שהוא הצחיק אותי. מאותו רגע הוא נראה לי הכי חמוד, הכי חתיך, הכי הכל. ואז נהיינו ידידים והתאהבנו ואמרתי לו שחייבים לשמור את זה בסוד".

   

  אבל למה בסוד?

   

  "אני לא רציתי שיידעו, כדי שלא יגידו אחר כך שאני מצליחה בגללו או שאני 'החברה של'. לא יכולה לסבול את זה".

   

  הוא סיפר בראיון על השמיכי שלו, שהוא מוצץ אצבע. אני תוהה איך זה בזוגיות.

   

  "צחוקים. הוא גם היה מביא כרית משלו".

   

  טוב, זה קצת מוזר.

   

  "תשמעי, הייתה לנו כימיה מאוד טובה. היו הרבה דברים שהחזיקו את הקשר הזה. שיחות מטורפות. הייתי מאוהבת בטירוף. היה לנו הכי כיף בעולם יחד. עד שש בבוקר מצלמים שטויות. הייתה תקופה כיפית. תקופה מדהימה. מהרגעים שאת רוצה לחזור אליהם. אבל ככל שהוא הלך והתפרסם זה נהיה יותר ויותר קשה".

   

  תסבירי.

   

  "במערכת זוגית צריך להיות פרח וגנן, ברלד ואני זה שני פרחים ביחד - אף אחד לא גנן. אין מי שיגנן את הדבר הזה. ישקיע. הוא בא עם הדברים שלו, ועשו עליו כתבה, וקרה ככה וככה, ואני יש לי את הדברים שלי - ואין מי שייתן לך תמיכה כי הוא פשוט עסוק בעצמו. וזה היה לי קשה. הוא כל הזמן דרש את תשומת הלב שלי, אבל גם אני רציתי יחס".

   

  ומי עזב?

   

  "שנינו, במובן מסוים. השארתי אותו בוכה על ספסל בלית ברירה כשאני מתה מבפנים. הייתי מכורה לברלד כמו ששמן מכור לפחמימות. מי שהיה חבר שלי אחריו היה צריך לגמול אותי ממנו כמו מאדולן. כיום שינינו פאזה. מזוגי לחברי. עדיין קוראים אחד לשני אהבה שלי. זה הרגל חמוד בעיניי".

   

  אף אחד לא ידע שלאיש המצחיק ששופך על עצמו נוזלים יש חברה. רק אחרי שנפרדו, חן מצאה את עצמה יוצאת מהארון. זה קרה כשהחליטה להגן עליו, אחרי שנערה בת 17 התלוננה כי תקף אותה מינית. בסוף התיק נסגר מחוסר ראיות. "לא הייתה לי ברירה. אף אחד בתחום לא הגן עליו. כולם נבלות. כולם פחדו על התחת שלהם ואני אומרת להם, 'אבל אתם חברים שלו!' ובאותה תקופה אני והוא לא היינו בקשר, כי הוא עשה לי קטע מסריח. נפרדנו וחזרנו כמה פעמים. זו מין התמכרות לכאב רגשי ולהקלה. כמו נרקומן. אז בפעם ההיא הוא אמר לי, בואי נחזור והפעם זה באמת ו... הוא פשוט נעלם לאיזה חודש. בגלל הפחדים שלו מזוגיות. אגב, בזה אנחנו מאוד דומים.

   

  "אבל לא הייתה לי ברירה, ארבו לי מגיא פינס ואמרו לי, בואי תגידי כמה מילים. והכי לא רציתי. הוא צילצל אחרי זה. לא עניתי בהתחלה. כעסתי עליו מאוד. באיזשהו שלב עניתי. הוא היה מרוסק מזה. עד היום הוא מפחד מפרשיות, מבחורות. מאוד בטראומה. אבל אני חושבת שאולי טוב שזה קרה, כי אתה מבין שברגעי מבחן אף אחד לא שם. אתה צריך לחטוף כאפות מסוימות בחיים".

   

  למה?

   

  "שתזכור מי החברים שלך. מי באמת עומד לצידך. כי לפני זה - עלה לו, וזה החזיר אותו למציאות".

   

  אגב, ראית איך הוא נראה עכשיו? חצי ברלד.

   

  "זה מאוד מוזר. פתאום אני יכולה להקיף אותו. לחבק אותו. זה כאילו ברלד אבל לא בדיוק ברלד. סרט".

   

  * * *

   

  נולדה וגדלה בכפר רות. אמא עובדת בבנק. אבא סוכן ביטוח. בורגנות לפרצוף. בכיתה ד' חטפה התקף חרדה ראשון. "את מרגישה שאת עומדת למות. דפיקות לב. הזעה. בטוחה שאת משתגעת. בין כיתה ד' ל־ו' זה קרה כל יום! מאז זה חזר רק פעמים בודדות".

   

  עד גיל 17 הייתה אאוטסיידרית מוחלטת. "היה לי שיער הכי מדהים. הלכתי לספר ומה שהוא עשה לי היה כל כך מכוער שאף אחד לא דיבר איתי שנתיים. אנשים פחדו להסתכל עליי. הכי הכי לא היפה של השכבה. הילדה הכי מנודה אבר.

   

  "בתיכון אני זוכרת אחת - לא חשוב שמות, אבל אמילי - שהתעללה בי. הייתה כל בוקר אומרת לי שאני מכוערת. עכשיו, היא הייתה שמנה, ואני האמנתי לה שאני המכוערת. הרביצה לי גם. תקופה מדהימה (צוחקת). אבל הייתי מצחיקה. רק שלא ממש ידעו מזה".

   

  היום, ההומור של חן הוא אמצע הדרך פינת עדי אשכנזי, ונגיעות רותם אבוהב: הרבה "מכירים את זה", התלבטויות לא מזיקות בין גברים ובעיקר על עצמה. חביב מאוד. לא גס. לא פורץ גבולות. מיינסטרים שישראלים אוהבים לאהוב.

   

  את צוחקת הרבה על נשים שמתחרפנות במחזור. על אובססיות של בחורות. מישהי מהתחום אמרה שזה נשמע כאילו גבר כותב לך את החומרים.

   

  "(מופתעת) וואלה? אחלה מחמאה. אני לא רוצה לצאת שוביניסטית, אבל סבבה לי שיצאתי גבר. אולי הייתי פעם גבר. אומרים לי כל הזמן, 'אין לך הומור נשי'. אני לא יודעת מה זה. יש מצחיק ולא מצחיק. אני אישה אז יש לי נקודת מבט נשית. האמת? עם הבדיחה על המחזור הייתי בטוחה שבנות יקללו אותי! משום מה הן אהבו".

   

  רן שריג חטף מהביקורות על הסדרה. נטען שהנשים שם סטריאוטיפיות, שיש שוביניזם.

   

  "בעיניי אלה לא טענות לגיטימיות. הוא כתב סדרה. מה זה קשור למציאות? ראיתי שזה מאוד ביאס את רן ודנה (ספקטור). הם חוו את זה כתקופה מסריחה, ורציתי לחזק אותם, אז כתבתי פוסט תמיכה. נראה לי נורא מופרך שאנשים מתייחסים לזה כאילו הדמות שלו היא הוא עצמו. אבל אני מבינה שזה מתעתע".

   

  וכמו שריג, גם הדמות שלה בסדרה, גבי גנור, מפלרטטת עם המציאות. שם היא סטנדאפיסטית מתחילה ושאפתנית, סוג של שרמוטה פוריטנית־היפסטרית, נרקומנית של רשתות חברתיות.

   

  לא נשמע לי רחוק ממך.

   

  "גבי קלילה כזאת. זורמת. אני אפילו לא יודעת מה זה היפסטרית. לא מעשנת. ג'וינטים מגעילים אותי. גם אלכוהול. גבי מאוד רוצה להתפרסם. מתלהבת מגבר מבוגר. אני? תני לי לשבת עם התה ולכתוב עם חברים שלי. סאחית".

   

  "לתפקיד של גבי הזמינו את כל הסטנדאפיסטיות בארץ בערך לפני שהגיעו אליי", היא מספרת. "ואז המלהקת מצלצלת אליי. ויש לי חרדת אודישנים מטורפת. כי תמיד הייתי גרועה. לפחות לפני חמש שנים זה היה הדבר הכי משפיל בעולם: שמים אותך מול המצלמה מחזיקה דף ומלהקת רעה כזאת יושבת שם. הכל רע. אין יחס אישי. נוראי. חוויות משפילות אחת־אחת.

   

  "נשבעת לך: נתקלתי בבנות רעות! את לא יכולה בכלל לתפקד. אין לך רוק בפה. זה כמו להיות בדייט עם מישהו שיושב בשילוב ידיים ורק רוצה לתקתק אותך כי הוא כבר גמור".

   

  מה למדת מהחוויה של 'מסובך'? מרן עצמו?

   

  "(צוחקת) שעישון הורג. זהו נראה לי".

   

  gabibarhaim79@gmail.com

   

   


  פרסום ראשון: 07.12.16 , 18:53