ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  אוראל כהן
  ממון • 12.12.2016
  צו כינוס נכסים לפישמן
  איש העסקים, שחייב יחד עם החברות שבקבוצתו כ־5 מיליארד שקל, ישלם החל מחודש ינואר כ־15 אלף שקל בחודש ולא יוכל לצאת מהארץ • עו"ד יוסף בנקל מונה למנהל המיוחד בתיק
  ליטל דוברוביצקי

  בית המשפט המחוזי בתל־אביב הוציא אתמול צו לכינוס נכסיו של איש העסקים אליעזר פישמן, שחובותיו יחד עם החברות שבקבוצתו מסתכמים בכ־5 מיליארד שקל, מתוכם 3.4 מיליארד שקל מובטחים בערבויות אישיות.

   

  השופט איתן אורנשטיין מינה את כונס הנכסים הרשמי, עו"ד דוד האן, לכונס נכסי פישמן והורה למנות את עו"ד יוסף בנקל למנהל מיוחד בתיק.

   

  תפקידו של עו"ד בנקל יהיה לבחון את הצעת הסדר הנושים שהגיש בשבוע שעבר פישמן באמצעות עו"ד שלום גולדבלט ולהחיש את אישורו.

   

  השופט אורנשטיין קבע כי על פישמן לשלם מינואר 15 אלף שקל בכל חודש לקופת הכנ"ר. כן הוצא נגדו צו עיכוב יציאה מהארץ. "לאור ההסכמה, ובהינתן מצבת החובות של אליעזר פישמן, ובהיעדר מקורות לפרוע את החובות המגיעים, התקיימו התנאים למתן צו כינוס", קבע השופט.

   

  בשבוע שעבר הגיש פישמן (74) הצעת הסדר מטעמו. רשות המסים התנגדה להצעה. לדבריה, פישמן חייב לה כ־196 מיליון שקל לפי פסק דין סופי. בהצעת הסדר הנושים שהציע הסכים פישמן בין היתר כי בית המגורים בסביון, הנמצא בבעלות רעייתו, יימכר, 4 מיליון שקל ישולמו לקופת הסדר הנושים, וכי כל רכושו ונכסיו יעמדו לצורך ההסדר.

   

  בתצהיר שהגיש לבית המשפט בשבוע שעבר כתב פישמן: "במהלך כל השנים לא דבק בי רבב ולא נטענה טענה בקשר להתנהלות בלתי ראויה או בלתי הגונה. ההפך הוא הנכון: דווקא ברגעי משבר נטלתי אחריות".

   

  בחודשים האחרונים התקיימו כמה דיונים בבית המשפט, במהלכם ביקש פישמן ארכה להגיע להסדר עם נושיו כדי ליתר את הליך הכינוס. השופט נעתר לבקשתו ודחה את ההחלטה עד לדיון שהתקיים אתמול. אז החליט, כאמור, להוציא צו לכינוס נכסיו של פישמן.

   

  שלשום, יום לפני הדיון, פנה פישמן לבית המשפט וטען במסמך שהגיש כי אין לו כלל חוב למס הכנסה. השופט הבהיר כי לא יכריע כעת בטענה זו. השופט הורה לפישמן להגיש בתוך שבועיים דוח מפורט על הכנסותיו, נכסיו והוצאותיו.

   

  כן נקבע כי פישמן יתייצב במשרדי הכנ"ר בכל עת שיידרש לכך לצורך חקירה. את הכנ"ר מייצגת עו"ד רות מזרחי. את בנק הפועלים מייצג עו"ד פנחס רובין.

   

  "לא מבקשים טובות"

   

  במהלך הדיון אתמול אמר השופט אורנשטיין לבא־כוחו של פישמן, עו"ד שלום גולדבלט: "למה לא ללכת בדרך הסלולה? אתם רוצים שאשלח אתכם עכשיו להסדר בחסות בית המשפט? לא. דמו של אליעזר פישמן לא סמוק יותר מדמו של כל חייב אחר שמגיע לבית המשפט". גולדבלט השיב: "אנחנו לא מבקשים שדמו של מישהו יהיה סמיך מדמו של אחר. בתהליך הזה האדם איננו מטרה. איננו מבקשים 'טובות'. על הפרק עומד מארג של חברות שיש בו אלפי עובדים, אלפי ספקים". בשלב הבא יצטרך המנהל המיוחד שמונה בתיק לגבש עמדה באשר להסדר הנושים המוצע על ידי פישמן. אם הסדר הנושים יאושר על ידי הנושים, לא יוכרז פישמן כפושט רגל.

   

  ביציאה מהדיון בבית המשפט אירעה תקרית בין העיתונאית עמליה דואק לבין אליעזר פישמן. דואק פנתה אל פישמן ושאלה אותו: "אתה הולך להיות פושט רגל?" ופישמן השיב לה: "סלחי לי, את מוכנה לעוף לי מהעיניים? תפסיקי לקפוץ. את מוכנה לעוף לי מהעיניים?". דואק השיבה: "לא, אני לא אעוף לך מהעיניים. אני שואלת שאלות לגיטימיות". פישמן השיב בקול רועד: "אז תלכי קיבינימט". דואק לא הרפתה והמשיכה ללכת אחרי פישמן כשהוא עולה במדרגות ושאלה: "הנושים שלך צריכים להיות מודאגים?". פישמן אמר לה: "ביקשתי ממך לא לפנות אליי יותר".

   

  lital-do@yedioth.co.il

   


  פרסום ראשון: 12.12.16 , 20:51