חמישי 26 בנובמבר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  ערן גרנות
  ממון • 13.12.2016
  28% מהעניים מהמרים 24% מטופלים בדיכאון
  סקר בקרב עניים בישראל חושף נתונים מדאיגים: 87% מרגישים שהמדינה נטשה אותם, רק שליש מוכנים לשלוח את ילדיהם לצבא
  תלם יהב

  נכנסים לייאוש ולדיכאון ומידרדרים להימורים: סקר מיוחד של הקרן לידידות, בראשות הרב יחיאל אקשטיין, מעלה נתונים עגומים לגבי מצבם של העניים בישראל וחוסר האמון שלהם שמצבם הגרוע יוכל בכלל להשתפר אי־פעם.

   

  הסקר הוזמן לקראת כנס שתקיים היום הקרן בנושא צמצום העוני והפערים החברתיים. את הסקר ביצע מכון הסקרים שווקים פנורמה, בקרב 494 עניים יהודים הגרים באזורים שבדירוג סוציו־אקונומי 1 עד 4, שהעידו כי מצבם הכלכלי בשנה האחרונה היה גרוע עד גרוע מאוד, והתקשו לעמוד בתשלומים חודשיים.

   

  לא פחות מ־28% מהנזקקים בסקר סיפרו שהם נוהגים להשתתף בהגרלות ובהימורים. בנוסף, רבע מהעניים סיפרו שהיו עוזבים את הארץ לו יכלו ו־24% התחילו להשתמש בתרופות נגד דיכאון וחרדה בעקבות מצבם הכלכלי.

   

  רוב העניים בסקר דיווחו על חוסר יציבות, ייאוש ודיכאון. 81% מהמשפחות העניות טענו שאין להן כלים לצאת ממעגל העוני ו־87%, לפי הסקר, טענו כי למדינה לא אכפת כלל מהם. 65% איבדו אמון במוסדות המרכזיים של המדינה - הממשלה, הכנסת ובתי המשפט.

   

  צילום : ידיעות אחרונות
  צילום : ידיעות אחרונות

   

   

  34% אמרו כי כל שרי הממשלה אשמים במצב העניים בישראל, 22% אמרו שבעיקר ראש הממשלה ו־13.5% - בעיקר שר האוצר. מבין הפוליטיקאים שכן מסייעים לעניים קיבל שר האוצר, משה כחלון, תמיכה של 10.5%, ח"כ שלי יחימוביץ' - 10%, שר הבריאות יעקב ליצמן קיבל 7.3%, ושר הפנים אריה דרעי 7.1%. יאיר לפיד, יצחק הרצוג, נפתלי בנט וישראל כץ קיבלו 0% תמיכה.

   

  20% מהעניים אמרו שהם מכירים מקרוב נשים שעברו ניצול מיני או ניצול לרעה בגלל מצבן הכלכלי ו־29% מהעניים אמרו כי הם מכירים אדם קרוב ששקל להתאבד בגלל מצבו הכלכלי.

   

  מצבם הכלכלי של העניים, כך נראה, מביא גם לזלזול במצבם הרפואי: 27% מהעניים דיווחו שזכו ליחס מזלזל וחוסר אכפתיות כשנזקקו לטיפול רפואי ו־37% חוו הדרה חברתית ודחייה. 43% מהעניים מרגישים שהם לא חלק מהחברה הישראלית ו־29% לא משתתפים בבחירות לכנסת. רק 37% מהעניים מוכנים לשלוח את הילדים שלהם לצה"ל. 37.5% יהיו מוכנים להשתתף בהפגנות, כולל הבערת צמיגים וחסימת כבישים, במחאה על מצבם הכלכלי.

   

  הרב אקשטיין: "הנתונים המדאיגים צריכים להוות קריאת השכמה לקברניטי המדינה ולאזרחיה. העוני איננו רק עניין ערכי אלא איום ממשי על חוסנה החברתי של ישראל. הגיע הזמן שהממשלה תכריז על מלחמה כוללת בעוני".

   

  telemyahav@gmail.com

   

   


  פרסום ראשון: 13.12.16 , 20:33