yed300250
הכי מטוקבקות
  מיין חדרי בריחה
  מסלול • 18.12.2016
  בורחים הבאים
  להימלט מהכלא השמור ביותר בצפון־קוריאה, להציל את האנושות מפגיעת אסטרואיד, לחזור אחורה בזמן – ולהספיק לארוחת ערב † לא פחות מ־220 חדרי בריחה פועלים בישראל. בדקנו עם המכורים לז'אנר (כולל הרמטכ"ל של האסקייפרים) מהם החדרים הטובים ביותר
  ענבל רכטמן־שלו
  שעת חצות. אתם מוצאים את עצמכם לבושים בסרבלי אסירים כתומים. לרוע המזל, נתפסתם על ריגול והושלכתם ל"מחנה 23", הכלא השמור ביותר לאסירים פוליטיים בצפון־קוריאה. יש לכם 70 דקות בלבד ומטרה אחת: למצוא את הדרך החוצה ולהימלט מהכלא שאיש לא יצא ממנו בחיים. רק שיתוף פעולה מיטבי וחשיבה מחוץ לקופסה יסייעו לכם לזכות מחדש בחופש שלכם.

  לא מדובר בטריילר לסרט חדש או במשחק מחשב, אלא בתסריט של אחד מחדרי הבריחה המובילים בארץ, שינתק אתכם לקצת יותר משעה מהשגרה המעייפת ויאפשר לכם לברוח למחוזות הדמיון.

   

  חדרי בריחה מבוססים על משחקי המחשב של שנות ה־80 וה־90, משחקי הקווסט, שכבר מזמן אינם פופולריים. אבל מה שהתחיל כתחביב של קומץ גיימרים מושבע הפך ללהיט. עד לפני שנתיים היה ניתן למנות את מספר החדרים על כף יד אחת. כיום יש בישראל יותר מ־220 חדרי בריחה שמופעלים על ידי חברות שונות, והיד עוד נטויה. החדרים מגוונים ופונים לקהל רחב: מבוגרים, צעירים, משפחות וכל מי שחפצה נפשו בחוויה ששואבת למציאות אלטרנטיבית מרתקת.

  הרעיון פשוט: יש סיפור, ויש משימה מרכזית שאותה צריך למלא בעזרת שימוש ייחודי בחפצים, פענוח צפנים ופתרון חידות. המטרה היא לעמוד במשימה ולהצליח להימלט מהחדר בזמן מוגבל. לכל חדר סיפור רקע משלו — צופן דה וינצ'י, יציאת מצרים, שוד בנק, "שכחו אותי בבית", ועוד. תוכלו למצוא את עצמכם זוחלים על הרצפה, מגששים את הדרך באפלה, פותרים חידות סתרים ופותחים דלתות בעזרת קרן לייזר וחומרי נפץ. חדר מוצלח ישאיר אתכם פעורי פה ובסיומו תידרש עוד שעה לפחות כדי להתאושש ולחזור לחיים האמיתיים.

   

  לא צריך להיות פיזיקאי או מתמטיקאי כדי לפתור את החידות בחדר. בדרך כלל התשובה טמונה בשימוש בהיגיון בריא, יצירתיות ושיתוף פעולה של כלל חברי הצוות. למקרה שתהיתם, אסור לצלם או להכניס מכשירים סלולריים לחדרים. למכורי הווטסאפ והמיילים זו הזדמנות נהדרת להפוגה קטנה מהמסכים.

  כמו בכל אטרקציה טובה גם לחדרי בריחה יש קהילה של מכורים, המכונים "אסקייפרים". אחד מהם הוא עמית רייכמן, בן 42 מנס־ציונה, שיצא לפני כחודשיים לטרק בנפאל ומאז נעלמו עקבותיו. עמית הספיק לככב בראש רשימת "הבורחים המובילים" ואף ניהל את קבוצת הפייסבוק של האסקייפרים המקצוענים. "כשהגענו לחדר בריחה, היה בינינו סוג של חלוקה", מספרת בת זוגו, יהודית. "הוא אהב את חידות החשיבה, ודווקא את המשימות שכללו חיפוש הוא לא סבל, אז אני הייתי אחראית על החיפושים. הייתה בינינו כימיה מושלמת וידענו איך להתנהל יחד בתוך החדר. היה חשוב לנו לשבור שיאים. עמית תחרותי מאוד וזה כיף".

  עידן שרון, 31, הייטקיסט מצפון תל־אביב המכונה בפי המנוסים גם "הרמטכ"ל", הוא כיום שיאן חדרי הבריחה והתנסה עד כה ב־180 חדרים. מאז שהתחיל עם התחביב, לפני שנה וחצי, הוא לא מצליח לעצור ונהנה מכל רגע. המחיר הגבוה, 60־120 שקל לשחקן יחיד, לא מפריע לו לבלות בשניים־שלושה חדרים בערב אחד. עידן מסביר שאיכות החדר משפיעה במידה רבה על ההנאה והחוויה: "חדר טוב מבחינתי הוא שילוב של עיצוב משובח וחידות חכמות שיש קשר בינן ובין הנושא של החדר, וכמובן זרימה טובה בחדר ובין חברי הקבוצה".

   

  המכורים נוטים לסווג את עצמם בשתי קבוצות עיקריות: אלה שמעדיפים עיצוב ואווירה, ואלה שבאים לשבור את הראש, הלוא הם אוהבי החידות. רון כגן, 38, שבילה ב־131 חדרים, מעדיף את אלה שבהם האווירה והתפאורה הן העיקר: "אני מחפש חדרים עם עלילה סוחפת שיש בהם עיצוב מושקע ומקורי ולא משרדי כזה שקונים באיקאה". לעומתו, הדר שלמוני, 32, מתעניינת בעיקר בחידות ופחות שמה לב לאווירה: "יש מעט מאוד חדרים שהחידות בהן ממש מוצלחות. זה עניין סובייקטיבי, אבל הרבה חדרים מתמקדים במשימות, נניח לקחת כוס ולשים אותה בעיגול שמיועד לה. זו לא חידה בעיניי".

  בדקנו עבורכם עם יותר מ־20 מכורים מהם חמשת חדרי הבריחה המוצלחים בארץ, אילו חדרים יגרמו לכם להפעיל את הראש, מה יגרום לכם לצרוח, ואיזה חדר מתאים לבילוי משפחתי ביום הולדת או סתם בשישי בבוקר.

   


   

  טיסה 301

  אתם טסים לחופשה באנטליה אך משהו השתבש במטוס, והמשימה שלכם היא להגיע הביתה בשלום. החדר מפתיע ומשלב חידות מוצלחות ורבות, אפקטים וטכנולוגיה ברמה גבוהה. כל מה שהדמיון אומר שאפשר לעשות בחדרים, וגם מה שאי־אפשר לעשות, יש בחדר הזה. החדר אותנטי – מרגישים ממש בתוך מטוס, אולי בזכות זה שהבעלים הם יוצאי חיל האוויר, כך שכל פרט בו מזכיר באופן מדויק את הדבר האמיתי. יש בחדר אלמנטים ייחודיים שאין באף חדר אחר. כמו כן, המפעילים יידעו להתאים לכם את רמת הקושי המיטבית.

  מספר המשתתפים: 3־7. כתובת: שפע טל 6, תל־אביב. יש חניה.

   

  מחנה 23

  איך הייתם פועלים לו הייתם צריכים לברוח מכלא? החדר הוא בעל אלמנט משימתי של בריחה וצריך לחשוב בו מחוץ לקופסה. אפשר להתאים אותו גם לחירשים וללקויי שמיעה בתיאום מראש. מתאים לקבוצות גדולות.

  מספר המשתתפים: 4־8 (ניתן גם יותר בתיאום מראש). לגילים 14 ומעלה. כתובת: אפעל 23, פתח־תקווה.

   

  סוף העולם

  בעוד 60 דקות אסטרואיד ענק עומד לפגוע בכדור הארץ ולהשמיד אותו, ועל כתפיכם מוטלת משימה קריטית: להציל את המין האנושי. כבר בכניסה למתחם יקבלו המפעילים את פניכם ויכניסו אתכם לאווירה עם סרט קצר על האסטרואידים שמאיימים על כדור הארץ. החדר מציע עיצוב מושקע, אפקטים וטכנולוגיות. פחות מתאים לאוהבי החידות, שכן רובן ברמה לא גבוהה במיוחד.

  מספר המשתתפים: 2־6. כתובת: האיזמל 2, נס־ציונה.

   

  פארק היורה

  החדר המושלם לאוהבי התפאורה והאווירה. במשך שעה תמצאו את עצמכם בתוך עלילה סוחפת המתרחשת ביער פראי. תרגישו ממש איך זה להיות שחקנים על הסט של "פארק היורה", ולא תאמינו שאתם בבניין בראשון־לציון. מומלץ להגיע בנעליים סגורות ומכנסיים ארוכים.

  מספר המשתתפים: 3 ומעלה. כתובת: יוסף ספיר 9 , ראשל"צ.

   

  אובסקיוריטי

  הסיפור: סוד כמוס. את נושא החדר תדעו רק שתגיעו אליו, כי אלמנט החשאיות הוא חלק חשוב ומרכזי בחדר. החידות בחדר ברמה גבוהה, לכן הן לא למתחילים. עדיף להגיע אחרי שהתנסיתם כבר בכמה חדרים. בניגוד לחדרים אחרים, משך המשחק הוא 90 דקות.

  מספר השחקנים: 3־10. כתובת: רבינוביץ 11, חולון.

   


   

  מתי בפעם האחרונה הייתם ממש בתוך סרט אימה? כפי ששמו מעיד עליו, חדר הבריחה "מוות קליני" בראשון־לציון הוא החדר המפחיד ביותר בארץ. מי שכבר ביקר בחדר מספר שלקח לו כמה ימים להתאושש, אז אם אתם מפחדים מרכבת השדים בלונה־פארק, החדר הזה ממש לא בשבילכם, אבל אם אתם חובבי פחד והפתעות - יש סיכוי שאפילו תיהנו. החדר אינו מתאים לנשים בהיריון או לחולי לב. מספר המשתתפים: 2־4. כתובת: בקר 13, ראשל"צ.

   

  חדר מוצלח נוסף שבו תוכלו להיבהל כהוגן אך גם לענות על חידות מקוריות ומוצלחות, הוא "אלם סטריט" (הרכבת 22, תל־אביב). חדרים מפחידים נוספים: "הוטל קליפורניה" (בית הלל 16, תל־אביב), "הצלצול" (שדרות הנשיא 104, חיפה) ו"הטינה" (אשלג 18, חיפה).

   


   

  לאלה שמעדיפים להשקיע מחשבה ולהתמקד בפתרון חידות מסובכות ומושקעות - החדרים "פורטל Y", "לכודים בזמן", "המוזיאון" ו"נמלטים" הם המומלצים. בחדר "לכודים בזמן", למשל, תמצאו את עצמכם בתקופת זמן אחרת, וכדי לחזור להווה תצטרכו לפתור מספר רב של חידות. מתאים גם למשפחות. בחדר "המוזיאון" ובחדרים של "פורטל Y" רמת החידות גבוהה, ותיאלצו לגייס את מיטב תאי המוח. חשוב לזכור שמענה על חידות לא אמור להיות הישג אישי, אלא דורש דווקא שיתוף פעולה. צריך להקשיב לכלל חברי הקבוצה, והטיפ הכי חשוב — לא לפסול אף רעיון ("המוזיאון": בני ברית 8, הוד־השרון. "פורטל Y" : הרבי מבכרך 14, תל־אביב. לכודים בזמן: נירים 10, תל־אביב. נמלטים: אצ"ל 6, ראשל"צ).

   


   

  רוב החדרים יכולים להיות בילוי משפחתי נפלא, אך לא כולם שמים דגש על שיתוף פעולה בין מבוגרים לילדים. אלה שכן עושים זאת, ומומלצים מאוד לכל המשפחה, הם חדר "אבירי השולחן העגול" (תע"ש 24, כפר־סבא) ו"מונסטרופוליס" (דוד סחרוב 10, ראשון־לציון). בחדר "אבירי השולחן העגול" תעברו אחורה בזמן לתקופת ימי הביניים ותזכו להיכנס לטירת קמלוט של המלך ארתור. התפאורה תכניס אתכם לעולם קסום ומיוחד של טירות אבירים, מכשפים ומלכים, ותהיה לכם הזדמנות לסייע למרלין הקוסם להציל את הממלכה. התפאורה והעיצוב נאמנים למקור, והחדר משלב משימות אישיות וסודיות כך שכל ילד יכול לקחת חלק בחוויה ולהרגיש שהוא תורם להצלחת המשימה. חדר מונסטרופוליס, המבוסס על הסרט "מפלצות בע"מ", מתאים מאוד לחוויה של הורים וילדים. התפאורה ססגונית ומושקעת, והחדר הומוריסטי ותואם לסיפור הסרט. חובה לראות את הסרט לפני כן בבית כדי להיכנס לאווירה.

   

  yed660100