שני 01 ביוני 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  באדיבות המשפחה
  חדשות • 21.12.2016
  עושות היסטוריה
  כשילדיה הקטנים מביטים בה בגאווה, הגשימה אתמול אסתר טפטה גרדי חלום ילדות • גם משפחתה של אדנקו סבחת חיימוביץ' לא הפסיקה לחייך • בטקס השבעה מרגש השאירו השתיים חותם בספרי ההיסטוריה ‑ כשהפכו לשופטות הראשונות בנות העדה האתיופית
  יעל פרידסון, טובה צימוקי ואיתמר אייכנר

  כשאסתר טפטה גרדי היתה רק בת עשר היא הבטיחה ‑ יום אחד אהיה שופטת. אתמול, החלום הזה התגשם לעיני ילדיה הקטנים. לעיני בני משפחה שלא ניסו להסתיר את גאוותם, וכמה דמעות של שמחה, הושבעו אתמול בטקס בבית הנשיא בירושלים שתי השופטות הראשונות בנות העדה האתיופית: אדנקו סבחת חיימוביץ' ואסתר טפטה גרדי ‑ ועשו היסטוריה.

   

  בטקס קבלת פנים מיוחד עם הנשיא ראובן ריבלין, שהתקיים בתום ההשבעה, סיפרו בני המשפחה הנרגשים על הבנות שחלמו להגיע למעמד הזה ‑ ובקרוב יכהנו כשופטות בישראל. "כל המשפחה בשוק שהבחורה שחלמה מגיל צעיר להיות שופטת", סיפר בהתרגשות רבה סאלי טפטה, אחיה הגדול של אסתר, שבקרוב תשמש שופטת תעבורה במחוז חיפה, "הצליחה לממש את החלום שלה". לאחרונה הוא מצא סרטונים בו אחותו, אז בת עשר, נשאלה מה היא רוצה להיות כשהיא תהיה גדולה. תשובתה: עורכת דין ושופטת במדינת ישראל. בסרטון אחר, כשהייתה בכיתה ט', היא אמרה שהיא מקווה להגיע עד לבית המשפט העליון. "בשביל ההורים שלי זו ההגשמה של החזון של יוצאי אתיופיה שעברו את כל המסע מאתיופיה עד לכך שהבת שלהם נמצאת בעמדה בכירה בחברה הישראל". עם חיוך גדול הוסיף: "היא בדיוק הבחורה שהעדה צריכה שתוביל. שתי המשפחות של השופטות כאן ‑ זה יום חג לעדה". ואכן, גם אחיה של אדנקו סבחת חיימוביץ', שתכהן בבתי משפט השלום במחוז מרכז, התרגש מהמעמד המיוחד. "זו הרגשה אישית טובה מאד", סיפר אחיה יואב אמרה, "זו גאווה להיות חלק מהיום הזה, זו היסטוריה".

   

  נשיא המדינה ריבלין ונשיאת בית המשפט העליון מרים נאור לא התייחסו בנאומיהם להשבעת השופטות החדשות, אך שרת המשפטים איילת שקד אמרה כי ההיסטוריה מחייבת אותה לברך אותן באופן מיוחד: "אדנקו ואסתר, אתן גאווה עצומה הן לעליית יהודי אתיופיה והן למדינת ישראל. אתן הנחשול המעיד על ההמשך. אתן פרצתן את הדרך, אך לבאים אחריכן יהיה הדבר מובן מאליו".

   

  השופטות החדשות הושבעו יחד עם 11 שופטים ‑ אותם בירך הנשיא. בנאומו התייחס ריבלין למחלוקות סביב מעמדו של בית המשפט העליון. "מרגע מינויכם, אתם מופקדים על הוצאתה לפועל של הריבונות הישראלית, תוך שמירה על כללי הצדק הטבעי", אמר ורמז לביקורת שהוטחה בבית המשפט בעקבות הפסיקה בענייני עמונה. הנשיא גם התייחס לביקורת על הוועדה למינוי שופטים. "אני רוצה להאמין שכולנו מסכימים ששופטים בישראל צריכים להיבחר על פי כישרונם ועל פי יושרם המקצועי, שאם לא כך, ואם אמנם הכל פוליטי, מה צורך לנו בשופטים ובבתי משפט".

   

  באדיבות המשפחה
  באדיבות המשפחה

   

   

  בנאומה שלה, התייחסה נשיאת ביהמ"ש העליון, השופטת מרים נאור, לחשיפת הפרוטוקולים של הוועדה למינוי שופטים ב"ידיעות אחרונות": "השופטים חברי הוועדה בדעה כי הבחירה במועמדים לבית המשפט צריכה להיות נקייה מכל שיקול פוליטי ולהתבסס על כישוריהם המיוחדים של המועמדים, על תכונותיהם הטובות ועל מזגם".

   

  ידיעות אחרונות