ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  Liam Daniel
  24 שעות • 21.12.2016
  האישה שניצחה את מכחישי השואה
  זה היה משפט שכל העולם דיבר עליו: ההיסטוריון הבריטי מכחיש השואה דיוויד אירווינג תבע את ההיסטוריונית היהודייה דבורה ליפשטדט על הוצאת דיבה. עכשיו מגיע הסיפור המדהים הזה לקולנוע בסרט המדובר "הכחשה". "אני מתנגדת לזילות המונח 'שואה'. גם אם חיילי צה"ל עושים דברים רעים, הם לא נאצים", אומרת ליפשטדט, שהגיעה לארץ לבכורה
  אמיר קמינר

  ב־1995, בעיצומה של הרצאה שנשאה ההיסטוריונית היהודייה־אמריקאית פרופסור דבורה ליפשטדט, מחברת הספר "מכחישים את השואה", בקולג' באטלנטה, התפרץ לפתע אחד הנוכחים באולם והתעמת עם המרצה. היה זה ההיסטוריון הבריטי מכחיש השואה דיוויד אירווינג, שדרש מליפשטדט להביא הוכחות לכך שאדולף היטלר אכן נתן הוראה להשמיד את היהודים ולקיומם של תאי גזים.

   

  צפו בקדימון של "הכחשה"

   

  "אירווינג היה באטלנטה אז הוא החליט לבוא להרצאה שלי, כדי לחולל פרובוקציה ולאמלל את חיי", נזכרת ליפשטדט, המבקרת כעת בישראל. "מאחר והיה מדובר בתלמידים בלי רקע בתולדות השואה, חששתי שאם אתווכח עם אירווינג, אחדים מהם עלולים לצדד בטענותיו. אז עמדתי בשקט, בעודו אירוויניג לא הפסיק לצעוק. בשבילי זה היה אסון".

   

  אירווינג לא הסתפק בכך, וכמה שנים לאחר מכן הגיש נגד ליפשטדט תביעת דיבה, על כך שכינתה אותו "מכחיש שואה" בספרה. במסגרת המשפט עלו שורה של היסטוריונים והעידו נגד אירווינג, ובסופו של דבר המאשים הפך למואשם. מאוחר יותר גם ישב בכלא האוסטרי, שם הכחשת שואה נחשבת פשע.

   

  עכשיו מגיע המשפט המתוקשר למסך הגדול — הסרט "הכחשה" יפתח במוצאי שבת את פסטיבל הקולנוע היהודי ה־18 בסינמטק ירושלים, בנוכחותה של ליפשטדט, ובחמישי הבא יעלה בבתי הקולנוע. "אחרי שהמחזאי דיוויד הר הסכים לכתוב את התסריט, הוא שלח לי קטעים וביקש שאחווה דעה", אומרת ליפשטדט. "נתתי לו עצות ותיקנתי טעויות. גם בצילומים נכחתי לא מעט. זה היה מעניין מאוד בשבילי. הרגשתי מחדש את המתח שחוויתי במהלך המשפט, בגלל שלא היה לי ברור שננצח. למרות שההיסטוריה והאמת היו לצידנו, לא ידעתי איך השופט יגיב".

   

  היו לך פנטזיות לגבי זהות הכוכבת שתגלם אותך?

   

  "במהלך המשפט נהגנו להשתעשע ברעיון מי יגלם אותנו בסרט שייעשה על הפרשה ואני אמרתי שאני רוצה שמריל סטריפ תגלם אותי. מאחר ולקח 15 שנה, עד שההפקה יצאה לדרך, מריל כבר הייתה מבוגרת מדי. אז המפיקים ליהקו את הילארי סוונק, אבל אביה חלה מאוד והיא התמסרה לטפל בו, ובסוף נבחרה רייצ'ל וייס, הבריטית היהודית. לרייצ'ל יש קשר אישי לנושא — אבא שלה עזב את הונגריה זמן קצר לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה, ואמה שלה הוברחה מווינה, שבועיים לפני המלחמה. רייצ'ל גדלה על הסיפורים של הוריה. אחד מהם מאוד השפיע עליה, אמא שלה סיפרה לה שיום אחד, החברה הטובה שלה מהגן אמרה לה שהיא לא יכולה לשחק איתה יותר, בגלל שהיא יהודייה. רייצ'ל הביאה משהו מיוחד לתפקיד. וכששאלתי אותה אם היא צריכה עזרה בללמוד להגיד את 'אל מלא רחמים', היא אמרה: 'אין צורך, אני יודעת לומר זאת בעברית'".

   

  בימים אלה, ליפשטדט שוקדת על כתיבת ספר שעוסק באנטישמיות כיום. לדבריה, לסרט "הכחשה" יש חשיבות גדולה במיוחד כעת. "הסרט, שמאוד נאמן לעובדות, מראה מה זה מכחיש שואה, אנטישמיות וגזענות. לפני שנה לא תיארתי לעצמי כמה הסרט הזה יהיה חשוב. היום רואים לא רק בארה"ב עלייה של הימין הלאומני ושגשוג תופעת פוסט־אמת. גם דונלד טראמפ מסלף עובדות ואת האמת. אנשים עכשיו מרגישים חופש לבטא דעות אנטישמיות יותר מבעבר. טראמפ הוא לא נאצי, ואני לא חושבת שהוא אנטישמי, בהחלט לא. אבל הוא מוכן להסיר את המכסה מהסיר, ולתת לאדים לצאת החוצה. הסרט 'הכחשה' מראה שיש הבדל בין עובדות, דעות ושקר. מכחישי השואה לוקחים שקרים ומנסים להראות אותם כדעות ומשפיעים על העובדות. לכן אני לא מוכנה להיכנס לוויכוחים עם מכחישי שואה. הכחשת השואה היא פורנוגרפיה של ההיסטוריה".

   

  ליפשטדט מתקוממת גם נוכח זילות השואה ואנשים שמשתמשים בה בשיח הפוליטי. "אני שונאת את זה. אני מתנגדת למשפטים כמו 'המדיניות הנאצית של צה"ל כלפי הפלסטינים'. גם אם חיילים עושים דברים רעים, הם עדיין לא נאצים. מתנחלים עושים לפעמים דברים איומים, אבל לא כולם רוצים להשמיד או לעשות טרנספר לערבים. אני לא אוהבת את ההשוואות האלה לנאצים. לא מדובר רק בטעות. זהו שקר. גם לא אהבתי שראש הממשלה בנימין נתניהו אמר שהמופתי של ירושלים אמין אל־חוסייני לימד את היטלר מהי אנטישמיות. המופתי היה עוזר בשמחה לארגן את השואה, אבל היטלר לא היה צריך אותו כדי ללמוד ממנו שנאת יהודים מהי. הוא כבר השמיד מיליון יהודים לפני שפגש את המופתי".

   

  • הסרט "הכחשה" יפתח במוצ"ש את פסטיבל הקולנוע היהודי בסינמטק ירושלים

   


  פרסום ראשון: 21.12.16 , 21:59