yed300250
הכי מטוקבקות
  יובל חן
  חדשות • 23.12.2016
  חבר כנסת מאחורי הסורגים
  המשטרה עצרה את ח"כ באסל רטאס, שתועד מעביר טלפונים למחבלים בכלא, מחשש שינסה להימלט מהארץ גם כעצור ימשיך רטאס לקבל משכורת של חבר כנסת, מכונית השרד תחכה לו מחוץ לכלא, ואם יהיה צורך הוא יובל באזיקים להצבעות בכנסת • היום הוא יובא בפני שופט לצורך הארכת מעצרו
  אלי סניור, עמיחי אתאלי ומאיר תורג'מן

  בפעם הראשונה בתולדות המדינה, חבר כנסת מכהן נשלח למעצר: המשטרה עצרה אתמול בערב את ח"כ באסל רטאס (הרשימה המשותפת), אחרי שנחקר פעמיים באזהרה. היום יובא רטאס בפני שופט, והמשטרה תבקש להאריך את מעצרו.

   

  צילום: אבי חי

  צילום: אבי חי

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  רטאס תועד השבוע כשהוא מעביר טלפונים ניידים ופתקים למחבלים בכלא קציעות, והעבירות המיוחסות לו הן קשירת קשר לביצוע פשע, מרמה והפרת אמונים. המשטרה החליטה לעצור אותו מחשש שינסה להימלט מהארץ, בדומה לח"כ לשעבר עזמי בשארה שברח מישראל לאחר חשדות שונים שעלו נגדו. אמש הוכנס רטאס לתא בבית־המעצר ניצן, כשאסיר נוסף נמצא איתו ומשגיח עליו מחשש שיפגע בעצמו. זאת במסגרת הזהירות שבה מתייחסים בשב"ס לאנשים שזהו המעצר הראשון בחייהם.

   

  לפני שח"כ רטאס נחקר אתמול, אמורה הייתה מליאת הכנסת להצביע על הסרת חסינותו, לאחר ששלשום החליטה ועדת הכנסת פה אחד על הסרת החסינות. אבל רטאס, שרצה למנוע דיון פומבי ומצולם נוסף בעניינו, הודיע כבר לפני הצהריים ליו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין, כי הוא מוותר על חסינותו בנושאי חיפוש ומעצר.

   

  "אין כל ספק שצעד קיצוני זה, תזמונו ואופיו תואמים לגלי הקול המתלהמים של חברי ועדת הכנסת, זאת אף שהתייצבתי לחקירה ועניתי על כל השאלות של החוקרים ולאחר שהודעתי בבירור שאענה לכל פעולת חקירה חוקית ככל שיידרש ובכל עת", כתב רטאס לאדלשטיין והוסיף: "הדיון בוועדת הכנסת היה כצפוי מתלהם, פוליטי ולא ענייני, כך שאין בכוונתי לתת יד לאווירת ההסתה הפרועה נגדי להימשך".

   

  הכרזתו של רטאס ייתרה את הדיון בכנסת, ואדלשטיין הסתפק בהכרזה רשמית על הסרת החסינות: "ח"כ רטאס הודיע לי בכתב כי הוא מסכים לנטילת החסינות. בהתאם לחוק החסינות, נטילת החסינות נכנסת לתוקף עם מתן הודעתי זו לכנסת. מובן מאליו כי חסינות במדינה דמוקרטית היא כלי חשוב ביותר לביצוע משימות. יחד עם זאת, אני מקבל בסיפוק את ההחלטה שנתקבלה אתמול פה אחד. אסור לנו לאפשר פעילות עבריינית".

   

  כמה שעות לאחר מכן כבר נחקר רטאס ביחידת להב 433 של המשטרה בלוד. בתום החקירה הוחלט כאמור כי הוא יבלה את הלילה בבית־המעצר ויובא היום בפני שופט.

   

  חברי הרשימה המשותפת לא הסכימו להתייחס אתמול למעצרו של רטאס, מלבד חברו למפלגת בל"ד, ח"כ ג'מאל זחאלקה, שאמר: "המעצר של ח"כ רטאס הוא צעד נקמני ואפליה בוטה. ח"כים ושרים שהיו בעבר תחת חקירה לא נעצרו. לא קצב שהואשם באונס ולא אולמרט ודרעי שהואשמו בשוחד. ח"כ רטאס מגיע להיחקר בכל פעם שמזמינים אותו ומשתף פעולה בחקירה עצמה, ולכן אין כל סיבה לעצור אותו".

   

  יש לציין כי למרות הסרת החסינות והמעצר, רטאס ממשיך לכהן כחבר כנסת. מעבר לכך, הוא גם ימשיך ליהנות מחסינות פרלמנטרית חוץ מאשר בסוגיות של חיפוש ומעצר הקשורות לחשדות על הברחת טלפונים אל תוך הכלא. וכך, גם אם רטאס ייעצר למשך חודשים ארוכים, הוא ימשיך לקבל משכורת של חבר כנסת ואת שלל התנאים הנלווים, כמו רכב שרד, פנסיה ותקציב הוצאות לקשר עם הבוחר. הדרך היחידה למנוע את חבילת ההטבות הזו מרטאס היא להפעיל כלפיו את חוק ההדחה, כפי שמנסה לעשות השר להגנת הסביבה זאב אלקין. אבל יוזמתו של אלקין נכשלה עד כה משום שלא נמצאו עשרה ח"כים מהאופוזיציה שיחתמו על מהלך ההדחה כפי שדורש החוק.

   

  yed660100