ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  עו"ד שרון פרימור
  24 שעות • 27.12.2016
  פרמה את קשר השתיקה | עו"ד שרון פרימור
  במאבקה נגד הקשירות הנהוגות באשפוזים הפסיכיאטריים, הרימה עו"ד שרון פרימור את המסך וחשפה את האמת הקשה על מה שמתרחש במחלקות הסגורות. "השמענו את הקול של האנשים שלא מקשיבים להם"
  תלם יהב

  שרון פרימור היא היועצת המשפטית של ארגון בזכות, ארגון שמוקדש לזכויותיהם של בעלי מוגבלויות שונות. פרימור הובילה בשנה האחרונה את המאבק בקשירות בבתי חולים פסיכיאטריים ובזמן קצר הצליחה להעלות את המודעות לנושא וגם להגיע לתוצאות משנות חיים עבור אלו שהציבור מעדיף לרוב להפנות את פניו מהם.

   

  "לפני שנה החלטנו לשים זרקור על האשפוז הפסיכיאטרי, שהוא", היא מספרת, "הנושא המוזנח ביותר בעולמם של אנשים עם מוגבלויות שבעצמו מצוי בשוליים. זיהינו שקשירות מטופלים במחלקות פסיכיאטריות זו תופעה חמורה במיוחד המייצגת תמונה רחבה יותר של פגיעה בכבוד האדם ופגיעה באוטונומיה. החלטנו להשמיע את הקול של אנשים שלא מקשיבים להם או גרוע מכך — לא מאמינים להם".

   

  פרימור ואנשי בזכות פירסמו דו"ח בשם 'שוברים קשירה', נאבקו בכנסת, חשפו את הנושא תקשורתית ואיימו להגיע לבתי המשפט. פרימור חשפה השנה כי אחד מתוך כל ארבעה מטופלים בבתי חולים פסיכיאטריים נקשר. בסופו של דבר המאבק הביא את משרד הבריאות להודיע כי הקשירות ייפסקו. "זה הישג חסר תקדים", מספרת פרימור. "אני משפטנית בתחום זכויות האדם 17 שנים, זו הדרך שלי להיאבק על חברה טובה יותר ומדינה ראויה יותר וזו ההצדקה לגלימה השחורה שלי. אני מאמינה שהמשפט הוא מקום עוצמתי לקדם תפיסות מוסר וצדק".

   

  מה מבדיל את המאבק על זכויות בעלי מוגבלויות?

   

  "אנשים עם מוגבלויות חיים בכל מקום אך מצויים בפריפריה החברתית. ילד עם מוגבלות מוסלל לחינוך המיוחד, מתויג כחריג, מנותק מבני גילו. כחברה אנחנו מקדשים אקסיומות לגבי אנשים עם מוגבלות בהתבסס על דעות קדומות ומראה חיצוני של אדם. זכויות אדם של אנשים עם מוגבלות עומדות בשורה אחת עם זכויות של קבוצות אחרות".

   

  ומה הלאה?

   

  "האתגר הבא שלנו הוא לחשוב מחדש על רעיון האשפוז בכפייה — איך הוא מתבצע, כמה אנשים נפגעים בדרך והאם הוא מוצדק רפואית ומוסרית בישראל של 2017. החשיפה שלנו איימה מאוד על הממסד הפסיכיאטרי ועתה הגיע הזמן לדף חדש. בכירי המערכת יכולים להוביל לשינוי תפיסתי וערכי בקרב אנשי הצוות ולתת בידיהם כלים ומשאבים כדי לפעול אחרת".

   


  פרסום ראשון: 27.12.16 , 21:23