ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  ארכיון המדינה, לע"מ
  חדשות • 29.12.2016
  "אתה קורא ומבין שזה שקר"
  גם אחרי שקראו אתמול לראשונה את תיקי הבדיקה בנוגע לקרוביהם שנעלמו, אמנון חבר ודורית שרעבי משוכנעים: האמת לא יצאה עדיין לאור
  צחי דבוש

  "נכנסתי לתיק של אחותי בארכיון, ולא מצאתי בו חידוש דרמטי", סיפר אתמול ד"ר אמנון חבר, שכבר 40 שנה מנסה לגלות מה עלה בגורלה של אחותו, מאשה חוברה. "קראתי את העדות של האחות שטיפלה בה, ושאנחנו חושדים שיש לה קשר להיעלמות שלה – ולפי התחושה שלי, הדברים שלה לא מדויקים לגמרי. עד שלא ייפתחו תיקי האימוץ, אחרי סיום החיסיון, לא נדע מה עלה בגורלה".

   

  יונה חוברה ילדה את בתה במחנה העולים "חשאד" בעדן שבתימן, בעזרת אחות מיילדת שהגיעה מישראל, וקראה לה על שם אותה מיילדת מוצלחת - מאשה. אלא שכחודש לאחר מכן, כשהתינוקת כבר הייתה בבית־התינוקות בעין שמר שבישראל, הודיעו לפתע ליונה שהילדה נפטרה. כשביקשה לראותה, לא הסכימו, וכשהתעקשה הציגו לה לטענתה ערימת סמרטוטים מכוסה. מאז נאבקה המשפחה לחשוף את האמת, וקיוותה שחשיפת המסמכים תסייע לכך.

   

  אתמול, כשפתח אמנון את התיקים שפירסם ארכיון המדינה, הוא נתקל בעדותה של האחות המיילדת מאשה. "היא סיפרה שם סיפורים לא מדויקים שנשמעים לא אמיתיים", הוא אומר. "אמא שלי הרגישה משהו מוזר בהתנהגות של האחות הזו כלפיה, ובעדות שלה היא מספרת שהיא אמרה לה לא לעלות למטוס לישראל אלא לנסוע איתה, כי אחרת היא תמות. בסוף אמא שלי הצליחה להתחמק ממנה ולעלות למטוס, ואחרי כמה ימים הילדה שלה נעלמה. חוץ מזה, היא טענה שהיא לא הייתה מודעת לסיפור של הילדים הנעלמים, בתקופה שבה כל המדינה ידעה על זה והתעסקה בזה. זה הזוי. וחוץ מזה, רק בוועדה הממלכתית האחרונה נוסף מסמך של פנקס קבורה של מחנה עין שמר. בדקתי, ואין בית־קברות בעין שמר".

   

  גם רומיה שרעבי (87) קיבלה יום אחד בהפתעה את ההודעה שבנה בן השנתיים וחצי דוד נפטר, בבית־התינוקות במעברה בפרדסיה. השנה הייתה 1959, שנה לאחר שמשפחת שרעבי עלתה לישראל, וגם חשיפת התיקים אתמול לא הביאה לסיומה של הפרשה מבחינתם. "אם אתה מסתכל על הפרוטוקולים שבהם נכתב שהוא נפטר מדלקת ריאות, אתה מבין שזה שקר", אומרת דורית שרעבי, אשת אחיו של דוד שרעבי, שלא מרפה מהנושא מאז שהצטרפה למשפחה. "הם גרו באוהלים, והילדים היו ביום עם ההורים ובלילה בבית־התינוקות. חמותי סיפרה תמיד שהייתה סערה, שבגללה היא איחרה להגיע לבית־התינוקות ולא נתנו לה לראות אותו, וכשהיא חזרה למחרת אמרו לה: 'אין ילד, הוא מת'. פתאום ברגע אחד הילד מת. אמרו לה שהוא מת, ולא הסכימו לתת הסברים".

   

  דוד רובינגר
  דוד רובינגר

   

   

  לטענת דורית שרעבי, באחת הוועדות שחקרו את פרשת ילדי תימן ניסו להחתים את רומיה על מסמך שלפיו היא ראתה קבר, למרות שהיא לא ראתה. "אלו תיקים של שקר", היא אומרת. "איך זה שבגיל 18 הוא קיבל צו גיוס? חמותי הביאה למשטרה את הטופס של צו הגיוס, ובכל זאת הם סגרו את התיק. מאיפה הם המציאו את דלקת הריאות? הוא לא היה חולה בכלל, הכל שקרים. זו פעם ראשונה ששמענו שסיבת המוות היא דלקת ריאות, זה דבר חדש, עד היום לא שמענו על זה".

   

  צילום : ידיעות אחרונות
  צילום : ידיעות אחרונות

   

  צילום : ידיעות אחרונות
  צילום : ידיעות אחרונות