שבת 16 בדצמבר 2017
ידיעות אחרונות
ברלין
חדשות • 10.01.2017
שער הפיכחון
בן-דרור ימיני

מותר האדם מן הבהמה הוא הטקס, אמר זאב ז'בוטינסקי. הארת שער ברנדנבורג בדגל ישראל היא טקס. ישראל נכנסת למשפחת העמים. עד אתמול הייתה ישראל, בדעת הקהל המערבית ובעיקר בדעת האליטות, על תקן של הגורם לטרור. זה מה שהביעו פה ושם מאמרי מערכת, זה מה שאמרו אישים כמו ג'ימי קרטר, נשיא ארה"ב לשעבר, או מרגוט וולסטרם, שרת החוץ של שוודיה, בעקבות פיגועי הטרור באירופה. דגל ישראל על אחד מהסמלים החשובים ביותר בגרמניה משנה במשהו את התמונה.

סגורסגור

שליחה לחבר

 הקלידו את הקוד המוצג
תמונה חדשה

שלח
הסרטון נשלח לחברך

סגורסגור

הטמעת הסרטון באתר שלך

 קוד להטמעה:

יהודה טייכטל רב קהילה יהודית בברלין בשער ברנדנבורג

 

האם מדובר גם בצעד לקראת שינוי התודעה? ייתכן. משום שבשנים האחרונות עוברת אירופה שינוי מסוים. עד לפני פחות מעשר נתפסה ישראל, גם בהתבטאויות, גם בסקרי דעת קהל, כאחד הגורמים השליליים ביותר לשלום העולם. זו הייתה תודעה כוזבת, פועל יוצא של תעמולה ארסית ומוצלחת. אבל משהו משתנה. האירופאים, שלא עסוקים בשום כיבוש ובשום דיכוי, הופכים לקורבנות הטרור. בריסל, פריז, ניס וברלין הצטרפו למדריד וללונדון כמטרות של הג'יהאד. הרדיקליזציה של חלק מהמוסלמים מפחידה את האירופאים. הם עדיין לא מבינים שזה לא הכיבוש שגורם לטרור בישראל. אבל הם מתחילים להבין.

 

שער ברנדנבורג הוא סמל של שלום ומלחמה. הוא שימש את כולם. הוא נבנה ביוזמתו של וילהלם השני כסמל של ניצחון ושלום, עבר שינויים שונים, שימש את הנאצים כסמל של שלטון ונהפך לחלק ממסך הברזל בין מזרח למערב ובין שני חלקי ברלין, בתקופה הקומוניסטית, עד הריסת החומה. אין תייר בברלין שלא מגיע למונומנט האדיר הזה, בליבה של העיר. לצרפת יש את שער הניצחון. לגרמניה את שער ברנדנבורג.

 

ברלין הפכה בעשור האחרון לעיר קוסמופוליטית. עיר עם אווירה של חירות, חופש ואחוות עמים. אבל כמו ערים אחרות באירופה, גם בברלין יש גטאות של מוסלמים, עם מסגדים שמטפחים רדיקליזציה, עם נוער, דור שני ושלישי למהגרים, שחלקו מאופיין באנטישמיות בוטה ובחוסר רצון לאמץ את הערכים המערביים.

 

גם האקדמיה הגרמנית לוקה במחלות הידועות של הזרם האנטי־ציוני, דבר שמדגיש את הפער בין האליטות האקדמיות לבין השלטון הפוליטי, שיחסו לישראל הרבה יותר הוגן וחיובי. ולמרות זאת, צריך לברך על הצעד הסמלי של דגל ישראל על שער ברנדנבורג בעקבות פיגוע הטרור שלשום. זהו צעד קטן בתהליך של שינוי התודעה. זהו צעד חשוב של סולידריות.