yed300250
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  חדשות • 10.01.2017
  ה־iPod הסלולרי הראשון: כך כתבנו לפני עשור על הצגתו הראשונה של האייפון
  אחרי חודשים של שמועות וציפיות — ה-iPhone‬ של אפל יוצא לאוויר העולם: שילוב של iPod עם טלפון נטול לחצנים, ועם מימשק גרפי מסחרר ממשפחת המק. גם הציניקנים מודים: הופתענו, אבל המבקרים צופים ל‭ iPhone-‬ קרב קשוח מול ענקיות הסלולר. מבט ראשון על הבייבי החדש של סטיב ג'ובס
  שוקי גלילי

   

  חודשים של שמועות וספקולציות הגיעו לסיומם בשבוע שעבר, בכנס מק־וורלד החצי־שנתי שהתקיים בסן־פרנסיסקו. סטיב ג׳ובס, המנכ"ל האגדי של אפל, חשף בפני אלפי צופיו האקסטטיים, מעריצי אפל המושבעים, את הפלא החדש: ‭.iPhone‬ למרות הסיקור הצמוד שלו זוכה החברה לאורך השנים האחרונות, וגל השמועות והפרשנויות שקדמו להכרזה על הטלפון הסלולרי מבית ‭,iPod‬ זו הייתה בכל־זאת הכרזה מפתיעה מאוד: מה שהפתיע הוא המוצר. 

   

  קראו עוד: וכך האייפון שינה את חיינו מאז

   

  נכנסים לשוק רווי

   אין שום דבר חדש ברעיון לשלב תכונות של נגן וטלפון סלולרי. אפל עושה זאת באיחור אופנתי, אחרי שורה ארוכה של ענקי סלולר ואלקטרוניקה, ביניהם סמסונג, נוקיה, מוטורולה, סוני ו‭.LG-‬ לכן, לצד הציפייה הדרוכה להכרזה, ליוותה את המהלך גם ביקורת עוקצנית על אפל, על חוסר המקוריות, על הכניסה לשוק ש"גדול עליה‭,"‬ כמו גם על השם הנדוש להחריד, שעד לימים האחרונים בכלל היה שייך חוקית ללינקסיס, חברה־בת של ענקית התקשורת סיסקו. כמו להכעיס, רק בשבוע שעבר השיקה לינקסיס סידרת טלפונים אלחוטיים תחת המותג ‭,iPhone‬ ובסוף השבוע נודע כבר שהמחלוקת עוברת, כנראה, לבית המשפט.

   

  ערב ההכרזה, בפרשנות שהוכתרה "מדוע הטלפון של אפל ייכשל ובגדול‭,"‬ הסביר ביל ריי, כתב מגזין הרשת הבריטי הנחשב ‭,The Register‬ כי אף אחד לא יסכים לשלם על ‭.iPhone‬ מתברר כי בעולם הסלולרי מקובל, שספקי השירות (בארץ: סלקום, אורנג׳ ופלאפון) מסבסדים את עלות המכשיר, ומגלמים אותה לתוך דמי השימוש. כדי להחליט על סיבסוד משמעותי, עליהם להאמין שטמון בטלפון פוטנציאל רווח גדול – למשל, הוא יעודד שימוש בשירותים סלולריים מכניסים – או בעקבות בלעדיות, אפילו מוגבלת בזמן, שיקבל הספק על־פני מתחריו.

   

  המותג החזק של אפל, הסביר ריי, הוא התחלה טובה. אבל איך הוא יוכל להתחרות במותג־על כמו "ווקמן" שמופיע על הסלולריים החדשים של סוני־אריקסון, אותם אפשר לקבל בארה"ב בפריסת תשלומים כמעט חינמית?

   

  לפחות בשאלת המודל והספק כבר אין צורך בניחושים: אפל תפיץ את מכשירי iPhone בארה"ב דרך ספק הסלולר Cingular שעימו היא חתמה על הסכםארוך־טווח. זה יקרה החל מיוני הקרוב, ומאוחר יותר השנה ובשנה הבאה, יגיע ה־iPhone לאירופה ואז לאסיה ואוסטרליה (במחיר של 499 לגירסת 4 ג׳יגה ו־599 דולר לגירסת 8 ג׳יגה.

   

  דומה אבל שונה

  אבל אחרי ההכרזה המלהיבה, גם הציניקנים נוטים להודות, ש־iPhone נראה כמו הימור בטוח. כטלפון סלולרי בלבד, הוא מרשים אם כי לא פורץ דרך: אפילו לא דור שלישי (אם כי הוא מותאם לרשת ‭2.75‬ המתקדמת ‭,EDGE‬ שבישראל, למשל, מופעלת רק על־ידי סלקום‭,(‬ כולל מצלמה דיגיטלית מובנית ‭2)‬ מגה־ פיקסל‭,(‬ ואפשרות לסנכרון מול המחשב. הסוללה תספיק ל־5 שעות דיבור או 16 שעות מוזיקה.

   

  אבל בניגוד למכשירי סלולר אחרים עם תכונות מולטימדיה, iPhone יגיע עם מערכת הפעלה מרובת־משימות אמיתית. הגלישה באינטרנט תיעשה בעזרת גירסת מיני של הדפדפן ספארי, המוכר מהמק; תוכלו לשלוח ולקבל דואר אלקטרוני, וכמובן – לצפות בסרטים ולהאזין למוזיקה. בנוסף, הוא יכלול יישומונים קטנים מעולם המק, שמציגים שערי מניות, תחזית מזג־אוויר, או מאפשרים להנות ממערכת המפות המצויינת של גוגל, שהותאמה למכשיר במיוחד. ואת כל הדברים האלה נוכל לעשות בלחיצת כפתור בלבד.

   

  אפל תמיד הצטיינה בעיצוב ממשקי משתמש ו־iPhone ממשיך בדיוק במקום בו עצר ה־‭.iPod‬ הניווט בין הפונקציות הרבות שלו מתבסס על מסך מגע גדול ‭3.5)‬ אינץ׳‭,(‬ שאפשר להקיש עליו באצבע עירומה, או להחליק אותה על פניו בעדינות או במהירות כדי לגלול תפריטים, או להניח שתי אצבעות ולקרב או להרחיק אותן מזו, כדי לשלוט בזום של תמונה. שתי לחיצות – ומערכת התפריטים מוחלפת במקשי טלפון או מקלדת וירטואלית. שתי לחיצות נוספות ואתם שולחים ‭,SMS‬ מזמינים מוצר, או מורידים שיר משירות iTunes (אלא אם כן אתם גרים בישראל, שבה השירות עדיין לא נתמך‭.(‬

   

  אפל, שרשמה פטנט על הממשק הייחודי החדש, הצליחה להבריק עם כמה המצאות ייחודיות, כמו מערכת חיישנים, שמשנה את בהירות הצג בתאם לתאורה החיצונית או מכבה אותו כשמצמידים את המכשיר לאוזן כדי לדבר. או, למשל, מעבר אוטומטי מתצוגה אופקית לאנכית וחזרה, כאשר חיישן התנועה מזהה שסובבתם את המכשיר. וכמובן שהמקלדת הווירטואלית מתקנת את טעויות ההקלדה שלכם בזמן אמיתי.

   

  יודעים את הסוד

   

  מאז חזר סטיב ג׳ובס לנהל את אפל, לפני עשור, הוא זוקף לזכותו הצלחות נאות, רובן עם אות הפתיח ‭:"i"‬ ה־iMac בצבעי הפירות‭,(1998)‬ ניידי ה־iBook בעיצוב הצדפה ‭,(1999)‬ מכשירי ה־ iPod כמובן, וגם החנות המקוונת ‭,iTunes‬ שמכרה כבר כמעט 2 מיליארד שירים.

   

  iPhone מביא איתו את פשטות הממשק והעיצוב המוקפד שאפיינו את כל המוצרים האלה, אבל גם כמה צ׳ופרים טכנולוגיים כמו תמיכה ב־WiFi ובבלוטות׳ לצורך קישור אלחוטי לדיבורית, מדפסת או מצלמה. ברור לכל, שהניסיון להתאים את המכשיר גם לדור השלישי, בשלב זה, היה מסבך את האלקטרוניקה ומקצר את חיי הסוללה. אבל כמו שאמר ג׳ובס על במת מק־וורלד: מי לעזאזל צריך דור שלישי?

   

  תמיכת ה־‭,Wi-Fi‬ לעומת זאת, תאפ־ שר להשתמש בתוכנות כמו Skype לשוחח חינם (או בתעריף מוזל) ולקבל חיבור אינטרנט מהיר.

   

  האם המכשיר הזה יכבוש את השוק? האם ידחק את רגליהן של ענקיות הסלולר הגדולות? ממש לא. השאיפות של ג׳ובס צנועות בהרבה: פלח שוק של אחוז אחד עד ‭.2008‬ זה אומר, בערך, 10 מיליון מכשירים. כמה מיליארדי דולרים. וזה לא יעד מופרז בהתחשב ב־100 מיליון היחידות של ‭,iPod‬ שנמכרו עד כה ברחבי העולם. אבל אין ספק, שהוא יחולל אצל המתחרות טלטלה כזו, שתניע אותן לייצר חיקויים למימשק הייחודי שלו. סביר שעוד במהלך השנה הזו נראה כבר סלולריים אחרים נטולי לחצנים, עם צגי מגע ענקיים.

   

  האם מגע הזהב של סטיב ג׳ובס יתפוס גם הפעם? ניסיון העבר מלמד, שהאיש הזה יודע מה הוא עושה. הוא פשוט חייב לומר את המילה האחרונה.

   

   

   

   


  פרסום ראשון: 10.01.17 , 00:44
  yed660100