ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  EPA
  24 שעות • 11.01.2017
  "טראמפ הוא הדבר הכי מסוכן בתולדות אמריקה"
  "דונלד טראמפ הוא פשוט אידיוט", ירה פול אוסטר, אחד הסופרים החשובים בעולם, בראיון שערכנו איתו במוסף "24 שעות" לפני הבחירות באמריקה. עכשיו, לקראת ההשבעה של הנשיא המיועד, כשחלום הבלהות של אוסטר הפך למציאות — חזרנו אליו. "טראמפ הוא פשיסט קלאסי", מזהיר הסופר היהודי־אמריקאי הגדול. "העידן שלו יהיה רע ומכוער. אי אפשר להתעלם מהמידע על יחסיו עם פוטין שנעים סביב כסף ונפט"
  אלעד זרט

  אם תשאלו את הסופר פול אוסטר מה הסיוט הכי גדול שלו, הוא יענה: דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב. במשך כל תקופת הבחירות ניסה הסופר היהודי־אמריקאי לשכנע את עצמו שזה לא יכול לקרות, אבל זה קרה. רק לפני שמונה חדשים ראיינתי אותו למוסף "24 שעות". אוסטר, אחד הסופרים החשובים בעולם בשלושים השנים האחרונות, לא הסתיר את שעל ליבו. המרוץ היה אז צמוד עם נטייה לקלינטון. טראמפ עוד לא הבטיח סופית את מועמדותו במפלגה הרפובליקאית. אך בשביל אוסטר חלום הבלהות החל לקרום עור וגידים, והוא ממש ראה את "האסון" הופך למציאות. "המחשבה שהאידיוט הזה שנקרא דונלד טראמפ הפך להיות מועמד מוביל לנשיאות, זה כל כך לא מציאותי, ולא מן העולם הזה", אמר באותו ראיון. "זו סיטואציה דמיונית".

   

  "טראמפ לא כשיר"

    

  Getty
  Getty

  בשבוע הבא יושבע טראמפ לנשיאות. והמציאות באמת עולה על כל דמיון. רק אתמול נחשף שסוכנויות הביון הרוסיות מחזיקות במידע רגיש על טראמפ, ובאתר באזפיד פירסמו דו"ח לפיו המידע על טראמפ כולל תיעוד מפגשים שלו עם זונות, בנוסף למידע על התנהלותו הכלכלית של הנשיא הנבחר. "עבר חודש מאז הבחירות, ואני עדיין חושב שזה אסון אמיתי לאמריקה ולעולם כולו", אומר עכשיו אוסטר בראיון מיוחד ל"ידיעות אחרונות". "התקופה הקרובה הולכת להיות קשה, טראמפ לא כשיר להיות נשיא. הוא נרקיסיסט, פשיסט קלאסי, שעוטף את עצמו בקבינט של אנשים לא כשירים לתפקידם. נדמה שהוא הקים פשוט קבינט שכל מטרתו להרוס את הזהות האמריקאית כפי שאנו מכירים אותה. אז כן, יש לנו עוד הרבה בעיות לפנינו. האינפורמציה שמתקבלת עכשיו מוכיחה שוב ושוב קשר עם פוטין, כשהכל נע סביב הכסף והנפט. המצב כרגע מאוד עגום לצערי".

    

  הראיון שערכנו עם אוסטר לפני הבחירות
  הראיון שערכנו עם אוסטר לפני הבחירות

  כשדיברנו לפני הבחירות עוד האמנת שלקלינטון יש סיכוי לנצח.

   

   

   

  "דיברנו לפני הברקזיט באנגליה. אחרי הברקזיט התחלתי כבר להבין שטראמפ עלול לזכות בבחירות. התחלתי לפחד נורא. טראמפ דיבר אל האנשים בצורה שתפסה אותם, הוא ניזון מהם והם ניזונו ממנו".

   

  באיזה מובן?

   

  "הוא מוציא את הרע ביותר מהאנשים. מדי פעם אני חושב שהוא כמו פנדורה — פתח קופסה וכל השדים והרוע מרחפים עכשיו בחברה האמריקאית. האווירה הופכת מגעילה יותר ויותר; השנאה והגזענות מתפשטות. ומה שאולי הכי עצוב בכל זה, זה שהילרי קלינטון קיבלה כמעט שלושה מיליון קולות יותר מטראמפ והוא עדיין נבחר".

   

  הנשיא אובמה ואחרים אמרו שחייבים לתת לטראמפ צ'אנס. אתה לא חושב שאולי צריך לתת לו הזדמנות?

   

   

   

  "לא, לא, לא! הם טועים. טראמפ יתחיל מהיום הראשון לעשות דברים נוראים ואנחנו חייבים להתנגד לו ובו־בזמן לחשוף את מעלליו. אני חושב שהתקשורת עצלנית מאוד עכשיו, יש כל כך הרבה אינפורמציה למצוא עליו ועל השחיתויות העסקיות שלו. אתה לא יכול לשים איש עסקים על הצינור הראשי של הפוליטיקה האמריקאית, יש יותר מדי אינטרסים וקונפליקטים. אז אני מקווה שאחד מהקונפליקטים יצוף וייאלץ אותו לעזוב בשלום או שיעיפו אותם בדרך חוקית. זה פשוט לא יכול להמשיך ככה".

   

  את הימים הסוערים אחרי ניצחונו של טראמפ, העדיף אוסטר להעביר בביתו ולא להשתתף בהפגנות ההמוניות מול ביתו של הנשיא הנבחר במנהטן. "אני מבוגר מדי בשביל זה", הוא אומר וממשיך לתקוף: "תראה את האנשים שטראמפ בחר לנהל איתם את המדינה — שר החינוך לא מאמין בבתי ספר ציבוריים; שר הבריאות לא מאמין בביטוח בריאות; התובע הכללי לא מאמין בזכויות אזרח, הוא גזען ידוע; מי שאחראי לאיכות הסביבה לא מאמין ברעיון של התחממות גלובלית, וזה ממשיך וממשיך.

   

  "בכל הנוגע למדיניות החוץ, מי יודע לאן זה עוד הולך. טראמפ כבר העליב את סין. הוא בור, אין לו סקרנות לכלום, הוא לא קרא ספר מימיו והוא הדבר המסוכן ביותר שקרה לארה"ב אי פעם".

   

  יש עדיין קרע גדול בין המחנות?

   

   

   

  "אין כבר הרבה מחאה ברחובות, אבל המדינה מחולקת לגמרי. האנשים שהצביעו נגדו המומים לגמרי וחווים משבר קשה ודיכאון גדול. אף פעם לא ראיתי אנשים במצב כה מצוברח ונמוך. וכמובן יש את אלה שהצביעו עבורו בתקווה שהוא יעזור להם. שיהיה ברור, הוא לא מתכוון לעזור לאף אחד. לא יהיו עוד מקומות עבודה, אנשים לא יקבלו כלום. זה נגמר והאנשים האלה רומו. זה משפיע על כולם, אלה זמנים לא טובים לעולם כולו".

   

  "לסיים לפני שאמות"

   

  אוסטר הוא אחד הקולות החשובים שפועלים בספרות העולמית. מחברם של "הטרילוגיה הניו־יורקית", "מוזיקת המקרה", "מר ורטיגו", "שגיונות ברוקלין" ועוד רבים אחרים. סופר אהוב ומצליח שזכה בלא מעט פרסים. אגב פרסים, השנה לראשונה מאז טוני מוריסון החליטה ועדת פרס נובל להעניק את הפרס בקטגוריית הספרות לאמריקאי, אבל דווקא לא לסופר או משורר. כשאוסטר, שהוזכר מספר פעמים בהקשר של הפרס היוקרתי, נשאל על מתן הפרס למוזיקאי בוב דילן, הוא לא שש להגיב. ובטח שלא לפתוח בחזית עם המוזיקאי המפורסם. "מה שהאקדמיה השוודית מחליטה לעשות או לא לעשות, זה בהחלט העסק שלהם בלבד", הוא אומר באיפוק.

   

  עם או בלי נובל, גם בגיל 70 אוסטר מתרגש עם צאת כל ספר כאילו זה הראשון. בקרוב ייצא בארה"ב "4 3 2 1". זהו הרומן האמביציוזי ביותר של אוסטר, מי שהספיק להניח את ידו על הספר עב הכרס הזה שיבח והילל. כאלף עמודים מגוללים את סיפורו הבדיוני של ארצ'יבלד איזק פרגסון, בארבעה מסלולי חיים שונים, מאז לידתו. דרך תחנות שונות בחייו נפרש עולם שלם, שמשלים את עצמו בנקודות ממשק שונות.

   

  איך זה מרגיש עכשיו כשהספר סוף־סוף יוצא?

   

  "אני מרגיש בעיקר הקלה גדולה עכשיו. לא ידעתי כמה זמן ייקח לי לסיים את הרומן הזה, ומאוד רציתי לסיים אותו לפני שאמות. אני לא נהיה צעיר יותר, את אבא שלי כבר עברתי בגיל. זה משהו שקשה להשלים איתו".

   

  עד שספרו האחרון של אוסטר יתורגם לעברית, אפשר להתענג על "מסעות בחדר הכתיבה" (הוצאת עם עובד), שפורסם ב־2007 ויוצא לראשונה בעברית בימים אלה. זהו ספרון קטן שאוצר בתוכו הרבה אהבה וחמלה על אפסותו של האדם ללא זיכרונו. ברומן החידתי הזה מתאר אוסטר את קורותיו של איש זקן בשם מר בלנק המתעורר בוקר אחד בחדר לא מוכר, ללא זיכרון מעברו. מר בלנק מנסה לפענח את עברו דרך כתב יד חידתי וערימת תצלומים שהוא מוצא על שולחן הכתיבה שבחדר, ובעזרת מפגשים אקראיים עם אנשים שנכנסים לחדרו.

   

  "זה ספר קצר ומסתורי מאוד", מסביר אוסטר. "ספר שמכניס הומור לחיים. יש כל כך הרבה זקנים שהם כמו מר בלנק שלא יודעים מי הם ומה קורה איתם ואיך הגיעו לאן שהגיעו. אבל אתה יכול גם לקרוא את הספר הזה קריאה פוליטית. הספר נכתב בתקופה של ממשל בוש, כשלקחו אנשים למתקן המעצר בגואנטנמו".

   

  הרבה השתנה מאז עם מדיניות אובמה.

   

  "והרבה ייהרס שוב עם כניסתו של טראמפ לתפקיד".

   

  אתה לא אופטימי בכלל?

   

  "כמובן שאני יותר פסימי מבעבר, אבל זה לא שאין לי תקווה. כל עוד אנחנו נושמים אפשר לשנות דברים לטובה ואני אעשה כל שביכולתי לשנות את המציאות שבה אנחנו חיים. אם כולנו נחליט לעשות זאת משהו טוב ייצא מזה. זה לא הסוף, אנחנו רק בנקודה רעה מאוד עכשיו. האנושות הייתה בנקודות חשוכות מאוד במהלך ההיסטוריה. אסור להסתתר מאחורי אמירות דוגמת 'לתת לטראמפ צ'אנס', טראמפ לא בא לשחק על פי הכללים. זה יהיה רע ומכוער וצריך לעצור את זה". •

   

   

  "מסעות בחדר הכתיבה", ספרו של פול אוסטר, יצא לחנויות בישראל

   


  פרסום ראשון: 11.01.17 , 21:30